Podróżnik Łukasz Długowski w kolejną swoją mikrowyprawę zabrał Julę. Wybrali się do Wieliczki. Jakie skarby odkryli pod ziemią? Jakie prace wykonywali?
Laura Dekker miała nieco ponad 14 lat, kiedy wyruszyła w samotny rejs dookoła świata. Zanim to się stało, musiała udowodnić przed sądem, że da sobie radę. Jak wpadła na ten szalony pomysł? Co na to jej rodzice? I czy były momenty, w których się bała? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej podróży, pisaniu książki i planach na przyszłość.
Rodzina Rodzinie to program Caritasu mający na celu realną pomoc rodzinom z Aleppo w Syrii. Zainteresowani pomocą dotkniętym dramatem wojny rodzinom można pomóc przelewając pieniądze na konkretne rzeczy, takie jak: opał, prąd, woda, jedzenie czy leki. Caritas chce umożliwić również darczyńcom poznanie osób potrzebujących. Na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl opisane są historie poszczególnych rodzin. W Dzień Dobry TVN Marta Titaniec z Caritas Polska opowiedziała o tym, jak w chwili obecnej wygląda Aleppo. Odbudowa miasta nie będzie możliwa bez wsparcia. Czy jego mieszkańcy wrócą kiedyś do normalnego życia?
Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki odwiedził Elżbietę Dzikowską w domu, w którym powstał kultowy, podróżniczy program "Pieprz i wanilia" Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Zobaczcie gabinet Tony'ego Halika i niezwykłe maski, które słynni podróżnicy przywozili ze swoich licznych podróży. Czy Elżbieta Dzikowska wyleczyła się z choroby morskiej? Ile zna języków? Jakie zakątki świata planuje wkrótce odwiedzić? Zobaczcie!
Jak smakuje gorący włoski wieczór? Mikołaj Rey spotkał się z Włochem z krwi i kości Emanuelem Liacim aby to sprawdzić. Jak nauczyciel języka włoskiego trafił 17 lat temu do Polski? Gdzie jest jego prawdziwy dom? I co ugotowali razem z Mikołajem?
W cyklu Dzień Dobry Kanado! dziennikarka Irmina Somers przybliża widzom Dzień Dobry TVN kraj klonowego liścia. Wybraliśmy się z nią m.n. do lodowego hotelu, zobaczyliśmy, na czym polega podlodowe wędkarstwo i spotkaliśmy się z Polakami mieszkającymi w Kanadzie. Czy Irmina przygotuje dla nas coś na temat premiera Kanady - Justina Trudeau? Dziennikarkę zapytał o to prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop.
W okresie zimowym wiele dróg zamienia się w Kanadzie w drogi śnieżne, więc dla mieszkańców przesiadka na skuter jest nie tylko rozrywką ale wręcz koniecznością. Irmina Somers postanowiła skorzystać z okazji i przetestować ten sposób podróżowania. Zobaczcie, jak poradziła sobie naśnieżnych drogach.
Homnath Sapkota pochodzi z Nepalu. W Polsce mieszka i gotuje już od 20 lat: "Tam zawsze jest wojna, dlatego jestem w Polsce. Jest cicho, spokojne, a ludzie są mili". Mikołaj Rey wybrał się do jego restauracji, żeby spróbować jak smakuje Nepal.
Kinga Burzyńska spotkała się z pierwszą Polką, która zdobyła biegun południowy, po 69 dniach samotnej podróży! Jak wygląda dieta zdobywcy bieguna i co jest najtrudniejsze w takim przedsięwzięciu? Poznajcie Małgorzatę Wojtaczkę: "Samotność daje dużą niezależność i poczucie wolności. (...) Samotnie można bardziej przeżywać taką podróż".
W niewielkiej miejscowości oddalonej o 35 kilometrów od stolicy Kanady - Ottawy, znajduje się bunkier, który miał służyć jako schron antyatomowy dla rządu kanadyjskiego. Po labiryncie podziemnych korytarzy Irminę Somers oprowadził Marc Alain Bonenfant. Zobaczcie co kryje się na 4 podziemnych poziomach o powierzchni ponad 9000 metrów kwadratowych!
Jak wyglądało codzienne życie na Zamku Książ przed 100 laty? Marcin Sawicki postanowił się tego dowiedzieć. Na zamku spotkał się z Jean Wessel, wnuczką kucharza, pracującego tam 100 lat temu, która przekazała prywatny zbiór fotografii ilustrujący życie mieszkańców zamku. Po wystawie oprowadził nas Mateusz Mykytyszyn prezes fundacji księżnej Daisy von Pless. Zapraszamy na pasjonującą wycieczkę w przeszłość.
Katarzyna Maniszewska woli podróżować w samotności. Dlaczego? Czy są kraje, do których nie pojechałaby bez towarzystwa? Czy smakowało jej serce kobry, które jadła podczas jednej z podróży? Jak udaje jej się łączyć pracę zawodową z wędrówkami po świecie? Podróżniczkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by powiedziała o niezwykłych miejscach, które odwiedziła i zwyczajach tam panujących.
Quebec w okresie zimowym oferuje wiele atrakcji. Jedną z wizytówek tamtego regionu jest hotel lodowy. Zabrała nas tam prowadząca cykl "Dzień Dobry Kanado!" Irmina Somers. Ile czasu zajmuje budowa takiego obiektu? Ile kosztuje nocleg w hotelu? Zobaczcie, jak wyglądają: kapliczka lodowa, w której brane są śluby, bar lodowy, ślizgawka i pokoje dla gości.
Lawiny są dużym zagrożeniem dla osób wybierających się zimą w góry. Co ze sobą zabrać i jak się zachowywać podczas wyprawy, aby było bezpiecznie? Jak namierza się zasypanego lawiną? Podróżnik Łukasz Długowski zapytał o to narciarza wysokogórskiego Andrzeja Bargiela, który znalazł się kiedyś pod lawiną.
Wędkarstwo podlodowe to jeden z ulubionych sportów Kanadyjczyków, który również zaadoptowali mieszkający w Kanadzie Polacy. Co jest pociągającego w tym zajęciu? Nad jezioro Saint-Jean i jedną z rzek zabrała nas Irmina Somers. Udało jej się złowić rybę? ;)
Szachistka Monika Soćko na zawodach w Teheranie wystąpiła w tamtejszym tradycyjnym nakryciu głowy - hidżabie. Jak to w Polsce bywa, internauci odpowiedzieli agresją. Dlaczego nie potrafimy uszanować zwyczajów panujących w innych krajach, jednocześnie wymagając, by obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski stosowali się do naszych? W Dzień Dobry TVN Jan Pirowski powiedział o różnych tradycjach, z którymi spotkał się podczas swoich podróży.
Zaczynamy nowy cykl: "Dzień dobry Kanado!", w którym Irmina Somers przybliży widzom Dzień Dobry TVN Kanadę. Wybierzemy się z nią m.in. do lodowego hotelu, zobaczymy jak wygląda podlodowe wędkarstwo i dowiemy się, dlaczego kanadyjscy kierowcy zimą przesiadają się na skutery. Dziś poznaliśmy Quebec - francuskojęzyczną prowincję Kanady. Zapraszamy na spacer!
Romuald Koperski to pianista, rekordzista Guinnessa za wykonanie najdłuższego koncertu fortepianowego na świecie, podróżnik, pionier wypraw samochodowych po Syberii i pisarz. W tym roku do jego osiągnięć można dopisać kolejny sukces: na pokładzie łodzi wiosłowej pokonał Atlantyk!
Na spacer po Warszawie zabrali nas Ci, którzy "do Warszawy wracają, a nie przyjeżdżają" - Antoni Pawlicki i Grzegorz Kalinowski. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych miejskich plaż na świecie i dlaczego ulicą Ząbkowską popłynęła niegdyś rzeka spirytusu! O życiu w stolicy i planach jej powiększenia rozmawialiśmy z Magdą Gessler, Tomaszem Koneckim i Maciejem Mazurem. Jak myślicie, kto z naszych gości nie przyznawał się, że pochodzi z Warszawy i dlaczego?
Cypr to miejsce narodzin Afrodyty. To właśnie tam bogini miłości i piękna wyłoniła się z morskiej piany. W związku ze zbliżającymi się Walentynkami, Monika Mariotti postanowiła dokładniej zbadać temat. Jak wyglądała Afrodyta i jaka jest tajemnica jej narodzin? Zobaczcie!
Posiadanie dzieci nie jest przeszkodą w podróżowaniu - tak twierdzą Wojciech i Eliza Łopacińscy. Udowodnili to zabierając dzieci w roczną podróż dookoła świata. Przez rok pokonali ponad 114 tysiące kilometrów i ponad dwa razy okrążyli Kulę Ziemską. Do studia Dzień Dobry TVN przyszli oczywiście z dziećmi: synem Wojtkiem i córką Łucją. Jakie rady mają dla rodziców dzieci, które wkrótce wyruszą na ferie zimowe? Poznajcie sposoby Łopacińskich na udane ferie!
Gość Dzień Dobry TVN Tomasz Zubilewicz postanowił zmienić klimat i wyjechał na Kubę. Co go tam najbardziej zaskoczyło? Czy można przejechać przez wyspę nie wydając dużo pieniędzy? Czy Kubanki rzeczywiście zwijają cygara na udach?
Ruszają na Syberię, ... "żeby znaleźć zimno". Ich celem jest wioska Ojmiakon, gdzie temperatury spadają nawet do - 70 stopni Celsjusza. Z Walerianem Romanowskim, który zamierza ustanowić nowy rekord Guinnessa i Wawrzyńcem Kucem, koordynatorem ekstremalnej wyprawy na Syberię, rozmawiała Ula Chincz. Gdzie przygotowywali się do syberyjskich warunków i dlaczego rower, na którym będzie jechał Walerian nie ma przerzutek ani hamulców?
Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się do biebrzańskiej krainy, na skraju Puszczy Augustowskiej, by zakosztować uroków wiejskiego życia. Tam gdzie czas płynie inaczej i gdzie ważny jest człowiek!
O wyjątkowej inicjatywie artystycznej - "Trzy sztuki w Antarktyce" opowiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Adam Nowak i Bartosz Stróżyński. Kiedy będziemy mogli posłuchać najmroźniejszego koncertu "na żywo" świata? Kto wpadł na pomysł tego niesamowitego przedsięwzięcia?
Cypr to 360 słonecznych dni w roku. Monika Mariotti wybrała się tam z naszą kamerą i trafiła na ... pochmurną pogodą. Dlatego tez postanowiła skupić się na kulinarnej stronie turystyki i poznać tę wyspę od kuchni. Kto ma największą wiedzę o tradycyjnych potrawach? Oczywiście babcie! Poznajcie babciną stronę Cypru.
Wieś Nieboczowy szykuje się do przeprowadzki. Już wkrótce wszyscy mieszkańcy wraz z inwentarzem opuszczą dotychczasowe siedlisko i przeniosą się w nowe miejsce. Dlaczego? Zobaczcie!
Ula Chincz rozmawiała z pomysłodawcą tzw. "surf offices" czyli biur, w których jego klienci mogą połączyć pracę zawodową z surfowaniem. Kim są ludzie, którzy korzystają z usług Petera Fabora? Jak to się stało, że Słowak postanowił przeprowadzić się do Hiszpanii i otworzyć tam swoją firmę?
W styczniu można "upolować" interesujące okazje w ofertach biur turystycznych. Jakie w tym roku są najbardziej pożądane kierunki wakacyjnych wypraw Polaków? Czy rzeczywiście firmy oferujące wczasy na Maderze przeżywają prawdziwe oblężenie? O ofertach "first minute" opowiedział w Dzień Dobry TVN Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.
Jedną z pasji aktorki Moniki Mariotti są podróże. Tym razem zabrała nas na Cypr, abyśmy mogli zobaczyć, jak wyglądają tam tradycyjne święta Bożego Narodzenia. Czym różnią się od polskich?