W lutym 2018 w Korei Południowej odbędą się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jak wyglądają przygotowania do tego sportowego święta i jak Koreańczycy z południa odnoszą się do działań Kim Dzong Una. Czy panuje tam atmosfera zagrożenia? W studiu Dzień Dobry TVN o Korei Południowej rozmawialiśmy z Renatą Kim oraz Marcinem Sawickim, który osobiście sprawdził jak wygląda koreańska gościnność.
Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wybrał się na Śląsk, aby wraz z górnikami świętować Barbórkę. Jak ten dzień zaczął się w Katowicach? Zobaczcie! A my wszystkim Basiom i Barbarom oraz górnikom życzymy wszystkiego najlepszego w tym szczególnym dla nich dniu!
Część minionego lata prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop spędził w Stanach Zjednoczonych. Jak wspomina tę podróż? Z kim tam pojechał? Na jakim rumaku przemierzał USA? Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć całą relację z tej podróży?
W kolejną swoją mikro wyprawę Łukasz Długowski zabrał Katarzynę Bosacką. Nad Bugiem postanowili skosztować trochę tamtejszego lasu. Jak to się skończyło?
Monika Mariotti: "Jesteśmy na samym skraju bałtyckiego kraju i szukamy ... Liwów". Jaka jest historia tego ludu i jakie tradycje kultywują? Zobaczcie jak zamienić się w wilkołaka!
O trzęsieniach ziemi, ich przyczynach i możliwości ich przewidywania rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dr. hab. Grzegorzem Lizurkiem z Zakładu Sejsmologii PAN. Czy działalność człowieka może być bezpośrednią przyczyną tragicznych w skutkach zjawisk sejsmicznych? Zobaczcie!
"Rzadko się zdarza, że Miss mają głos na wyborach" - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Ewa Wojciechowska. To pierwszy przypadek w historii, kiedy kandydatki na Miss zabrały głos w słusznej sprawie. Ze sceny, zamiast wymiarów biustu, bioder i talii, padły liczby obrazujące ogrom problemu, którym jest przemoc wobec kobiet. Czy konkursy piękności będą jeszcze kiedyś takie same?
Zastanawialiście się, gdzie jest Bartek Jędrzejak? Opuścił nas na chwilę, by złapać trochę słońca przed zimą, ale nie zapomniał o widzach Dzień Dobry TVN. Poznajcie jego nowego przyjaciela! Gdzie chcielibyście uciec przed jesienną szarugą?
Na Łotwie najlepszym sposobem na relaks jest bania, czyli sauna. Jak wygląda pomieszczenie, w którym można się wypocić? Sprawdziła to Monika Marotti. Wybrała się nawet do szkoły dla "sauniarzy". Zobaczcie, czego się tam nauczyła.
Po kilku latach Martyna Wojciechowska wróciła do Boliwii. Spotkała się tam z Carmen Rojas - cholitą, której historię mogliśmy zobaczyć w pierwszym sezonie Kobiety na krańcu świata. Co Carmen pomyślała, kiedy drugi raz zobaczyła polską podróżniczkę? O czym marzy? Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobaczcie, co Martyna przygotowała dla Carmen, kiedy ta przyjechała do Polski.
Zaatari to miasto, które powstało zaledwie 5 lat temu. Dziś liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców i jest 4 pod względem wielkości miastem w Jordanii. Na początku był to obóz dla uchodźców uciekających przed wojną w Syrii. Na ulicach trudno jest zobaczyć samochód. Syryjczycy poruszają się tu przede wszystkim za pomocą rowerów. Dlaczego mieszkańcy Zaatari nie uciekli do Europy? Co wiedzą o Europie i życiu uchodźców na Starym Kontynencie? Na miejscu był reporter "Czarno na białym" Jacek Tacik. W Dzień Dobry TVN powiedział między innymi, jaki widok najbardziej wzruszył go podczas pobytu w Małej Syrii.
Kobieta Na Krańcu Świata Martyna Wojciechowska odwiedziła Pakistan - kraj słynący ze swojej konserwatywności i panującego tam patriarchatu. To właśnie tam, na granicy z Afganistanem, żyje plemię Kalaszów liczące niespełna 5 tysięcy osób. Jest to niezwykła społeczność, którą rządzą kobiety. Plemię ma własną religię, swój język i system wartości. Są również jedynymi ludźmi w kraju, których nie obowiązuje prohibicja. W Dzień Dobry TVN Martyna opowiedziała o swoim spotkaniu z kobietami prawdziwie wyzwolonymi. Dlaczego mało brakowało, aby ten odcinek "Kobiety na krańcu świata" nie powstał?
"To wspaniałe uczucie, gdy wydobywa się żywych ludzi spod zawalonych domów. Jest to prawdziwy cud" - powiedział ratownik Rafael Rocha, na którego oczach zawalił się jeden z budynków. Bez zastanowienia ruszył na pomoc potrzebującym. To tylko jeden z ratowników ochotników, którzy ratowali ofiary trzęsienia ziemi, które miało miejsce 19 września w Meksyku. Poznajcie niezwykłych ludzi, którzy postanowili poświęcić życie potrzebującym.
Roztocze to bardzo piękne i czyste miejsce. Idealne dla ceniących ekologiczny styl życia. Jedną z osób, które z powodu tych walorów zamieszkały na Roztoczu jest Marta Gładuń. Czym się tu zajmuje? Swój świat pokazała prowadzącej cykl Naturalnie! Agnieszce Cegielskiej.
Tu, gdzie teraz jest ściernisko, będzie lotnisko... Lotnisko Baranów. Ważni ludzie podjęli decyzję w interesie wszystkich Polaków o budowie centralnego portu lotniczego "Solidarność". Ta inwestycja będzie kosztować ponad 30 miliardów złotych. Kto da na lotnisko w Baranowie pieniądze i, kto będzie chciał tam lądować, skoro w Warszawie, 15 minut od centrum, doskonale działa wyremontowane Lotnisko Chopina? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spotkał się z mieszkańcami planowanego centrum nowej Europy. Czy cieszą się, że będą mieć po sąsiedzku lotnisko? Kto już ćwiczy krok stewardessy, a kto chce zagrać na otwarciu lotniska? Dlaczego w Baranowie krowy muszą kucać? ;-)
Zaledwie 30 km od Santa Cruz, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast w Boliwii, Martyna doświadczyła swoistej podróży… w czasie! Mennonici, których odwiedziła podróżniczka, żyją w surowych i dzikich społecznościach wiejskich. Świadomie odrzucają elektryczność i nowoczesną technologię. Prowadzą życie, które poświęcają religii, roli i hodowli zwierząt. Mennonici nie uprawiają sportów, nie mają dostępu do telewizji czy telefonów, ponieważ to wszystko jest zabronione. Edukacja kończy się na podstawowej znajomości arytmetyki i nauce Biblii. Jak Martyna Wojciechowska wspomina tę podróż w czasie?
Na czym polega konflikt między Donaldem Trumpem, a zawodnikami NFL? Czy Ameryka jest podzielona w tej sprawie? O proteście Colina Kaepernicka, kontrowersyjnej wypowiedzi Donalda Trumpa i jej reperkusjach opowiedziała nam Jolanta Pieńkowska.
Amerykanie mówią o tym stanie "Ostatnia Granica". Dziennikarka Dzień Dobry TVN Irmina Somers wsiadła do campera i wybrała się w podróż po tym dzikim i niedostępnym stanie, aby pokazać nam piękno Alaski. Po drodze spotkała między innymi dzikiego łosia, spróbowała znaleźć złoto i jadła burgera z mięsem z jaka. Co jeszcze można robić na Alasce? Sami zobaczcie!
Mamy wiadomość dla wszystkich fanów "Gry o tron" - winter is coming. Czy rzeczywiście czeka nas w tym roku zima stulecia? Marcin Prokop ma jednak nadzieję, że te prognozy nie sprawdzą się. Co na to gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Jarosław Kret?
Ostatnio Elbląg walczył ze skutkami ulewy. Jakie są powody podtopień? Winna jest przyroda czy człowiek? Jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych dniach? O tym mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Na pograniczu Mongolii, Rosji i Chin, w niedostępnych górskich terenach Ałtaju żyje mniejszość kazachska. Martyna poznała tam czternastolatkę, która siłą i odwagą przewyższa niejednego mężczyznę! Drobna i urocza Akhbota codziennie po szkole trenuje orły. To historia o prawdziwej sile, męstwie oraz więzi człowieka z drapieżnikiem.
Niedaleko stolicy Mołdawii - Kiszyniowa, znajduje się miasteczko Soroca, w którym od zawsze krzyżowało się wiele kultur. Właśnie tam postanowiła zabrać nas Monika Mariotti. Udało jej się umówić na audiencję u... króla Romów.
W Polsce, pod Cedynią odkryto tajemnicze kręgi w zbożu. Zdaniem naukowców pochodzą one sprzed kilku tysięcy lat. Dlaczego nikt ich wcześniej nie zauważył? Czy są dziełem obcej cywilizacji? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN do zadań specjalnych Marcin Sawicki. Co udało mu się ustalić?
W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju? Łukasz Kijek: "Na razie 11% Polaków deklaruje, że chce wrócić, (...) ale po 2020 roku, uwaga ... 78 % Polaków deklaruje, że chcą wrócić"! O sytuacji, w której w związku z Brexitem, znaleźli się nasi rodacy przebywający w Wielkiej Brytanii, rozmawialiśmy z Łukaszem Kijkiem z TVN24 Biznes i Świat i Kamilą Czul, nauczycielką, tłumaczką i autorką książki „Pani Kebab”.
Wschód Ukrainy. Tutaj lato wyglądało inaczej niż zwykle. Zobaczcie reportaż Bianki Zalewskiej, która pojechała do miejscowości Nowoługańskie, odgrywającej ważną rolę w toczącej się na Ukrainie wojnie.
W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?
Jak przyznaje Łukasz Ossowski - Sołtys Rytla, tragedia, która spotkała mieszkańców wsi bezpowrotnie wyrwała im kawał serca. Jak mieszkańcy Rytla odbudowują swój świat i skąd czerpią siłę do walki? W jaki sposób możemy im pomóc? Na miejscu, zaledwie kilka tygodni po nawałnicy, z sołtysem spotkał się z nim dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
O tytuł mołdawskiego dania narodowego konkurują dwie potrawy: plăcintă i mamałyga. Które z nich Monika Matriotti postanowiła nam przybliżyć? Zobaczcie jej smakowitą podróż po zakątkach Mołdawii.
Pola, Joanna i Paweł są, jak sami przyznają, typami zbieraczy. Dlatego też z każdych wakacji wracają do domu z niezliczoną ilością pamiątek. Jak, w prosty sposób, zapanować nad stale powiększającą się kolekcją? Z pomocą przyszła im Ela Lepianka. Zobaczcie jak stworzyć piękne, wakacyjne dekoracje.
Tristan Gooley to jeden z najsłynniejszych brytyjskich podróżników i autor książki "Przewodnik wędrowca". Naszej reporterce, Annie Senkarze, pokazał jak dzięki naturze, odnajdywać właściwą trasę. Jak zorientować się gdzie jest północ obserwując np. liście drzewa? Zobaczcie koniecznie!