- Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.
Sezon urlopowy za pasem. Wakacje często oznaczają krótsze lub dłuższe loty samolotem. Kiedy jest odpowiedni moment, by zabrać dziecko w podróż samolotem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy blogerów Aleksandrę i Paweł Wysockich. Co zabrać ze sobą do samolotu? Czy na pokład samolotu można wnieść swoje jedzenie i picie? I jak zagospodarować dziecku czas w czasie lotu?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z warszawskiego Ursynowa, a dokładnie z Górki Kazurki, gdzie trwa kolarski trening juniorów. Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka? Czym się kierować? Jak jeździć bezpiecznie? Na wszystkie pytania Bartka odpowiada Marcin Górnicki, trener warszawskiego klubu rowerowego.
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Mosznej, gdzie mieści się niezwykły zamek zwany przez wielu "Polskim Disneylandem". Jakie jeszcze atrakcje skrywa to miejsce? I jaka czeka nas dziś pogoda?
Trybunał sprawiedliwości UE uznał wycinkę drzew z Puszczy Białowieskiej za nielegalną. W czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił grupę uczestników protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, która miała miejsce w czerwcu 2017 roku. Policja zarzucała aktywistom zakłócenie spokoju i porządku publicznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Jagiełło z Greenpeace oraz Augustyna Mikosa, ekologa, którzy za ochronę puszczy stanęli przed sądem. Mają za sobą wiele spraw, kilka wyroków. Za co tak naprawdę zostali skazani? Czy bycie dziś ekologiem to ryzykowne zadanie? Co nam dają parki narodowe? Dlaczego powinniśmy je chronić? Przypomnijmy, że w Polsce pozostało już tylko 1 % naturalnych lasów...
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Sosnowca, z wyjątkowego miejsca, który niegdyś stanowił granicę trzech mocarstw: Pruskiego, Rosyjskiego i Austro-Węgierskiego. Do zakończenia I Wojny Światowej miejsce to było bardzo popularne wśród turystów. Obecnie są tu organizowane spływy kajawowe po Białej Przemszy. Czy Dorota dała się namówić na spływ kajakiem? :)
"Pustynne hafty" to projekt Beduinek z Izraela. Kobiety haftują to, o czym myślą. Sprzedając haftowane chusty, torby, suknie zarabiają na edukację swoich dzieci. W organizacji działa już 200 kobiet. Beduinki organizują szkolenia dla młodych dziewcząt, podczas których umacniają ich wiarę w swoje możliwości. Edukują także turystów o pozycji kobiet w świecie Beduinów. Z jakim spotykają się odbiorem?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Małżeństwo opowiedziało nam o swojej wielkiej miłości do Gruzji. Co w ich przypadku było pierwsze, uczucie do siebie nawzajem czy do Gruzji? Dlaczego tak często tam wracają? Kobiecie podobno jest w Gruzji łatwiej się odnaleźć. Co to oznacza?
Maria Geremek, wnuczka Bronisława Geremka, już po raz drugi zabierze młodzież w podróż do Afryki. Tym razem będą towarzyszyły jej dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Geremek, prezes fundacji "Make a change", i uczestniczkę poprzedniej wyprawy Małgorzatę Makocką.
Wielu z nas wybierze wakacje poza granicami Polski. Czym płacić w krajach, które odwiedzimy - kartą czy gotówką? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN podróżnika Marcina Zarzeckiego. Nasz gość powiedział również, jak - będąc na wakacjach - chronić się przed kradzieżą.
30 lat temu na ekrany polskich kin wszedł film, który bawi do dziś. Mowa o "Kingsajzie" Juliusza Machulskiego. Rekwizyty z filmu można teraz obejrzeć w Lublinie. Wystawę odwiedził nasz prezenter Bartek Jędrzejak. Jaka czeka nas dziś pogoda?
Na Stadionie Narodowym trwa finał akcji "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". O podsumowanie akcji Bartek Jędrzejak poprosił Macieja Sawickiego, sekretarza generalnego PZPN oraz Sławomira Rusinka, współwłaściciela Tymbarku.
Niemal rok temu przez wyspę Saint Martin przetoczył się huragan Irma. Skutki tego kataklizmu są tam widoczne do dziś. Wyspę, z kamerą Dzień Dobry TVN, odwiedził Piotr Kraśko. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwie i Kubę Kucharskich, którzy przeżyli w Nowym Orleanie przeżyli atak huraganu Katrina. Jak wygląda ten niebezpieczny żywioł "od środka"? Co działo się po jego przejściu? Czy służby publiczne były przygotowane na kataklizm? Kto nad nimi czuwał i zapewniał bezpieczeństwo, pomoc, wodę i jedzenie?
Mirosław Bogdanowicz: "Stała się wielka tragedia. Spalił się dorobek całego życia. Nic nam nie zostało...". W pierwszomajową noc spłonęła słynna "Tatarska Jurta", szczególny punkt na mapie Podlasia, gdzie można było spróbować tatarskich przysmaków i poznać ich kulturę. O misji, którą realizowała "Tatarska Jurta" oraz o historii Tatarów zamieszkujących okolice Białegostoku opowiedział nam w Dzień Dobry TVN imam Janusz Aleksandrowicz z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Czech, a dokładnie ze Skalnego Miasta. Adrspach to podobno jedno z najpiękniejszych skalnych miast Europy - leży zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy. Jakie atrakcje turystyczne skrywa to miejsce?
Jeśli marzycie o zwiedzaniu świata i lubicie pomagać, podróżniczka Lidia Kilińksa-Dłabich ma dla Was pewną ciekawą propozycję. Jaką? Przedstawiła ją w Dzień Dobry TVN.
Za niespełna dwa miesiące rozpoczną się wakacje, w związku z czym większość z nas będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jechać na urlop. Czy nadal najpopularniejszym kierunkiem dla Polaków jest Chorwacja? Które kierunki są bezpieczne? I gdzie spotkamy najwięcej Polaków? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Macieja Nykiela, eksperta rynku turystycznego.
W dżungli w Gwatemalii znajduje się szkoła z internatem dla ponad 200 dzieci, w większości Majów. Początki w szkole nie są łatwe. 12-letni Rudy, gdy przyjechał do Casa Guatemala nie mówił po hiszpańsku. Język to główna przyczyna uniemożliwiająca Majom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szkoła Casa Guatemala otwiera przed dziećmi drzwi do lepszego życia. Wielu absolwentów tej szkoły poszło na studia i zostało lekarzami czy prawnikami. Niestety rząd w Gwatemalii nie finansuje szkoły, placówkę wspierają fundacje zewnętrzne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wolontariuszkę Katarzynę Żelazny, która w szkole Casa Guatemala spędziła 7 miesięcy. Co tam dokładnie robiła? Czy jeszcze tam wróci?
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z mazurskiej miejscowości Mamerki, a dokładnie z wieży widokowej, z której rozpościera się widok na Mazury. Jak wysoka jest ta wieża? Jakie jeszcze atrakcje skrywa to miejsce? I jaka czeka nas dziś pogoda?
W kolejnej odsłonie cyklu "Mikro wyprawy" Łukasz Długowski odwiedził Biebrzański Park Narodowy. Podróżnik wybrał się w rejs po Biebrzy własnoręcznie skonstruowaną tratwą. Czy na tratwę trzeba mieć uprawnienia? Spływ tratwą to nie jedyne atrakcje jakie skrywa dla turystów Biebrzański Park Narodowy. Co jeszcze można tu robić?
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Giżycka, przez wielu zwanej również polską stolicą żeglarstwa. Na Jeziorze Niegocin młodzi żeglarze już trenują przed rozpoczęciem sezonu, który oficjalnie startuje 1 maja. Czy Dorota da się namówić na żeglarski trening?
Zanim wyjedziemy do obcego kraju, warto, abyśmy zapoznali się z opracowaniami na temat panujących w nim zwyczajów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie zachowania są obraźliwe dla tubylców, a jakie nie. O gestach, które mogą nam narobić kłopotów mówił w Dzień Dobry TVN podróżnik i dziennikarz Michał Cessanis. W jakich krajach pokazywanie kciuka oznacza propozycję seksualną? Jak Grecy odbierają gest machania dłonią? Czego nie tolerują Chińczycy? W jakim kraju napiwki nie są przyjmowane?
Sezon wyjazdowy można uznać za rozpoczęty. Dlatego też Robert Stockinger postanowił dowiedzieć się jakie "niespodzianki" mogą na nas czyhać w pokoju hotelowym. O poradę poprosił Violettę Hamerską: "(Nieprzyjemny) Zapach jest czymś, co od razu dyskwalifikuje pokój (...) Wtedy warto pójść do recepcji i poprosić o zmianę". Co jeszcze może irytować gości w hotelu? Zobaczcie.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z miejscowości, gdzie Wisła kończy swój bieg i wpada do Morza Bałtyckiego. Okazuje się, że ujście najdłuższej polskiej rzeki zostało wpisane na światową listę najcenniejszych obszarów wodno-błotnych. Wisła ma 1047 km, wypływa jako małe źródełko z Baraniej Góry i wpada do Morza Bałtyckiego między Świbnem i Mikoszewem. Jakie atrakcje turystyczne skrywa to miejsce?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z miejscowości Goniądz, pływając tratwą po Biebrzy. Jakie atrakcje turystyczne skrywa to miejsce? Niestety, jeżeli chodzi o pogodę, Bartek nie ma dla nas najlepszych wiadomości...
Tristan Gooley to jeden z najbardziej znanych brytyjskich podróżników. Jego specjalnością jest nawigacja naturalna, czyli sztuka orientacji w terenie przy pomocy znaków natury. Z podróżnikiem spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Oboje postanowili przetestować, czy tego rodzaju nawigacja sprawdzi się w Londynie. Czy bez mapy dotarli do wyznaczonego celu?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Gdyni, a dokładnie z okrętu-niszczyciela "Kormoran", który służy do wykrywania i niszczenia min podwodnych. To najnowszy okręt naszej marynarki wojennej. Z jaką prędkością pływa?
Edyta Masternak postanowiła wyjechać do Indii, by pomagać trędowatym dzieciom. Skąd taki pomysł? Jak na jej decyzję zareagowali znajomi i rodzina? Osoba trędowata jest w Indiach uważana za osobę nieczystą i jest wykluczona ze społeczności. Trędowaci mieszkają w odseparowanych miejscach. Trądu się tam nie leczy. Czy przed wyjazdem towarzyszyły Edycie jakiekolwiek obawy? Czy chce tam wrócić?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z Chorzowa, gdzie spotkał się z Michałem Machurą, prekursorem jazdy na longboardzie. Co daje mu jazda na desce na kołach? Czy na longboardzie mogą jeździć również panie?
Kim są Rohindżowie, i dlaczego jest to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie? Dominika Kulczyk, z kamerą "Efektu Domina", wybrała się do Cox’s Bazar w Bangladeszu gdzie znajduje się największy obóz uchodźczy na świecie. Jak można pomóc ludziom którzy znaleźli tam schronienie?