Władysławowo to miejscowość położona około 40 km od Gdyni, „u stóp” półwyspu helskiego. Z jednej strony układa się malowniczo nad otwartym Morzem Bałtyckim, z drugiej zaś – nad Zatoką Pucką. Miasto położone jest także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam m.in. słynny port morski, oceanarium, park linowy, Aleja Gwiazd Sportu, a przede wszystkim – piękna plaża. Władysławowo jest miejscowością, która w sezonie letnim tętni życiem.
>>> Zobacz także:
- Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę?
- Nauczmy dzieci odpoczywać
- Co zrobić z dzieckiem w wakacje? Jednym z pomysłów są półkolonie. Jakie są ich plusy, a jakie minusy?
Plaża we Władysławowie
Jedną z największych atrakcji Władysławowa jest oczywiście szeroka, piaszczysta plaża. W całej gminie Władysławowo jest aż 30 kilometrów plaż. Dzięki temu miejsca wystarcza dla wszystkich turystów nawet w miesiącach wakacyjnych – zwłaszcza na odcinkach, do których nie prowadzą główne wejścia z samego miasta. Warto mieć jednak na uwadze, że najpopularniejsze fragmenty plaż od czerwca do sierpnia potrafią być naprawdę tłoczne.
W samym Władysławowie jest pięć zorganizowanych kąpielisk, w okolicach których turyści znajdą wypożyczalnie sprzętu sportowego, dmuchane konstrukcje dla dzieci, miejsca do gry w piłkę nożną lub siatkówkę, zjeżdżalnie czy dyskoteki.
Władysławowo – atrakcje dla dzieci i dorosłych
Oceanarium Władysławowo to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Oficjalna nazwa miejsca to Ocean Park. Na młodszych i starszych turystów czekają tu takie atrakcje, jak:
- spacer po dnie oceanu,
- spotkanie z morskimi i oceanicznymi stworzeniami, takimi jak ryby tropikalne czy rekiny,
- ekspozycja zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach,
- wirtualna rzeczywistość – podwodna przygoda z technologią przewyższającą kina 7D,
- wioska rybacka i wystawa rzeźbionych ryb,
- koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Inną atrakcją, z której słynie Władysławowo, jest port morski. Pod względem liczby obsługiwanych kutrów rybackich, wyładowywanych ryb oraz wyposażenia jest to jeden z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku.
Od maja do października na turystów oraz miłośników marynistyki w porcie czekają przycumowane sportowe jachty i żaglowce. Znajduje się tam też morskie przejście graniczne dla podróżnych, którzy chcą dostać się drogą morską na Litwę, Łotwę lub do krajów skandynawskich. Z portu ruszają także letnie rejsy pasażerskie po Bałtyku. Chętni wędkarze oraz spacerowicze mogą skorzystać z falochronu, pełniącego funkcję mola.
Park rozrywki Władysławowo, czyli oficjalnie Lunapark Sowiński, położony jest w centrum Władysławowa, w sąsiedztwie Domu Rybaka. Znajdują się tam m.in.:
- najwyższa kolejka górska w Polsce,
- atrakcje dostarczające mocnych wrażeń (condor, space loop, splash shake),
- gokarty,
- pałac śmiechu,
- dom strachu,
- pływające łabędzie,
- domek „do góry nogami”,
- park linowy.
Dom Rybaka to jeden z największych budynków we Władysławowie. Wybudowano go w latach 50. XX wieku. Pełnił on niegdyś funkcję hotelu dla rybaków, a obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Można tam zobaczyć m.in.:
- basztę z tarasem widokowym – można podziwiać stamtąd panoramę Władysławowa, Helu, Bałtyku, Zatoki Puckiej czy przylądka Rozewie,
- Muzeum Iluzji i wystawę Magiczny Zawrót Głowy,
- prywatne Muzeum Motyli.
Miejscem, które warto odwiedzić, jest aleja Gwiazd Sportu. Jest to promenada, która powstała, by upamiętnić wielkich polskich sportowców. Znajduje się tam 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w ziemię, na których wygrawerowane są nazwiska takie jak:
- Robert Korzeniowski,
- Jerzy Kulej,
- Kazimierz Górski,
- Dariusz Michalczewski,
- Andrzej Supron,
- Irena Szewińska.
Władysławowo – atrakcje dla miłośników mocnych wrażeń
Będąc we Władysławowie, można spróbować także sportów ekstremalnych. Jednym z nich jest windsurfing. Półwysep Helski, który zaczyna się właśnie we Władysławowie, co roku przyciąga rzesze windsurferów. Wszystko za sprawą warunków atmosferycznych, jakie panują w tzw. Małej Zatoce Puckiej. Wody o powierzchni około 104 km kwadratowych i głębokości około 9 m szybko się nagrzewają i muskane są przez zachodnie wiatry wiejące wzdłuż brzegu. Wszystko to w połączeniu z niewielkim zafalowaniem sprawia, że miłośnicy windsurfingu przybywają tu chętnie w sezonie wiosenno-letnim.
Oprócz windsurfingu na miłośników mocnych wrażeń czekają paralotnie i motolotnie. Między Władysławowem a Jastrzębią Górą znajduje się klifowe wybrzeże, które umożliwia zwiedzanie okolicy z lotu ptaka. Ułatwiają to także wiatry wiejące z północy oraz północnego wschodu, duży obszar do lądowania oraz rozległy obszar noszenia.
Pola namiotowe we Władysławowie
Osoby przyjeżdżające na wakacje do Władysławowa mogą skorzystać z noclegów w jednym z licznych hoteli, hosteli i pensjonatów. Inną opcją zakwaterowania są pola namiotowe. Znajdujące się na klifie, tuż przy plaży, zachęcają turystów zarówno pięknymi widokami, jak i stosunkowo niskimi cenami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN