Polska

Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje

Polska

Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje

Tuż u stóp zielonych Bieszczadów leży mała wieś Uherce Mineralne, w której czas się zatrzymał. Malownicza okolica oraz wyjątkowe cisza i spokój sprawiają, że miejscowość ta stanowi idealne miejsce do odpoczynku. Mimo małych rozmiarów Uherców, znajdziemy tam liczne atrakcje, m.in. drezyny, browar i wodospad.

Zobacz też: Kotlina Kłodzka - najwspanialsze miejsca turystyczne ziemi kłodzkiej >>> 

Uherce znajdują się w województwie podkarpackim i leżą w Kotlinie Uherczańskiej, na pograniczu dwóch regionów: Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Uważa się je za jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach i choć jest mała pochwalić się może bogatą historią i licznymi atrakcjami turystycznymi. Przez wieki Uherce Mineralne stanowiły dom dla Polaków, Rusinów, Żydów i Węgrów. To tym ostatnim zawdzięczają swoją obecną, węgiersko-brzmiącą nazwę. Podczas pobytu w Uhercach warto wybrać się w pobliskie Bieszczady oraz zwiedzić malownicze okolice. 

Zobacz też: Jak żyją niedźwiedzie w Bieszczadach i jaką tworzą populację? >>>

Uherce Mineralne, drezyny rowerowe - trasa przez zaczarowany bieszczadzki las

A może by tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady… rowerem? I to rowerem nie byle jakim, bo drezynowym, jadącym po torach kolejowych. Historia kolei w Uhercach Mineralnych sięga lat 70. XIX wieku, kiedy to z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego przez wieś przeszła trasa węgiersko- galicyjskiej linii kolejowej Przemyśl - Zagórz - Budapeszt i Wiedeń.

Odcinek numer 108 łączył stację Stróże z przejściem granicznym na stacji Krościenko. Dziś jego 47-kilometrowa trasa tworzy największa w Polsce turystyczną wypożyczalnię drezyn rowerowych. Niegdyś piękne leśne tereny i pokaźnych rozmiarów tunele podziwiać można było jedynie z okien pociągowych wagonów. Obecnie sami możemy zwiedzić wybrany przez siebie odcinek (od jednego do osiemnastu kilometrów, w kierunku Ustrzyk Dolnych lub Zagórza) i podziwiać widoki z rowerowego siodełka. Drezyny Uherce to wakacyjna rozrywka dla całej rodziny!

Zobacz też:  Wilki w Bieszczadach – ile ich jest? Co o nich wiadomo? >>>

Uherce Mineralne - mała wieś, duże atrakcje

W miejscowości Uherce mieszka zaledwie niespełna 1,5 tysiąca mieszkańców. Mimo małych rozmiarów, wieś ma nam do zaoferowania liczne atrakcje , a słynne drezyny rowerowe to tylko jedna z nich.

Uherce Mineralne, browar - gdzieś pomiędzy zielonymi wzgórzami, znad liściastych lasów wyłania się atrakcja, kojarzona raczej z większymi miastami - browar piwa regionalnego. Bieszczadzka wytwórnia złotego trunku to prawdziwa esencja podkarpacia. Oprócz oryginalnego piwa, możemy spróbować tam różnorodnych regionalnych wyrobów, posłuchać regionalnej muzyki oraz obejrzeć wystawę sztuki regionalnych artystów. Na pamiątkę warto zakupić sobie dostępne tylko w tym rejonie piwo pakowane w butelki ozdobione niepowtarzalnymi, kolekcjonerskimi etykietami.

Uherce Mineralne , kościół barokowy - podczas spaceru po wsi warto zajrzeć do powstałego w XVIII wieku murowanego kościoła barokowego. Dookoła budowli biegną mury obronne z otworami strzelniczymi, wewnątrz których podziwiać możemy wolnostojącą dzwonnicę oraz odnowioną budowlę sakralną z ciekawym wnętrzem.

Zobacz też: Zimowa stolica Bieszczad - Ustrzyki Dolne >>>

Uherce Mineralne, wodospad - Bieszczady zachwycają na każdym kroku i pełne są magicznych, często nieco zapomnianych, a nawet niewystarczająco docenianych miejsc. Jednym z nich jest wodospad na rzece Olszance w Uhercach. Wodospad wraz ze swoją formą skalną (powstałą w wyniku erozyjnej działalności wód płynących) stanowią niezwykły pomnik przyrody, który każdy turysta powinien zobaczyć.

Uherce Mineralne , ekomuzeum - malownicze krajobrazy i dziewicza natura sprzyjają wycieczkom pieszym. By w pełni wykorzystać atuty tego miejsca, powstało ekomuzeum “W Kraine Bobrów”. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, eksponaty tworzą tu drzewa, krzewy i inna roślinność. Nazwa miejsca nie powstała bez przyczyny. Dolina Uherczańska stanowi bowiem dom dla wielu “bobrzanych” rodzin.

Uherce Mineralne , Bieszczady i okolice - wokół miejscowości poprowadzone są liczne trasy spacerowe, rowerowe, dydaktyczne oraz te przeznaczone do uprawiania narciarstwa biegowego. Co więcej, Uherce Mineralne znajdują się niecałą godzinę drogi samochodem od Bieszczadzkiego Parku Narodowego (w którym znajdziemy najpiękniejsze szlaki Karpat Wschodnich) oraz w pobliżu innych wartych odwiedzenia miejscowości turystycznych, takich jak Sanok czy Ustrzyki Dolne. Jedną z cieszących się największą popularnością atrakcją w okolicy jest Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa, przejeżdżająca przez pobliskie wsie: Majdan, Balnicę oraz Przysłup. Comment by Paulina Aleksandra Grubek: a tym była już mowa wcześniej, dlatego warto ten fragment uzupełnić o jakieś nowe informacje, żeby bez potrzeby nie powtarzać tego samego. Można np. napisać coś o kolejce, o której nigdzie nie była mowa.

Uherce Mineralne, agroturystyka - gdzie spędzić bieszczadzką przygodę?

Uherce Mineralne i cała Kotlina Uherczańska to miejsce idealne dla każdego, kto pragnie odpocząć na łonie natury, otoczony zielonością i otulony niezmiennym bieszczadzkim spokojem. Bieszczady to bowiem miejsce ciche i spokojne. Brak tu wysokich wieżowców, głośnych dyskotek czy zatłoczonych deptaków. W zamian znajdziemy bliskość natury i piękną przyrodę, która stała się domem dla niedźwiedzi, wilków i jeleni. Magia tego miejsca przyciąga ludzi z całego świata. Na szczęście nie powstają tu ogromne hotele czy wielkie pensjonaty. Najlepszym wyborem do spędzenia urlopu w Uhercach i okolicy będzie agroturystyka . Gospodarstwa agroturystyczne w tym rejonie wychodzą bowiem naprzeciw turystom, szukającym spokoju i kontaktu z naturą.

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0