Wyszehrad to niewielkie, ale za to historyczne miasto na Węgrzech, położone niespełna 35 km od stolicy Węgier – Budapesztu. Z powodu takiej lokalizacji oraz ciekawej historii jest to miejsce popularne i chętnie odwiedzane przez turystów.
Aby maksymalnie zwiększyć możliwości obronne Wyszehradu, miasto wybudowano w Zakolu Dunaju, wykorzystując bieg tej rzeki na korzyść ewentualnej obrony przed najeźdźcami. Główną atrakcją niewielkiego miasta są Zamek w Wyszehradzie oraz cytadela, wybudowane na skalnym wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na Dunaj i najbliższą okolicę twierdzy.
Wyszehrad – historyczne miejsce nie tylko w dziejach Węgier
Wyszehrad to miasto o niewielkiej powierzchni – 33,27 km², które w 2017 roku liczyło sobie niewiele ponad 1800 mieszkańców. Dziś atrakcja turystyczna, o nazwie brzmiącej w Polsce znajomo w dużej mierze dzięki tzw. Grupie Wyszehradzkiej (zrzeszeniu czterech państw: Polski, Węgier, Czech i Słowacji), powołanej do działania na początku lat dziewięćdziesiątych, głównie w celu integracji państw członkowskich ze strukturami NATO i Unii Europejskiej. To w wyszehradzkim zamku odbyło się pierwsze, strategiczne spotkanie prezydentów, na którym omówiono cele i formę przyszłej współpracy. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo – miało ono nawiązywać do tzw. Zjazdów Wyszehradzkich, czyli dwóch spotkań królów Polski, Czech i Węgier, które odbyły się tu w pierwszej połowie XIV w., choć nazwa ta dotyczy też spotkań prezydentów tych krajów, które odbywają się współcześnie.
Już w czasach rzymskiego imperium dostrzeżono potencjał wybudowania fortecy obronnej przylegającej od północy do rzeki Dunaju i otoczonej też jej biegiem od strony wschodniej. W kolejnych wiekach Węgrzy zmienili Wyszehrad w siedzibę swoich władców. W XIII wieku Bela IV – węgierski król – wybudował tu cytadelę, a było to skutkiem wcześniejszych najazdów Mongołów. W wieku XVI król Węgier wzniósł w wyszehradzki zamek, który stał się rezydencją następnych węgierskich królów, będąc wielokrotnie miejscem ważnych wydarzeń m.in. nieudanego zamachu na rodzinę królewską. Zamek w Wyszehradzie i miasteczko u jego podnóża zostały zniszczone podczas najazdów Turków w 1529 i 1543 roku. Wtedy też Wyszehrad przestał być stolicą kraju.
Wyszehrad – zwiedzanie i atrakcje
Dwie główne atrakcje w Wyszehradzie to górujący nad miasteczkiem zamek – twierdza, a także Pałac Królewski.
Zamek w Wyszehradzie został wybudowany w latach 1246–1251 na wysokości 333 m n.p.m. na jednym ze wzniesień Gór Wyszehradzkich. W czasach swojej świetności, wkrótce po wybudowaniu, była to jedna z najbardziej wystawnych i luksusowych budowli Węgier. Poważniejszym zniszczeniom uległa w 1544 r. podczas oblężenia przez Turków. Przez następne półtora wieku kompleks obronny popadał w coraz większą ruinę, w końcu w 1685 roku poddał się drugiemu najazdowi tureckiemu, podczas którego został praktycznie zniszczony. Przez następne stulecia ruiny były rozbierane przez miejscową ludność, negatywnie na pozostałości zamku wpłynął też upływ czasu.
Obecnie, po wyremontowaniu, to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez turystów z pobliskiego Budapesztu. Z ruin zamku rozpościera się piękny widok na dolinę Dunaju. W odbudowanych częściach zamku obecnie mieści się kilka stałych wystaw, w tym wystawa poświęcona historii zamku czy historii królewskich insygniów. Zamek dolny cytadeli mieści się, jak wskazuje nazwa, poniżej wybudowanego na szczycie zamku górnego, a jego główną atrakcją jest 32-metrowa Wieża Salomona, również odbudowana praktycznie od podstaw na długo po zniszczeniu przez Turków. Ponoć był w niej więziony Wład III Palownik, którego postać stanowiła inspirację dla powstania książki i wielu filmów o hrabim Drakuli.
W okresie letnim na terenie cytadeli odbywają się różnego rodzaju pokazy historyczne z wykorzystaniem tradycyjnych strojów, narzędzi, rekwizytów.
Pałac królewski w Wyszehradzie został wybudowany około 1320 roku i przez lata był okazałą rezydencją z dziedzińcem, fontanną, krużgankami. Podobnie jak zamek został zniszczony podczas tureckiego oblężenia, a w kolejnych wiekach praktycznie zniknął z powierzchni ziemi, a raczej pod powierzchnią ziemi – przykryty jej osuwającymi się zwałami. Dopiero zaawansowane prace archeologiczne pozwoliły odkryć go na nowo i częściowo zrekonstruować. Wejście na teren obiektu jest płatne. Zobaczyć tu można ruiny kaplicy pałacowej, czy tzw. Lwią Fontannę wyrzeźbioną w czerwonym marmurze. Odtworzono też wnętrza królewskich komnat z bogato zdobionymi piecami kaflowymi oraz kuchnię z ówczesnym wyposażeniem. Na dziedzińcu pałacu znajduje się reprodukcja fontanny przedstawiającej Herkulesa walczącego z hydrą. Oryginał – odtworzony z pozostałości – umieszczono wewnątrz pałacu.
Jeśli chodzi o inne atrakcje Wyszehradu, warto zwiedzić niewielkie muzeum słynnego na Węgrzech trunku – Palinki, Wzgórze Sibrik i pozostałości rzymskiego obozu oraz rynek , na którym zakupić można pamiątki związane z Wyszehradem.
Zobacz także:
- Studia MBA – klucz do rozwoju kobiecej kariery
- Zbigniew Zamachowski wspomina, jak poznał Monikę Richardson. "Okazało się, że oboje jesteśmy w związkach, którym kończyła się data przydatności"
- Wykorzystują media społecznościowe, by pomagać innym. "To daje ogromną satysfakcję"
Zobacz wideo: Krynica Morska i jej atrakcje. Co oferuje?
Autor: Adrian Adamczyk