Osada w Biskupinie – historia i największe atrakcje. Zwiedzanie Biskupina

Biskupin
Fot. ewg3D/ Getty Images

Biskupin – osada związana z kulturą łużycką – to jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce. Biskupiński gród nazywa się często „polskimi Pompejami”. Osada w Biskupinie – co warto o niej wiedzieć?

Biskupin znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Osada w Biskupinie powstała w około VIII w. p.n.e. Została ona zbudowana na wyspie na Jeziorze Biskupińskim (dzisiaj jest to półwysep). Osadę zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej, która trwała od epoki brązu do około V w. p.n.e. Co jeszcze warto wiedzieć o biskupińskim grodzie?

Informacje o Biskupinie

Pierwotnie osada miała powierzchnię około 2 ha. Szacuje się, że w grodzie mieszkało około 800 – 1000 osób. Ze względów bezpieczeństwa otaczał go wał obronny wykonany z drewna. Jego wysokość wynosiła prawdopodobnie około 6 metrów. Wał był zabezpieczony gliną przed pożarami. Z kolei przed falami chronił go falochron. Do grodu można się było dostać przez bramę, która jednocześnie służyła jako punkt obserwacyjny. W osadzie wybudowano w rzędach ponad 100 drewnianych domów o powierzchni około 80 m² w 13 rzędach. Na środku izby rozpalano palenisko. Dzięki otworowi w dachu dym z ogniska mógł wydostawać się z pomieszczenia. Domy w grodzie nie miały okien, więc panował w nich ciągły półmrok. W każdym domu znajdował się również przedsionek, który zimą służył za schronienie dla zwierząt hodowanych przez mieszkańców grodu.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum w Biskupinie, które powstało w 1950 roku, to jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Środkowej Europie . W rezerwacie, oprócz najsłynniejszej osady obronnej, można też oglądać m.in. wizualizacje obozowisk łowców i zbieraczy żyjących w epoce kamienia, rekonstrukcje osady pierwszych rolników, wczesnopiastowskiej wioski czy grobów skrzynkowych związanych z kulturą pomorską. Na terenie rezerwatu znajduje się też XIX-wieczna Chata Pałucka, widniejąca w rejestrze zabytków.

Jeśli chodzi o biskupiński gród, zwiedzający mogą dzisiaj oglądać rekonstrukcję pomostu, bramy z falochronem i dwóch rzędów domów. W chatach można zobaczyć wystrój i przedmioty, których używano na przełomie epoki brązu i żelaza.

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie został uznany za Pomnik Historii. Co roku muzeum odwiedza około 200 000 turystów, co czyni je jedną z najpopularniejszych instytucji tego typu.

Biskupin – godziny otwarcia

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie działa przez cały rok . Od maja do września jest otwarte w godz. 9.00 – 18.00, od listopada do marca placówkę można odwiedzać w godz. 9.00–16.00, a od kwietnia do października muzeum działa w godz. 9.00–17.00. Na zwiedzanie grodu powinniśmy sobie zarezerwować około dwóch godzin.

>>> Zobacz też: Augustów na weekend. Oto najważniejsze atrakcje, które zobaczysz w dwa dni!

Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie razem z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego co roku organizuje festyn archeologiczny. Odbywa się on w trzecim tygodniu września i trwa dziewięć dni. Każdego roku impreza ma inne hasło przewodnie. Organizatorzy dbają o to, by tematy były jak najbardziej interesujące. Przykładowo w 2018 roku festyn w Biskupinie odbył się pod hasłem historii handlu i wymiany. Program festiwalu co roku jest niezwykle bogaty. Goście mogą wziąć udział w licznych wykładach, prezentacjach i warsztatach. Twórcy ludowi prezentują dawne rzemiosła i sztukę, można też spróbować starodawnej kuchni. Na odwiedzających czekają też wystawy tematyczne i pokazy filmów związanych z archeologią. Festyn w Biskupinie to też atrakcje dla dzieci – mogą one uczestniczyć w grach i zabawach z odległej przeszłości. Impreza jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Europie Środkowej.

Kolejka wąskotorowa do Biskupina

Do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie możemy dostać się kolejką wąskotorową. Ciuchcia Żnińska kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa, liczącej 12 kilometrów. Przejazd ciuchcią do muzeum będzie ogromną atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych. Korzystając z kolejki, możemy też odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej znajdujące się w Wenecji.

>>> Zobacz też: Beskid Żywiecki – wymarzony wypoczynek dla miłośników rowerów i pieszych wędrówek

Biskupin – ciekawostki

Ciekawostką jest, że gród w Biskupinie został odkryty zupełnie przez przypadek w 1933 roku. Wcześniej poziom wody w Jeziorze Biskupińskim się obniżył. W tym czasie mieszkańcy okolicznych wsi zaczęli znajdować przedmioty sprzed wieków, jednak nie zdawali sobie sprawy, jaką mają one wartość. Nauczyciel Walenty Szwajcer i jego uczniowie podczas wycieczki szkolnej zauważyli pale wystające z wody. Szwajcer zainteresował sprawą odpowiednie instytucje i już w następnym roku rozpoczęto tutaj prace archeologiczne, które trwały do 1974 roku. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie w latach 70. został rozbudowany i nadano mu obecny kształt.

Kolejną ciekawostką jest to, że osada w Biskupinie służyła kilkukrotnie jako plan zdjęciowy. Nakręcono tu zdjęcia m.in. do superprodukcji „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmanna. Inny film, w którym pojawia się gród biskupiński, to „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” tego samego reżysera.

Nie wszyscy też wiedzą, że odkrycie osady w Biskupinie uważa się za jedno z najważniejszych odkryć w dziejach nie tylko Polski. Znalazło się ono w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć świata XX wieku.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Porada na ziemi kłodzkiej. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości