Podróże

  Podróże

  Haile Selassie ostatni Cesarz Etiopii. Oficjalnie używał imienia etiopskiego, które w tłumaczeniu oznacza Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król królów Etiopii. Dziś w Dzień Dobry TVN mogliście się dowiedzieć więcej o jego potomkach.

  Dziś Michał Piróg udowodnił nam, że Izrael jest prawdziwą stolicą tańca. Dziesiątki teatrów tańca, niezwykle popularne są szkoły. Miasto żyje i tętni właśnie tańcem.

  Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu pierwszego wózka? Z jakich materiałów powinien być wykonany wózek? Czy drogi wózek - to wózek dobry? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się w DDTVN fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego oraz Piotra Kolucha z Fundacji Pro-Test, która przetestowała kilkanaście wózków dla dzieci. Jak wypadł ich test?

  Wiosna to początek inwazji kleszczy, pasożytów będących nosicielami wielu chorób, niekiedy nawet śmiertelnych. Coraz więcej właścicieli zwierząt zwraca się do lekarzy weterynarii z prośbą o pomoc w usunięcie kleszcza. Jak uchronić nasze zwierzęta przed kleszczami? O poradę poprosiliśmy dr Dorotę Sumińską.

  Kupując okulary przeciwsłoneczne powinniśmy się kierować względami estetycznymi i zdrowotnymi. Powinniśmy wziąć pod uwagę następujące czynniki: wielkość okularów, kolor, kształt, stylistykę, wiek, karnację i koniecznie upewnić się, czy okulary mają filtry UV - radzi optyk Paweł Kaźmierczak.

  Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka? O czym należy pamiętać podróżując z dzieckiem? - Nie wystarczy zamontować fotelik w samochodzie, ale trzeba zapiąć w nim dziecko - radzi ekspert Dzień Dobry TVN Paweł Zawitkowski. - To może oczywiste, ale wielu rodziców tego nie robi - zauważa autor książki "Co nieco o rozwoju dziecka".

  Mykonos to grecka wyspa na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Cyklady. Wyspę zamieszkuje prawie 10 tys. mieszkańców. Od wielu lat jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na swój kosmopolityczny charakter oraz dobrze rozwiniętą bazę hotelową i rekreacyjną. Mykonos, którą odwiedziła nasza reporterka Anna Wendzikowska, urzeka małymi, białych domami z czerwonymi dachami, usytuowanymi wzdłuż wąskich, krętych uliczek.

  Popularny wizerunek Turcji, utrwalony na zdjęciach i we wspomnieniach turystów, to idylliczny obraz śródziemnomorskich plaż i lazurowego morza. Słońce i piasek to zaledwie ułamek bogactw, które ma do zaoferowania Turcja. Jest ona jedną z kolebek cywilizacji, wspaniałą krainą, która łączy Europ z Azją, której historyczne i kulturalne skarby zachwycą turystów. To kraj, do którego masz ochotę wracać.

  22 lipca w Bolegorzynie otwarto pierwsze w Polsce muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego. . W muzeum PGRu można znaleźć ubrania z czasów PRLu, stare dokumenty, radia, telefony z tamtych czasów, meble. Na zewnątrz stoi traktor legenda- Ursus C 360. Wszystko to zachwyciło naszego niezmordowanego podróżnika Vita Casettiego.

  W swojej ostatniej, przedwakacyjnej podróży, Vito Casetti odwiedził "polski Wersal", czyli zamek w Pszczynie. Na miejscu Vito zagrał w golfa i odwiedził rezerwat żubrów.

  Jedyne, co nie jest reglamentowane na Kubie i czego Fidel nie może kontrolować to seks i słońce - mówi w Dzień Dobry TVN aktorka Anna Mucha, która spędziła na Kubie dwa tygodnie.

  We wrześniu najlepiej wybrać się do Tunezji. Za tygodniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu zapłacimy 1500 zł. Najciekawszą ofertą w cenie 3000 zł jest wyjazd na Ibizę - radzi w "Dzień dobry TVN" Wojciech Żołądkiewicz z portalu Fly.pl.

  Pokój był zbyt blisko oceanu i szum przeszkadzał w wypoczynku, córka zaszła w ciążę po kąpieli w basenie, piasek na plaży nie nadawał się do robienia babek... to tylko niektóre ze skarg jakie napływaja do biur podróży od naszych rodaków. O tym jakimi turystami są Polacy rozmawialiśmy z dziennikarkami Agatą Passent i Anną Olech.

  Vito Casetti kontynuuje zwiedzanie Polski. Tym razem postanowił zwiedzić ruiny zamku w Ogrodzieńcu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

  Wisła. Rodzinna miejscowość najlepszego polskiego skoczka narciarskiego - Adama Małysza. Tam właśnie wybrał się Vito Casetti. Swoją wizytę rozpoczął od zwiedzenia Muzeum Beskidzkiego. Obejrzał także najnowocześniejszą skocznię narciarską i sprawdził jakie jeszcze sporty można uprawiać w tym regionie.

  Jak tanio podróżować po świecie radzili nam Piotr Gąsowski i Tomasz Michniewicz - redaktor naczelny poralu www.koniecswiata.pl.

  Dziś kolejny odcinek cyklu "Polska pięknieje". Tym razem Vito Casetti odwiedził Chorzów. Zwiedził tam Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Obejrzał największe w Polsce wesołe miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie i Górnośląski Park Etnograficzny.

  Myśliwce F-16 stacjonujące na codzień w podpoznańskich Krzesinach zostały na czas remontu lotniska przeniesione do bazy lotniczej w Łasku. Przy tej przeprowadzce nie mogło zabraknąć "maskotki" 10 eskadry - Agnieszki Rylik.

  Agnieszka Rylik szalała na Cyprze. Pojechała tam aby obejrzeć przebieg finału Traveler Adventure Team. W ciągu trzech dni uczestnicy musieli zmierzyć się ze skuterami wodnymi, ścianką wspinaczkową, rowerami górskimi i quadami. Nasza wysłanniczka dzielnie im sekundowała.

  "Sztuka podróżowania" Jacka Pałkiewicza to poradnik, jak bezpiecznie i ciekawie poruszać się po świecie. To taka biblia podróżnika, w którą każdy powinien się zaopatrzyć. Jest bogato ilustrowana pięknymi fotografiami z całego świata.

  Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego posiada bogate zbiory sprzętu używanego w XIX i XX wieku. W sali ekspozycyjnej możemy zobaczyć wszystko co było kiedyś używane przez nasze pra - pra babcie.

  Czyli święto zmarłych po meksykańsku. Rodowici meksykanie opowiadają nam o swoim specyficznym podejściu do tematu śmierci.

  Już nie trzeba jeździć po świecie w poszukiwaniu najdziwniejszych budowli świata, skoro jedna z nich stoi w Polsce. O Krzywym Domku w Sopocie opowiedział w studiu Dzień dobry TVN Maciek "Gleba" Florek.

  Zbadaliśmy każdy trop, jaki zostawił po sobie w Londynie legendarny detektyw. Trafiliśmy w końcu do jego mieszkania przy Baker Street. A w studio gościmy naszych rodzimych detektywów.

  W minionym tygodniu Agnieszka wybrała się do Gdyni, by uczestniczyć w akcji ratunkowej prowadzonej przez Polską Marynarkę Wojenną. Jak sama dodaje – jej romans z wojskiem nie skończył się na F-16.

  Kołobrzeg, miasto słynące w PRL-u z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, opanowane przez piratów! W mieście znajduje się jedyne w Polsce muzeum piractwa. Stacjonujący w nim „piraci” przekazują dzieciom wiedzę o morskim fachu. Vito Casetti odkrywa również dla nas inne, liczne atrakcje jednego z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim.

  TOPR to legenda i siła. Działają już od 100 lat, a dzięki wsparciu unijnych funduszy mogą liczyć również na pomoc kolegów ze Słowacji.

  Prosto z Krakowa, rozmowa z prof. Jerzym Sadowskim, który przeprowadził pierwszą w Polsce wymianę zastawki aortalnej metodą przezskórną. Spotkaliśmy się także z Mc Stewlocksem, człowiekiem orkiestrą.

  W ramach cyklu Szlakiem Zamków Gotyckich Vito Casetti odwiedził dziś Malbork i Gniew. Udało mu się dowiedzieć jak żyło się niegdyś na zamku, a także na co wydawane są dziś pieniądze z funduszy unijnych.