Sudety Wschodnie stają się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych podróży. Znaleźć tam można liczne atrakcje turystyczne, malownicze szlaki i jedne z piękniejszych krajobrazów Polski. Co więcej, stanowią one idealną alternatywę dla zatłoczonych Tatr czy Beskidów.
Zobacz też: Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje >>>
Leżące w południowo-zachodniej części Polski i północnej części Czech Sudety to jedno z bardziej malowniczych pasm górskich w Europie Środkowej. Najwyższy szczyt w Sudetach to majestatycznie górująca nad Karkonoszami królowa polskich gór – Śnieżka (1603 m n.p.m).
Sudecki łańcuch górski dzieli się na trzy kolejne pasma: Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe i Sudety Wschodnie . Te ostatnie to idealny wybór dla wszystkich miłośników pieszych wędrówek i wspaniałych górskich krajobrazów, którzy jednocześnie szukają spokojnych, niezatłoczonych okolic.
Zobacz też: Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są? >>>
Sudety – pasma górskie i najwyższe szczyty
W porównaniu z Tatrami czy Beskidem Żywieckim, Sudety nie są wysokim masywem górskim. Średnia wysokość ich wyższych partii górskich to ok 1300 m n.p.m. Wyróżnia się cztery pasma górskie Sudetów : Zachodnie, obejmujące głównie Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką; Środkowe, których najwyższym szczytem jest znajdująca się po czeskiej stronie Wielka Desztna (1115 m n.p.m.) oraz Wschodnie, gdzie najwyższą górą jest mierzący 1492 m n.p.m. czeski Pradziad. Niektórzy geologowie jako czwartą część Sudetów wyróżniają Przedgórze Sudeckie, będące pofałdowanym terenem, leżącym na południe od Wrocławia. Jego najwyższym szczytem jest Ślęża (718 m n.p.m).
Najciekawsze szlaki turystyczne w Sudetach Wschodnich
Mieszkańcy południowo-zachodniej części Polski mawiają, że „tam, gdzie leżą Sudety, zaczyna się spokój”. W porównaniu z popularnymi Tatrami czy uwielbianymi przez miłośników trekkingu Bieszczadami, większość regionów sudeckich jest bowiem wolna od tłumów turystów. Dzięki temu ciche, malownicze zakątki stały się największym atutem masywu. Nie zmienia to faktu, że pasma Sudetów poprzecinane są ogromną pajęczyną turystycznych szlaków pieszych i tras przeznaczonych dla rowerzystów i narciarzy biegowych. Pasjonaci górskich wędrówek powinni odwiedzić zarówno szczyty Sudetów czeskich, jak i polskich. Warte zobaczenia piękne krajobrazowo okolice znaleźć można bowiem po obu stronach granicy. Najciekawsze i oferujące najpiękniejsze widoki szlaki to przede wszystkim te prowadzące na najwyższe szczyty Sudetów Wschodnich, czyli po stronie Czech: Smrek, Pradziad i Lazek, a po stronie polskiej: Śnieżnik, Czarna Góra i Trójmorski Wierch. W większości sudeckie szlaki turystyczne poprowadzone są przez porośnięty lasem świerkowym lub kosodrzewiną teren, tworzący naturalną paletę tysiąca odcieni zieleni.
Zobacz też: Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie >>>
Klimatyczne miejscowości w Sudetach Wschodnich
Oprócz malowniczych górskich krajobrazów na szczególną uwagę zasługują miasta Sudetów , w których znajdziemy liczne atrakcje turystyczne . Sudety pełne są różnorodnych miejscowości. Znaleźć tam można zarówno popularne wśród turystów spore kurorty, takie jak Karpacz czy Szklarska Poręba, jak i mniejsze, urokliwe wsie i miasteczka. Prawdopodobnie najsłynniejszym miastem we wschodniej części masywu jest Lądek-Zdrój, pełniący rolę uzdrowiska. W miejscowości podziwiać można wiele ciekawych zabytków: budynki sakralne, parki i domy mieszkalne z XIX wieku. U podnóża Śnieżnika leży zaś urokliwa miejscowość Międzygórze. Jej charakterystyczna zabudowa to rzadko spotykane w Polsce, budowane w stylu tyrolskim drewniane domy. We wsi podziwiać można również XIX-wieczne budynki sanatorium, które harmonijnie wpisują się w zalesioną okolicę. Podczas podróży po Sudetach Wschodnich warto zawitać do Złotego Stoku . Niewielka miejscowość zasłynęła przede wszystkim ze względu na swoją ciekawą historię, znajdującą się w okolicy kopalnię oraz bajkową zabudowę. W tym regionie nawet w najmniejszych miejscowościach znaleźć można ciekawe miejsca noclegowe. Najlepszym wyborem będzie agroturystyka . Sudety Wschodnie oferują pokaźną bazę gospodarstw i małych pensjonatów, położonych w malowniczych miejscach.
Zobacz też: Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje >>>
Atrakcje turystyczne Sudetów Wschodnich
We wschodnich partiach Sudetów nie można narzekać na nudę. Obfitują one bowiem w liczne atrakcje turystyczne . W Sudetach wiele ciekawych zajęć i rozrywek znaleźć można zarówno latem, jak i zimą. Przede wszystkim warto odwiedzić jedną z wielu jaskiń, które kryją zbocza sudeckich pasm górskich . Do najpopularniejszych należą leżąca w Radochowie Jaskinia Radochowska oraz znajdujący się na Śnieżniku rezerwat geologiczny Jaskini Niedźwiedziej. To jednak nie jedyne naturalne atrakcje, jakie oferują Sudety. Położenie masywu i panujący tam klimat sprzyjają tworzeniu się różnorodnych form skalnych, których labirynty stanowią najbardziej lubiane przez turystów atrakcje w Sudetach. Do tych stworzonych przez człowieka zaliczyć można m.in. otwartą dla zwiedzających Kopalnię Złota w Złotym stoku, Ogród Bajek w Międzygórzu czy liczne kurorty narciarskie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN