Premier Szydło wezwała ostatnio w Sejmie Europę do wstania z kolan i obudzenia się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będzie opłakiwała swoje dzieci. Była to wypowiedź w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Manchesterze. 75 proc. Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców muzułmańskiego wyznania. Jak kampanie wyborcze wpłynęły na ten wynik? Dlaczego zamachy przed 2015 rokiem nie wywołały fali islamofobii? Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? I czy nasze obawy są uzasadnione? W Dzień Dobry TVN o zmianach zachodzących w Europie mówili: Joanna Koss-Krauze, Krzysztof Zieliński i dr hab. Michał Bilewicz.
Młodzież z bogatych domów, której nic nie brakuje i ta biedniejsza, która na co dzień mierzy się z wieloma problemami spotkała się na afrykańskiej sawannie. Połączyła ich jedna osoba - wnuczka Bronisława Geremka - Maria. Co robili w Afryce? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marię Geremek oraz dwie uczestniczki wyprawy - Małgorzatę Makocką i Klaudię Zawadzką, aby powiedziały o swojej przygodzie na Czarnym Lądzie. Co je zachwyciło w Afryce? Co dał im ten wyjazd?
Mikołaj Rey spotkał się z argentyńskim właścicielem bistro Christianem Rubinem, by poznać smak Ameryki Łacińskiej. Co razem ugotowali? Czy Mikołajowi smakowała yerba mate?
W naszym cyklu "Mikrowyprawy" postanowiliśmy sprawdzić odwagę Kajetana Kajetanowicza. Czy dwukrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych odczuwa lęk? Łukasz Długowski zabrał go w góry. Wspólnie wypili herbatkę i zagrali w bierki kilkadziesiąt metrów nad ziemią! :)
Erling Kagge to pierwszy człowiek na świecie, który zdobył dwa bieguny i Mount Everest. Jednak to nie o podróżach rozmawiał w Dzień Dobry TVN z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem. Norweski podróżnik wydał ostatnio swoją pierwszą książkę zatytułowaną "Cisza". Dlaczego boimy się ciszy? Dlaczego ludzie reagują na ciszę paniką? Czy podczas wypraw poczucie samotności było dla niego trudne?
W tym kraju tylko 40 proc. ludności potrafi czytać i pisać. W tej grupie przeważają mężczyźni. Dziewczynki w Gwinei mają bardzo ograniczoną możliwość edukacji, bo szybko wydawane są za mąż. Edukacja w Gwinei jest na niskim poziomie, także dlatego, że brakuje podręczników i specjalistów. Zobaczcie na czym polega projekt "Książki dla Gwinei" i jaką rolę odgrywa w niej miasto Wrocław.
Jakie lato prognozują meteorolodzy? Bartek Jędrzejak przedstawił nam długoterminowa prognozę pogody. Będzie ciepło?
"26 października 2015 wyszliśmy na ul. Krakowską w Kielcach i zaczęliśmy machać na stopa. Zatrzymuje się samochód - 'Gdzie chcecie jechać?' - Dookoła świata!". Tak zaczęła się podróż, podczas której trener Jacek Słowak wraz ze studentami Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach zwiedził 35 państw, 6 kontynentów i przejechał prawie 80 tysięcy kilometrów!
Tegoroczny maj nas nie rozpieszcza - przymrozki, brak słońca i śnieg. Czy taka zimna wiosna jest czymś niezwykłym? Skąd się biorą te przymrozki? Czy w tym roku będzie ciepłe lato? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN klimatolog Kingę Kuleszę.
Pasażerowie samolotów zazwyczaj nie przepadają za turbulencjami. Czy jest miejsce w samolocie, w którym turbulencje są najmniej odczuwalne? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pilot Oskar Maliszewski.
Michał, Aleksandra i Tomasz Dudkowie z podróżowania uczynili sposób na życie. Dlaczego podczas swoich wypraw wybierają kempingi zamiast hoteli? Jak wyglądają współczesne pola namiotowe? I czym się kierować wybierając to, na którym będziemy nocować? W Dzień Dobry TVN rodzina podróżników opowiedziała również o zwiedzaniu nowych miejsc za pomocą gier miejskich.
Hiszpańskie przysłowie głosi, że "Katalończycy są Polakami Hiszpanii". Dlaczego? Natalia Kliszczyk, Polka pracująca w Barcelonie, twierdzi, że to miasto, z którego zawsze wyjeżdża się z poczuciem niedosytu. Razem ze swoim chłopakiem Adrianem Laiseca oprowadziła Dzień Dobry TVN po nieuczęszczanych przez turystów ulice Barcelony.
Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się krajów Azji południowo-wschodniej, ale nie wszyscy tak samo korzystają na tym rozwoju. Co roku tysiące rodzin z biednych wietnamskich wsi migruje do miast w nadziei na lepszą przyszłość. Większość z nich trafia do slumsów, zasilając szeregi miejskiej biedoty. Właśnie w Wietnamie Dominika Kulczyk wspiera tych, którzy stanowią dla biednych ludzi ostatnią deskę ratunku, którzy nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji i innych świadczeń socjalnych.
Po zagadkowej śmierci polskiej turystki w Egipcie, postanowiliśmy się dowiedzieć, jakie prawa przysługują nam jeśli wykupimy zagraniczne wczasy w biurze podróży. Co robić gdy zdarzy nam się wypadek? Czy polski obywatel poza granicami kraju podlega prawu polskiemu? Na te pytania odpowiedział nam Sylwester Nowakowski, radca prawny, który wygrał proces z biurem podróży o odpowiedzialność za śmierć klientów podczas wczasów w Egipcie.
Magda Mołek: "Polak wszędzie sobie poradzi". Dowodem na tezę Magdy jest niewątpliwie kariera naszego rodaka - Grega Grythenko, który zawojował rynek fotografii ślubnej w Dubaju. "Przyjechałem ze swoją dziewczyną na parę miesięcy (...) i te kilka miesięcy przełożyło się na lata...".
Polską wstrząsnęła ostatnio informacja o naszej rodaczce, która w tajemniczych okolicznościach straciła życie podczas samotnej podróży do Egiptu. Czy w dzisiejszych czasach samotne kobiecie podróże są ciągle niebezpieczne? W Dzień Dobry TVN dwie samotne podróżniczki, Katarzyna Maniszewska i Anna Jackowska, powiedziały na co powinnyśmy zwracać uwagę podróżując samotnie. Czy zdarzyło im się być ofiarą napaści podczas wyprawy do egzotycznych krajów? Czym kierują się wybierając cel podróży?
Strach przed lataniem jest problemem wielu osób. Co czują, kiedy muszą wsiąść do samolotu? Co zrobić, by przezwyciężyć ten lęk?
Rafał Kośnik i jego żona Sylwia napisali książkę o podróży do Amazonii - on z perspektywy podróżnika, a ona - rodziny czekającej na powrót. Państwa Kośniaków i ich synów gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Dlaczego Rafał zdecydował się na podróż, kiedy jego żona była w ciąży? Dlaczego wybrał Amazonię? Jak się przygotował do tej wyprawy? Jak Sylwia zniosła to, że mąż był w dość niebezpiecznym miejscu?
Ta historia, choć trochę surrealistyczna, wydarzyła się naprawdę. Dwójka Polaków podróżuje po Kanadzie z czerwoną kanapą. Tę kanapę rozstawiają w różnych miejscach, by mogli na niej usiąść różni ludzie i opowiedzieć im o Kanadzie. Skąd taki pomysł? Gdzie już dotarli z kanapą? I jak mieszkańcy Kanady reagują na ich akcję? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Sobierajski, członek tego duetu i Polak, który mieszka w Kanadzie. Do studia zaprosiliśmy też Katarzynę Bosacką, która wprawdzie z czerwoną kanapą nie ma nic wspólnego, ale przez kilka lata mieszkała w Kanadzie.
Choć pogoda na to nie wskazuje, to przed nami długi, majowy weekend, a wkrótce także wakacje. Dlatego warto już teraz zastanowić się nad tym, dokąd wybrać się na zasłużony odpoczynek i urlop. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Tomańską i Mariusza Totoszko, życiowych partnerów, którzy opowiedzieli o swoich rodzinnych podróżach i o tym, dlaczego warto wypoczywać za granicą na kempingach. Dlaczego Mariusz i Justyna lubią odpoczywać na kempingu? Ile kosztuje taki wypoczynek? Czy kemping może być luksusowy? Zobaczcie, jak odpoczywali i bawili się na kempingu w ubiegłym roku!
Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw świata. Po wielu latach obcej okupacji pozostały wciąż jątrzące się rany. Jedną z nich jest przemoc domowa wobec kobiet, a w konsekwencji wobec dzieci. Dominika Kulczyk ze swoją fundacją dotarła do Belli Galhos, bohaterskiej kobiety, która kiedyś walczyła o niepodległość, a teraz walczy o to, by bieda nie upodlała ludzi. W studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji w Timorze Wschodnim, opowiedziała nam Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie.
Maciej Dolega postanowił, po raz pierwszy w życiu, wybrać się na Kasprowy Wierch, żeby przegonić zimę! Zobaczcie, czy mu się udało. ;)
Monika Mariotti odwiedziła prawdziwą, berberyjską aptekę, pełną naturalnych skarbów. Znalazła tam m.in.: tradycyjną szminkę ze sproszkowanego maku, glinkę służącą jako szampon do włosów, suszoną mątwę do bielenia zębów, dziki korzeń na wzrost piersi i najważniejsze ... orzechy arganii! To prawdziwy skarb Maroko, a olej z nich wytwarzany nazywany jest "płynnym złotem". Monika ruszyła tym tropem!
Pomysł narodził się w Modlinie. Rosjanin Maxim Sotnikov i Polak Marcin Szamborski postanowili wyruszyć w lot śmigłowcem dookoła świata. Pan Marcin będzie drugim w historii Polakiem, który podjął się tego zadania. Ile zajmie lot? Jak się do niego przygotowują? I który odcinek trasy będzie najtrudniejszy do przebycia?
Najwyższy czas, aby zaplanować wakacje. Do jakich egzotycznych krajów jechać z rodziną i nie wydać na to wszystkich oszczędności? O pomysłach na nietypowe i tanie lokalizacje rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podróżniczką i fotografką Anną Olej-Kobus oraz Łukaszem Szudrowiczem prowadzącym portal o tanim lataniu. Gdzie należy szukać niedrogich biletów? Jaki element wakacji proponowanych przez biura podróży jest najdroższy?
Pascal Brodnicki pojechał do Hiszpanii, do kraju Basków, aby poznać tamtejsze smaki. O swoich odkryciach kulinarnych powiedział w Dzień Dobry TVN. Czym kuchnia baskijska różni się od kuchni hiszpańskiej? Jak smakują tamtejsze wina?
Mikołaj Rey spotkał się z Nowshadem Hossainem Babu, który z Bangladeszu do Polski przyjechał na studia. Po zdobyciu tytułu został w kraju i dziś jest reprezentantem Polski w krykiecie. Co razem ugotowali? Zobaczcie!
Już niedługo majówka. Wystarczy wziąć trzy dni urlopu, by odpoczywać przez dziewięć dni. Co w tym czasie robić? Gdzie warto wyjechać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła specjalistka ds. PR Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl.
Tym razem Mikołaj Rey postanowił posmakować kuchni bałkańskiej. Spotkał się z szefem kuchni Borysem Ignatowem, który przyjechał do Polski na kilka dni w 1981 ... i już u nas został. Zobaczcie jakie smakołyki przygotowali!
Okazuje się, że fiat 126p to dość popularny samochód na Kubie. Nazywają go tu Polaquito, czyli Polaczek. To pozostałość po wymianie handlowej z dawnych lat. Zobaczcie, jakie inne polskie ślady znalazł na Kubie Tomasz Zubilewicz.