Polska

Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie

Mikołajki

Fot. Getty Images/ewg3D

Polska

Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie

Mikołajki

Fot. Getty Images/ewg3D

Mazury to idealne miejsce dla wszystkich spragnionych odpoczynku. A jeśli Mazury, to i Mikołajki – port, jezioro oraz liczne atrakcje i cyklicznie odbywające się wydarzenia, imprezy i festyny.

Zobacz też: Zoo Wrocław, Afrykarium - podwodny świat tropików! >>> 

W Mikołajkach każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci sportów wodnych mogą skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu wodnego, a miłośnikom plażowania z pewnością przypadnie do gustu tamtejsza plaża miejska i małe molo. Mikołajki i Mazury to jednak kierunek turystyczny nie tylko w czasie lata. Wokół miejscowości znajdziemy liczne szlaki piesze i trasy rowerowe, idealne na wycieczki o każdej porze roku. Co więcej, w miejscowości przez cały rok odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne.

Miejscowość Mikołajki na Mazurach – serce krainy jezior

Mikołajki, wypoczynek – “Mazury Cud Natury” to hasło reklamujące Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega ten cud, lub jeśli wątpisz w to, że może nim być jezioro i las, oznacza to, że nigdy nie odwiedziłeś województwa warmińsko-mazurskiego. Kto choć raz zobaczy tę niezwykłą krainę ogromnych wód, zakochuje się w niej bez opamiętania. Mazury to nie tylko piękne krajobrazy, ale i bliskość nietkniętej przez człowieka natury, cisza i spokój, jaką zaznamy tylko w nielicznych miejscach w Polsce. Gmina Mikołajki uznawana jest za serce “krainy tysiąca jezior”. Same miasto Mikołajki to największy mazurski port żeglarski i centrum pełne restauracji, barów i miejsc rozrywkowych. Wartymi zobaczenia są również malownicze okolice Mikołajek – rezerwat przyrody, pobliskie jeziora i wsie.

Zobacz też: Uherce Mineralne, Bieszczady - drezyny rowerowe, browar, wodospad i inne atrakcje >>> 

Mikołajki, centrum – W centrum Mikołajek znajdziemy liczne restauracje, bary, salony gier, dyskoteki oraz całe mnóstwo specjalistycznych sklepów żeglarskich. W mieście nie brakuje również zabytków. Warto zobaczyć tamtejszy rynek i ratusz oraz odwiedzić zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski. Podczas spaceru po turystycznej części miasteczka warto wybrać się na kładkę wiszącą nad kanałem łączącym dwa jeziora. Rozpościera się z niej piękny widok na panoramę miasta oraz na port żeglugi morskiej.

Mikołajki, jezioro i port – Położone między Jeziorem Mikołajskim a jeziorem Tałty Mikołajki uznawane są za polską stolicę żeglarstwa. Znajdziemy tu wioskę żeglarską oraz największy port na Mazurach, w którym można wypożyczyć łódkę lub wykupić rejs turystyczny. Popularne w Mikołajkach są również motorówki, skutery wodne i kajaki. Nawet jeśli nie uprawiamy żadnych sportów wodnych, miejsce to stanowi wspaniałą spacerową okolicę.

Zobacz też: Kotlina Kłodzka - najwspanialsze miejsca turystyczne ziemi kłodzkiej >>> 

Mikołajki i okolice – 5 kilometrów od Mikołajek znajduje się malowniczy ornitologiczny rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, będący częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Można podziwiać tam nie tylko piękne krajobrazy, ale również liczne gatunki ptaków, płazów i ssaków. Z Mikołajek warto wybrać się również rejs statkiem po okolicznych jeziorach oraz odwiedzić pobliskie miejscowości turystyczne takie jak słynne Giżycko czy Mrągowo.

Mazury i Mikołajki – atrakcje turystyczne i wydarzenia

Mazury i Mikołajki to kraina wypełniona melodią szant, dźwiękiem łopotu żagli i zapachem pieczonych ryb. Turystów przyciągają tu nie tylko piękne widoki i nietuzinkowa przyroda, ale i liczne atrakcje. Trwający od czerwca do września sezon turystyczny bogaty jest bowiem w różnorodne wydarzenia . W miejscowości odbywa się wiele imprez muzycznych, takich jak przegląd muzyki disco polo, festiwal szantowy czy Muzyczna Czerwcówka z Wioską Żeglarską. Mikołajki przyciągają również amatorów różnorodnych sportów. W czasie wakacji odbywają się tu liczne maratony biegowe, regaty oraz zawody strong man. Oprócz wydarzeń muzycznych i sportowych odbywa się tu wiele imprez kulinarnych, kulturalnych i tematycznych. Co roku w czerwcu Mikołajki obchodzą swoje święto. Na scenie można zobaczyć wtedy największe polskie gwiazdy muzyczne oraz wziąć udział w dużym festynie. W wakacje odbywają się tam także: Mazurski Festiwal Rybny, Dzień Ratownictwa Wodnego oraz Festiwal Historyczny „Przodkowie Sielawowego Króla, czyli śladami pradawnej historii Mikołajek”.

Zobacz też: Projekt Zima w Czarnej Górze. Kopalnia złota i inne atrakcje Dolnego Śląska! >>> 

W okresie wakacyjnym w Mikołajkach odbywa się tak dużo festiwali, że ciężko spamiętać je wszystkie. Pomocna wtedy okazać się może informacja turystyczna z siedzibą w centrum miasta, posiadająca cały harmonogram miejscowych imprez.

Agroturystyka – Mikołajki i okolice

Choć Mikołajki to niewielka miejscowość, jest to dobrze rozwinięte centrum turystyczne. Nadjeziorna lokalizacja, duży port i piękna okolica przyciągają turystów z całego świata. Z tego też powodu zadbano tu o odpowiednią ilość miejsc noclegowych. Zarówno w centrum miasta, jak na jego obrzeżach znajdziemy liczne hotele, pensjonaty i pokoje do wynajęcia. Możemy wybierać pomiędzy luksusowymi hotelami o wysokim standardzie, tanimi kwaterami oraz gospodarstwami agroturystycznymi.

Zobacz też: Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje >>> 

Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0