Międzynarodowy zespół naukowców, badający roślinność na szczytach gór, odkrył, że w okolicach Giewontu wyrósł... pomidor. Według badaczy jest to niepokojące. Dlaczego? Jakie inne rośliny zaczynają rosnąć w górach? Czy to prawda, że w Tatrach pojawiły się kleszcze? Do Zakopanego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
W studiu Dobry TVN gościliśmy Dominikę Kulczyk, która opowiedziała nam o swojej podróży do Rwandy, gdzie spotkała się z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi oraz ich rodzinami. Dzieci głuche i niedosłyszące żyją w zupełnie innym świecie. Jest to świat ciszy. Niestety głuche dzieci z Rwandy są traktowane gorzej. Są odrzucane przez rówieśników. Ich niepełnosprawność jest często uważana jako klątwa od losu. Jak wygląda pomoc dla niesłyszących dzieci? Czy rodzice uczą się języka migowego?
Dorota Gardias opowiada o dzisiejszej pogodzie z miejscowości Brody, a dokładnie z wieży widokowej, która przypomina latarnię morską. Skąd taki pomysł, by w środku lasu zbudować taką budowlę? Jakie atrakcje skrywa jeszcze to miejsce?
Maysoun Odeh Gangat w 2009 roku opracowała program radiostacji bazujący na burzeniu stereotypu arabskiej i palestyńskiej kobiety, która jest z reguły postrzegana jako ofiara przemocy. Maysoun chciała mówić więcej o kobietach, które odnoszą sukcesy. Jej celem było inspirowanie innych kobiet. Na początku Radio Nisaa budziło uprzedzenia. Tym bardziej że słowo "nisaa" w języku arabskim oznacza kobietę. Jak jest obecnie? Czy Nisaa jest popularną w Palestynie radiostacją? Jaką muzykę grają?
O dzisiejszej pogodzie Maciej Dolega opowiada z Starczanów, a dokładnie z rezerwatu przyrody Śnieżycowy Jar. Co go tu sprowadza? I czym to miejsce zauroczyło naszego prezentera?
Witold Szabłowski wybrał się z kamerą Dzień Dobry TVN do starożytnej świątyni jezydów - Lalesz. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli - jeden z trzech jezydów mieszkających w Polsce - Dalzar Nashwan Salem oraz dr Artur Rodziewicz, filozof i antropolog. Jakie były początki tej religii i co łączy ją z chrześcijaństwem?
Tym razem Łukasz Długowski postanowił zająć się bartnictwem. W arkana tego starodawnego zawodu wprowadził go Piotr Piłasiewicz. Jaka jest różnica między pszczelarzem a bartnikiem i jak przygotować barć i zachęcić pszczoły, żeby się w niej osiedliły? Zobaczcie.
Latem zeszłego roku potężna nawałnica przeszła przez wieś Rytel. Jej skutki są widoczne do dzisiaj, a ich usuwanie wciąż trwa. Jak mieszkańcy Rytla sobie radzą? Zobaczcie!
Anthony Botta to 25-letni Belg, który uwielbia kobiety i podróże. Anthony zwiedził już ponad 20 europejskich miast i w każdym z nowych miejsc umawiał się przez Internet na randkę. Sypiał u nowo poznanych dziewczyn. Z jakimi reakcjami spotyka się jego sposób na podróżowanie? Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Piotr Mosak, który wytłumaczył nam, że kobiety zupełnie inaczej podchodzą do związków niż mężczyźni. W sytuacjach, kiedy mężczyzna nic nie obiecuje kobiecie, ona i tak miewa nadzieje i bywa później zawiedziona. Czy wynika to tylko z biologi czy również z wychowania? Czy istnieją sposoby, na zatrzymanie przy sobie mężczyzny?
Po 80 dniach wrócili do kraju himalaiści, którzy tej zimy zamierzali zdobyć K2. Co mówili o swojej wyprawie? Jak skomentowali zachowanie Denisa Urubko? Wierzą, że uda im się wrócić na niezdobyty szczyt w przyszłym roku?
Karaiby to raj dla żeglarzy. To tutaj u wybrzeży małej wyspy Saint-Martin ścigają się najszybsi żeglarze z całego świata, wśród nich także polska załoga pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza. Jacht, na jakim ściga się załoga, jest najszybszą łódką świata, która kosztuje, bagatela półtora miliona euro! Pod pokład zabrał nas Piotr Kraśko. Co jest podczas regat najważniejsze? Jaką rolę sternik załogi Mateusz Kusznierewicz przydzielił Piotrowi? :)
W kolejnej odsłonie "Mikrowypraw" Łukasz Długowski odwiedził Kopalnię Guido. Razem z górnikiem Krzysztofem Wojtasem wybrał się na szychtę, czyli roboczą zmianę w kopalni. Jaką pracę Krzysztof przygotował dla Łukasza? Czy każdy może uczestniczyć w szychcie? Ile to kosztuje?
Kiedy napastnik zaatakował na przystanku autobusowym we Wrocławiu Hindusa, Tomasz Pikus stanął w jego obronie, by - jak mówi - chłopakowi nie stała się krzywda. Do pierwszego napastnika dołączyło dwóch kolejnych, którzy pobili Tomasza Pikusa. Dlaczego pozostałe na przystanku osoby w ogóle nie zareagowały? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Tomasza Pikusa oraz Kartikey'a Johri - konsula honorowego Indii. W nagrodę za ten bohaterski czyn konsul wyśle Tomasza Pikusa w podróż do Indii.
O dzisiejszej pogodzie Tomasz Zubilewicz opowiada ze Skawicy. Odbywają się tu Mistrzostwa Amatorów w Skokach Narciarskich. Śmiałków nie brakuje. Czy Tomasz zdecydował się skoczyć? :)
Pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado - najwyższy wulkan świata - dokonali Polacy. Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis w 1937 weszli na położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile, wulkan. Śladami polskich pionierów z 1937 roku poszli podróżnik Rafał Król i fotograf Borys Komander. Dlaczego to zrobili? I jak przebiegała ich wyprawa? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Zakopanego, gdzie spotkał się z kibicami skoków narciarskich. Przypomnijmy, że wczoraj w Pjongczangu, nasi skoczkowie zdobyli brązowy medal. W Zakopanem Bartek uczył się też jeździć na buto-nartach. Zobaczcie, jak mu szło :)
O dzisiejszej pogodzie Maciej Dolega opowiadał z Duszników - Zdrój. W malowniczej, zimowej miejscowości nasz prezenter spotkał się z Mateuszem Zielonką, zwycięzcą ostatniej edycji Masterchefa. Kucharz wolne chwile lubi spędzać w swoich rodzinnych stronach, na Dolnym Śląsku. Co u Mateusza było pierwsze, miłość do gotowania czy do gór?
Olej palmowy znajdziemy zarówno w kosmetykach i jak produktach spożywczych wysokoprzetworzonych. Olej jest szkodliwy dla naszego zdrowia, a jego wyrób niszczy środowisko. Produkcja oleju palmowego jest jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki Indonezji. W ciągu ostatnich 20 lat, by zrobić miejsce pod palmy, wykarczowano i wypalono 2,5 mln hektarów lasów tropikalnych. Przez wycinkę lasów zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt. Jak wielka jest to skala? Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego. Co możemy zrobić, by zmniejszyć zapotrzebowanie na olej palmowy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Łupinę, Zastępcę Dyrektora Programowego TVN ds. kanałów tematycznych oraz Jakuba Skrzypczyka z Fundacji WWF.
Do tej pory Nanga Parbat pochłonęła życie 61 himalaistów. Pomimo przerażającej liczby ofiar, zdobycie szczytu góry jest marzeniem i wyzwaniem dla dużej części wspinaczy. Jakie tajemnice skrywa Nanga Parbat? Dlaczego Tomasz Mackiewicz uparł się akurat na tę górę? O ciemnych stronach himalaizmu opowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: dziennikarze Piotr Tomza i Dominik Szczepański.
Zakończono heroiczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Zabójcza góra pochłonęła swoją kolejną ofiarę - Tomasza Mackiewicza. Dla polskiego himalaisty góry były formą terapii. Dla nich był w stanie poświęcić wszystko... W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistę Jerzego Natkańskiego, który opowiedział nam o szczegółach akcji ratunkowej. Wspominaliśmy też niepokornego Tomasza Mackiewicza.
Szklarska Poręba znajduje się w czołówce polskich miast o najczystszym powietrzu. Warunki klimatyczne są porównywane do walorów miejscowości alpejskich. Kurort cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Jednak Szklarska Poręba to nie tylko stoki narciarskie. Jakie jeszcze atrakcje skrywa Szklarska Poręba?
W studiu Dzień Dobry TVN stylista Adam Chowański podpowiedział, co zrobić, by codzienna stylizacja nie była nudna. Czy jeden element może wizualnie zmieć cały efekt? Podobają się Wam jego propozycje?
Już jutro w pięciu kolejnych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Przez ostatnie dwa tygodnie zimowa aura, zwłaszcza w górach dopisywała. Co nas czeka w kolejnych dniach? W Sopocie, na stoku narciarskim reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger spotkał się z instruktorem narciarstwa Krzysztofem Skalskim. Dlaczego sopocki stok jest tak bardzo wyjątkowy?
Tomasz Zubilewicz jest w miejscowości Sucha nieopodal Wrocławia. Oprócz malowniczych krajobrazów Tomasza zafascynował tamtejszy zamek Czocha. Zubilewicz opowiedział także o pogodzie na najbliższe godziny. Jakiej aury możemy spodziewać się w ten weekend?
O tej sprawie było głośno w mediach. Dnia 21 listopada 2017 roku za burtę jachtu wypadł na pełnym morzu polski żeglarz - Stanisław Dąbrowny. Jego żona - Elżbieta nie umiała zawrócić i popłynęła dalej. Została uratowana dopiero po 5 dniach. Jak doszło do tej tragedii? O swojej dramatycznej podróży i nadziei odnalezienia żywego męża Pani Elżbieta opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Mieliśmy również okazję zobaczyć materiały nakręcone przez małżeństwo w czasie tej podróży.
Talkeetna była pierwowzorem miasteczka z Przystanku Alaska. Czym przypomina serialowe Cicely? Jakie atrakcje czekają tam na turystów? Talkeetnę zwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Irmina Somers.
Egipt to kraj w większości muzułmański. Muzułmanie stanowią 90 proc. ludności, a 10 proc. to chrześcijanie. Nazywają się Koptami i należą do najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Ich szczególnym znakiem jest tatuaż umieszczony na prawej ręce, który ma kształt krzyża i jest symbolem zbawienia i ochrony. Zobaczcie reportaż dziennikarki Katarzyny Chętnik z jej podróży do Egiptu.
Podróżniczka Kinga Tanajewska wyruszyła z Australii i dojechała motorem aż do Polski. Zajęło jej to sześć miesięcy. Ile kilometrów przejechała? Z czym się musiała zmagać podczas swojej podróży? Było niebezpiecznie? Gdzie jeszcze chce jechać? Zebrane w czasie podróży pieniądze przeznaczyła na leczenie małego Franka - chłopca cierpiącego na porażenie mózgowe. Jaką kwotę udało jej się zebrać? O swojej niezwykłej przygodzie Kinga powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Dorota Wellman i Grzegorz Kalinowski zabrali widzów Dzień Dobry TVN na spacer po Warszawie nieznanej. Zobaczcie gdzie 100 lat temu zaczynała się stolica, czym były "niebotyki" i gdzie, podawano kolorowe drinki, zanim stało się to modne.
Łukasz Długowski zaprosił Krzysztofa Skibę na wyprawę w Bieszczady niedźwiedzim tropem. Na poszukiwania wybrali się wraz z fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim, który zdradził co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia: "Po pierwsze, cieszyć się, bo drugi raz możesz nie mieć okazji już niedźwiedzia zobaczyć, są bardzo płochliwe. Po drugie, nie przejmować się bo i tak to niedźwiedź zadecyduje co zrobić, a my możemy najwyżej sobie spokojnie stać".