Tomasz Zubilewicz gości dziś w Nieporęcie. Tam nad Zalewem Zegrzyńskim odbywają się Mistrzostwa Pucharu Polski Windsurfingu. Z kim spotkał się tam Tomasz?
Wielu Polaków, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, nie chce wypoczywać w zagranicznych kurortach i wybierają polskie góry, morze i jeziora. To z kolei wpływa na wzrost cen w miejscowościach wypoczynkowych w naszym kraju. Czy doniesienia mediów, że urlop w Polsce w tym roku będzie droższy niż w poprzednich latach są prawdziwe? Gdzie jechać, żeby było tanio i bezpiecznie? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.
Jeśli ktoś marzy o aktywnym weekendzie, to powinien wybrać ponad 300-kilometrową naddunajską ścieżkę rowerową. Sieć szlaków rowerowych w Austrii jest świetnie rozbudowana, rower można przywieźć ze sobą, albo wypożyczyć go na miejscu. Szlaki prowadzą wzdłuż gór, jezior i rzek. Tamtejsze trasy sprawdził Jakub Porada. Zobaczcie, co go zachwyciło.
Gościem Dzień Dobry TVN był Andrzej Meller. Podróżnik i reportażysta od kilku lat mieszka w Wietnamie. Jego pierwsze wrażenia wcale nie były przyjemne. Dlaczego? Pomimo traumatycznych przeżyć Andrzej zdecydował się zostać w Wietnamie na dłużej. Co urzekło go w tym miejscu?
Lubicie podróżować? Mieliście jakieś straszne lub śmieszne przygody w pociągu, autobusie czy samolocie? Zobaczcie jak swoje doświadczenia z transportem publicznym opisali nasi goście: Edyta Pazura, Monika Mariotti i Dawid Gaboriaud. Jak można poradzić sobie z niezbyt miłym towarzyszem podróży?
Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?
Ula Chincz zabrała swojego synka Rysia na wycieczkę za miasto. Wybrali gospodarstwo agroturystyczne leżące nieopodal Warszawy. Co ich ujęło w tym miejscu? Przewodnikiem tej wyprawy był Łukasz Długowski, który zabrał Ulę i Rysia na spływ kajakowy po Bugu, ale nie tylko. Czy poczuli ducha przygody?
w Libanie od wybuchu konfliktu w 2011 przybywa ponad milion Syryjczyków. W wyniku wojny Syryjczycy tracą nie tylko rodziny i domy, ale też zdrowie. W Syrii system opieki zdrowotnej był nieodpłatny. W Libanie za wszystko trzeba płacić. Uchodźcy żyją w bardzo ciężkich warunkach, co powoduje problemy z higieną i zdrowiem. Obniżoną odporność mają szczególnie dzieci. W 2014 roku polskie centrum pomocy międzynarodowej wraz z lokalnym partnerem otworzyło klinikę, w której uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza i dostać darmowe leki. Z jakimi przypadłościami zgłaszają się do lekarzy syryjscy uchodźcy? Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać chorzy? I z jakimi problemami musi mierzyć się sama klinika? Jak można im pomóc?
Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Bukowiny Tatrzańskiej. Co oprócz widoków, świeżego powietrza i Tatrzańskiego Parku Narodowego ujęło w Bukowinie naszą prezenterkę?
W studio gościliśmy pisarkę Tanyę Valko, która przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich. Arabistka była również świadkiem zmian, jakie spowodowała między innymi arabska wiosna. Jak na przestrzeni lat zmieniło się życie w Libii i Tunezji? Czy nasze obawy przed falą imigrantów są słuszne? Czy Tanya Valko chciałaby tam jeszcze wrócić?
Tym razem Bartek Jędrzejak nie będzie mówić o pogodzie, a o historii najstarszego w Tatrach schroniska, którym z pokolenia na pokolenie zajmuje się jedna rodzina. Bywali tutaj m.in.: Józef Piłsudski, prezydent Mościcki, premier Cyrankiewicz i papież Jan Paweł II. Kto jeszcze odwiedził schronisko w Morskim Oku i jakie kryje ono tajemnice? Sami zobaczcie!
Dziś kończy się długi, majowy weekend. Ruch na drogach na pewno będzie wzmożony. Jak bezpiecznie wrócić z majówki do domu? Wyjechać wcześniej czy później? Czy w ogóle da się uniknąć korków? O strategii bezpiecznych powrotów do domu w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mł. asp. Dawidem Marciniakiem z Komendy Głównej Policji.
"Stacja Kultury" to biblioteka w Rumi, która wygrała międzynarodowy konkurs "Library Interior Design Awards". Została oficjalne uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie! Jej niebanalny wygląd spowodował, że podwoiła się liczba osób korzystających z jej usług! O tym jak architektura może zmieniać miasta i życie jego mieszkańców rozmawialiśmy z architektem - Robertem Koniecznym.
Już wkrótce, 29 maja, podróżnik-kajakarz, Aleksander Doba ruszy w swoją trzecią podróż przez Atlantyk. Tym razem będzie ona jeszcze bardziej wymagająca. Dlaczego zdecydował się ponownie rzucić wyzwanie żywiołowi? Czy zdąży wrócić do kraju na swoje 70-te urodziny? Mamy nadzieję, że tak. 9 września będziemy czekać na śmiałka z tortem!
Tomasz Zubilewicz o dzisiejszej pogodzie opowiada z Warszawy, z rejsu po Wiśle. Według naszego prezentera tego typu przejażdżka to doskonała forma relaksu. Czy Warszawa z tej perspektywy wygląda lepiej? :)
Tomasz Zubilewcz o dzisiejszej pogodzie opowiada ze Zwierzyńca, a dokładnie, z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nasz prezenter był pod wrażeniem widoków i czystego powietrza, ale nie tylko. Co jeszcze ujęło go w tym miejscu?
Monika Mariotti zatrzymała się w Estonii na dłużej. Po wyspie Saaremaa, Monika odwiedziła Kihnu. Mieszkańcy utrzymują tu tradycję noszenia ludowych strojów, posługują się również własnym dialektem. Ponieważ mężczyźni mieszkający na wyspie spędzają większość czasu na morzu, władzę na Kihnu przejęły kobiety. Jaka jest ich rola? I co podczas podróży urzekło Monikę?
Czy wiecie, że Łódź ma aż 2 tys. km kanałów? Jaka historie skrywają łódzkie kanały? Sprawdził prezenter pogody Bartek Jędrzejak.
Prezenter pogody Bartek Jędrzejak w pobliżu Stadionu Narodowego uczył się jeździć na rolkach. Czy opanował tę umiejętność do perfekcji? :-)
Marcin Kydryński już od 25 lat jeździ do Afryki, skąd przywozi niezapomniane historie i piękne zdjęcia. Wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia dziennikarz i podróżnik zebrał w jednej książce. Co go w Afryce najbardziej zaskoczyło, a co urzekło? Jak Afryka go zmieniła? Marcin Kydryńskich opowiedział o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
Kolejnym punktem na mapie Europy, które odwiedziła Monika Mariotti była Estonia, ale nie Tallin, a wyspa Saaremaa. Dlaczego wybrała akurat to miejsce? Kto był jej przewodnikiem? Czego się o wyspie dowiedziała? I co ją w Estonii najbardziej zaskoczyło?
Dorota Gardias o dzisiejszej pogodzie opowiada z Krakowa, gdzie odbywa się casting do programu "MasterChef". Spotkała się tam między innymi z jurorami programu. Jakie Anna Starmach, Michel Moran i Magda Gessler mają oczekiwania co do nowej edycji? Czy młodzi adepci sztuki kulinarnej z "MasterChef Junior" podnieśli poprzeczkę dorosłym? Jakie jurorzy mają rady dla startujących w castingach?
Bohaterami dzisiejszej prognozy pogody są bociany. Dorota Gardias jest w Pentowie, europejskiej bocianiej wsi. Czym miejscowość zasłużyła sobie na takie miano? Ile we wsi znajduje się bocianich gniazd? I kiedy przyjdzie ocieplenie?
Dawid Fazowski podróżuje po świecie za niewielkie pieniądze. Jakiś czas temu gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Wtedy opowiedział o swojej jedenastomiesięcznej podróży, w którą wyruszył z 800 zł w kieszeni. Zobaczył m.in. Gibraltar, Brazylię i Boliwię. Obecnie Dawid przebywa w Azji. Nasz reporter Michał Malinowski połączył się z nim za pośrednictwem skype'a. Od podróżnika dowiedzieliśmy się, ile tym razem przeznaczył pieniędzy na swoją wyprawę, jak jeździ się w Pakistanie autostopem i, pod jakim względem Iran jest podobny do Polski.
"Życie jest piękne"! Tomasz Zubilewicz zaczął dzień od spaceru! Trochę mu zazdrościmy pięknych widoków... a Wy?
"Korea Północna stara się stworzyć wrażenie miejsca normalnego, perfekcyjnego, zadbanego... te próby są dosyć rozpaczliwe i wychodzą sztucznie". Zdjęcia można tam robić jedynie w ściśle określonych lokalizacjach i, co więcej, w określony sposób. Michał Huniewicz nie podporządkował się tym nakazom, korzystając z okazji, zrobił serię zdjęć "nieautoryzowanych" przez reżim. Czy turysta, jadąc na zorganizowaną wycieczkę, ma szansę poznać prawdziwą Koreę?
Beata Pawlikowska: "Kiedy jestem w samotnej podróży to ubieram się w sposób maksymalnie neutralny, nie ma mowy o żadnych dekoltach, nie ma mowy o odsłoniętych ramionach (...) dlatego, że to jest nieświadome prowokowanie i flirtowanie. To jest takie wysyłanie sygnału - szukam przygody". Po zabójstwie dwóch argentyńskich turystek w Ekwadorze, w światowych mediach rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa samotnie podróżujących kobiet. O komentarz poprosiliśmy Annę Jackowską, Dorotę Głuską i Beatę Pawlikowską. Jakie są ich sposoby na bezpieczne, samotne podróżowanie?
Jan Krzeptowski-Sabała: "Wiosna w Tatry idzie powoli, tak od dołu, u góry jest jeszcze dużo śniegu i trzeba będzie poczekać, tak do końca maja, żeby zobaczyć świstaki i młode kozice". A Wy, ruszacie już na wiosenny spacer? :)
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiadał z poznańskiego ZOO. Tam w towarzystwie przedszkolaków przygotowywał również wielkanocne pisanki i opiekował się małymi kurczaczkami i zającami.