Epir, kraina położona w północno-zachodniej Grecji między pasmem górskim Pindos a Morzem Jońskim, łączy w sobie krajobraz imponujących wapiennych szczytów z uroczą nadmorską scenerią. Cały region jest poprzecinany pasmami wzgórz i rzekami, których brzegi są spięte malowniczymi mostami łukowymi. Klimat wybrzeża jest umiarkowany, natomiast w głębi lądu może być nieco chłodniej. Epirskie wsie i miasteczka połączone są wijącymi się serpentynami po zboczach gór drogami, oferującymi kierowcom niezapomniane widoki.
Epir - co warto zobaczyć?
Stolicą Epiru i jego głównym ośrodkiem miejskim jest Janina, wokół której rozciągają się uprawy tytoniu i oliwek. Miasto jest położone nad rozległym jeziorem o tej samej nazwie, pośrodku którego znajduje się malownicza wyspa z klasztorem Aghios Nicolaos Dilios. W jego wnętrzu zachowały się bardzo dobrym stanie średniowieczne freski przedstawiające „Sąd Ostateczny” i „Judasza oddającego 30 srebrników”
fot. materiały sponsora
Miastem wartym odwiedzenia jest również Preweza, położona nad wąskim przesmykiem łączącym Zatokę Ambrakijską z Morzem Jońskim, jest prawdziwą oazą spokoju dla osób zmęczonych tłokiem i gwarem największych greckich kurortów. Na turystów czekają tutaj piaszczyste plaże, gorące źródła, a z zamku górującego nad miastem rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Z miasta bez trudu można się dostać do oddalonych o zaledwie 7 kilometrów ruin miasta Nikopolis, wybudowanego ku czci walczących w bitwie pod Akcjum.
Wakacje spędzić można również w Pardze - małej, ale bardzo urokliwej miejscowości z kilkoma plażami wciśniętymi między nadmorskie skały oraz weneckim zamkiem na wysuniętym w morze cyplu, przypominającym o złożonej historii tego regionu.
Epir - Mekka turystyki alternatywnej
Wybrzeże jońskie to jednak nie największa atrakcja Epiru jest on bowiem uważany za prawdziwą Mekkę dla miłośników wszelkiego rodzaju turystyki alternatywnej. Często nietknięty ręką człowieka masyw gór Pindos, porośnięty dziewiczymi lasami i kryjący krystalicznie czyste jeziora górskie, zapewnia znakomite warunki do wspinaczki, narciarstwa, turystyki pieszej czy kolarstwa górskiego.
Piękno Epiru można poznać również z poziomu rzek, malowniczo meandrujących wśród gór, wystarczy wsiąść w kajak i dać się ponieść prądom wody. Wśród licznych cieków wodnych za najpiękniejszą i najbardziej wymagającą uważa się rzekę Aoos, podczas gdy Voidomatis urzeka odcinkiem przepływającym przez imponujący wąwóz Vikos. Wszystko to współistnieje w harmonii z licznymi stanowiskami archeologicznymi, zamkami, klasztorami, kościołami i tradycyjnymi wioskami.
Epir - historia, zabytki
Epir ma również bogatą historię, pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają neolitu, jednak pierwsi antyczni Grecy osiedlili się tutaj około X wieku p.n.e. Najsilniejszymi plemionami byli, wspominani przez Homera, Chaonowie, Tesportowie i Molossowie.
Najsłynniejszym władcą Epiru był Pyrrus, który stoczył szereg wojen z Rzymem, dzięki czemu to małe greckie państewko zapisało się w annałach historii. Ostatecznie tak, jak reszta Grecji Epir dostał się pod władanie Rzymian.
W okresie średniowiecza region ten był najeżdżany przez Gotów, Słowian, Bułgarów, aż w końcu w XV wieku dostał się pod władanie Imperium Osmańskiego. Nie oznaczało to jednak upadku dla regionu, w tym czasie dynamicznie się on rozwijał, czego dowodem są liczne zabytki z tego okresu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN