Podróże

Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje

Sudety

Fot: photopulse / gettyimages.com

Podróże

Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje

Sudety

Fot: photopulse / gettyimages.com

Sprawdź, co warto wiedzieć o Sudetach. Co to za góry? Jakie mają najwyższe szczyty? Gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje?

Zobacz też: Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są? >>>

Sudety to 300-kilometrowy łańcuch górski, położony w Polsce, Czechach i Niemczech. Przez najważniejsze atrakcje Sudetów przebiega Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza o długości 440 km.

Sudety - najważniejsze informacje

Gdzie leżą Sudety ? W Polsce znajdują się na południowym-zachodzie, a w Czechach na północy. W Niemczech zajmują tylko niewielki obszar.

Sudety to góry o bardzo zróżnicowanej rzeźbie, różnorodnych rodzajach skał i dużych różnicach wysokości. Na ich terenie występują malownicze skałki, szczyty o wysokości powyżej 1000 m n.p.m. oraz góry o spłaszczonych wierzchołkach (Góry Stołowe).

Zobacz też: Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie. >>>

Trzy najwyższe masywy Sudetów to tzw. Wysokie Sudety : Karkonosze, w większości leżące po stronie Czeskiej, Wysoki Jesionik w Czechach i Masyw Śnieżnika, położony i w Polsce, i w Czechach.

Typ gór Sudetów to hercynidy.

Sudety - szczyty

Najwyższe pasmo Sudetów to Sudety Zachodnie. Tam znajduje się najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżka, o wysokości 1603 m n.p.m. W Sudetach Wschodnich po stronie polskiej najwyżej wznosi się Śnieżnik (1426) m n.p.m.). W Sudetach Środkowych z kolei, Orlica - 1084 m n.p.m.

Sudety - klimat

Klimat Sudetów jest górski, wraz z wysokością n.p.m. spada temperatura, a opady rosną. W tych górach można zaobserwować piętra roślinne, czyli różne grupy roślinności na poszczególnych wysokościach, co jest związane z odmiennymi średnimi temperaturami i opadami na poszczególnych „piętrach”. Wieją tu silne wiatry i często pojawiają się mgły.

Ale temperatura w Sudetach spada nieco szybciej niż wynikałoby to z wysokości. Góry Izerskie, część Sudetów, są polskim biegunem zimna, mimo że nie są wcale najwyższe. Mróz może się tam zdarzyć nawet w lipcu.

Zobacz też: Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje

Góry Sudety - atrakcje

Sudety nadają się zarówno do turystyki pieszej, jak i rowerowej.

Planując wędrówki po Sudetach , nie możemy pominąć parków narodowych, które leżą na tych terenach, czyli Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych. Poza tym w Sudetach jest również sześć parków krajobrazowych:

 • Śnieżnicki Park Krajobrazowy,
 • Ślężański Park Krajobrazowy,
 • Rudawski Park Krajobrazowy,
 • Park Krajobrazowy Chełmy,
 • Park Krajobrazowy Góry Opawskie,
 • Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

W Sudetach, na terenach chronionych, znajdują się malownicze wodospady. Może je zwiedzić w rezerwatach, parkach krajobrazowych i narodowych. Po stronie polskiej najbardziej znane to:

 • Wodospad Wilczki na terenie Rezerwatu Przyrody Wodospad Wilczki i Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w Masywie Śnieżnika na wysokości 570 m n.p.m.;
 • Wodospad Kamieńczyka na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego - jest to najwyższy wodospad w Sudetach po polskiej stronie, ma 27 m (zwiedzanie Kamieńczyka jest płatne!);
 • Wodospad Szklarki - drugi co do wielkości wodospad polskich Sudetów, o wysokości 13,3 m, leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

W Sudetach często można natknąć się na torfowiska, np. Wielkie Torfowisko Batorowskie (jest to obszar ochrony ścisłej).

Sudety - atrakcje zimowe

Śnieg w Sudetach leży długo, co sprawia, że jest to dobre miejsce na wyjazd zimą. Na narty warto wybrać się np. do Dusznik-Zdroju. W dzielnicy Zieleniec na wysokości 950 m n.p.m. działa kilkadziesiąt wyciągów narciarskich, stoki oraz snowpark. Panuje tu klimat alpejski, a śnieg leży nawet 150 dni w roku. W zależności od zaawansowania narciarza, można wybrać stoki o różnych poziomach trudności.

Stoki narciarskie są także m.in.: w Karpaczu, Szrenicy, Szklarskiej Porębie i Jakuszycach (narciarstwo biegowe).

Zobacz też: Kotlina Kłodzka - najwspanialsze miejsca turystyczne ziemi kłodzkiej >>>

Inne atrakcje - zabytki Sudetów

Warte zobaczenia są także zabytki Sudetów, takie jak:

 • zamek Książ,
 • świątynia Wang,
 • Wambierzyce,
 • Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku,
 • pozostałości kompleksu Riese w Górach Sowich z czasów II wojny światowej,
 • Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju,
 • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Sudety - Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedna z ciekawszych atrakcji Sudetów, mimo że nie są wysokim pasmem górskim. Najwyższym szczytem tej części Sudetów jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Wśród turystów zainteresowaniem cieszy się tam Jaskinia Niedźwiedzia. Na terenie tego pasma górskiego leży też jeden z najciekawszych rezerwatów Sudetów: rezerwat Błędne Skały. W tym regionie można uprawiać narciarstwo biegowe oraz jazdę na rowerze.

Zobacz film: Polak odkrył najgłębszą jaskinię świata. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Co sądzisz o tym artykule?
71
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0