Beskid Żywiecki – wymarzony wypoczynek dla miłośników rowerów i pieszych wędrówek

Beskid Żywiecki
Fot. Getty Images/honza28683

Beskid Żywiecki to część Karpat Zachodnich i jednocześnie drugie w Polsce pod względem wysokości pasmo górskie. Jest tu wiele szlaków dla miłośników wypraw rowerowych oraz wędrówek pieszych, znajdą się tu również ośrodki narciarskie dla fanów tego sportu. Warto odwiedzić Beskid Żywiecki o każdej porze roku i skorzystać z dobrodziejstw natury, które oferuje.

Zobacz też: Wyspa Bornholm – perła Morza Bałtyckiego >>>

Beskid Żywiecki to drugie, zaraz po Tatrach, najwyższe pasmo górskie w Polsce. Jest fragmentem Karpat Zachodnich, a ściślej Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt Beskidu to Babia Góra, zwana też Diablakiem, o wysokości 1725 m., kolejny jest Gówniak – 1617 m. oraz Pilsko – 1557 m. W Beskidzie znajdują się liczne szlaki pozwalające na bliższy kontakt z naturą, można uprawiać tu narciarstwo lub skorzystać z innych atrakcji, jak festiwal wypasu owiec czy zwiedzanie muzeum piwa.

Krajobraz w Beskidzie Żywieckim

Krajobraz Beskidu jest charakterystyczny dla tego typu gór – obejmuje kopulaste szczyty, które najczęściej są skaliste i zupełnie nagie, jak Babia Góra czy Pilsko. Z łatwością można dostrzec dysproporcje stoków, z jednej strony są strome, z drugiej zdecydowanie łagodniejsze. W masywie Babiej Góry jest wiele osuwisk oraz gołoborzy i jaskiń. Niektóre miejscowości w obrębie Beskidu słyną ze źródeł wód mineralnych , zwłaszcza solanek i wód siarkowych. Najbardziej znane są w miejscowościach Sól, Lipnica Wielka, Lipnica Mała oraz Złatna.

Zobacz też: Poznaj jezioro Śniardwy, jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Mazur >>>

Jedną z największych atrakcji dla turystów szukających kontaktu z naturą jest Babiogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy. W skład tego drugiego wchodzi 12 rezerwatów przyrody, w których żyją drapieżniki takie jak niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, borsuki, a także ssaki kopytne – sarny i jelenie.

Szlaki turystyczne Beskidu Żywieckiego

W Beskidzie Żywieckim odnajdą się fani wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. Jest tu kilka bardzo interesujących szlaków turystycznych , między innymi czerwony Główny Szlak Beskidzki, piękny szlak Worek Raczański oraz najtrudniejszy żółty szlak Perć Akademików prowadzący na szczyt Babiej Góry. W Beskidzie jest dobrze rozwinięta baza noclegowa , dzięki której fani wędrówek będą mogli bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas. Również amatorzy sportów zimowych, a przede wszystkim narciarstwa, znajdą tu coś dla siebie. W miejscowości Korbielów jest Ośrodek Narciarski Pilsko, który słynie z rozwiniętej infrastruktury narciarskiej. Przed wyprawą, bez względu na miejscowość i góry, w których przebywamy, należy koniecznie sprawdzić prognozy pogody oraz ewentualne ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Należy również zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie, wodę i pożywienie oraz, ze względów bezpieczeństwa, poinformować kogoś dokąd zmierzamy i o której godzinie planujemy powrót. Jeśli wybieramy się na wyprawę rowerową, warto wcześniej sprawdzić, czy sprzęt, jakim dysponujemy, jest odpowiedni do takich wycieczek.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki >>>

Beskid Żywiecki – atrakcje dla turystów

Jednym z atrakcyjnych dla turystów wydarzeń w Beskidzie jest coroczna impreza folklorystyczna Redyk , która odbywa się wiosną w Korbielowie. To symboliczne wiosenne wypasanie owiec, któremu towarzyszy Msza Święta za baców i zwierzęta, prezentacja czynności prowadzonych na co dzień wokół owiec oraz wyrobów z wełny i mleka owczego. Impreza jest chętnie odwiedzana przez dzieci, zwłaszcza z większych miast, w których maluchy nie mają kontaktu ze zwierzętami. Co roku odbywa się również przegląd zespołów kolędniczych. Na przełomie lipca i sierpnia w Żywcu organizowany jest Tydzień Kultury Beskidzkiej , w czasie którego można obejrzeć prezentacje zespołów pieśni i tańca, wziąć udział w warsztatach związanych z kulturą tego obszaru oraz zakupić regionalne produkty. Największe atrakcje Beskidu Żywieckiego to m.in.:

  • wytwórnia piwa i Muzeum Browaru w Żywcu,
  • sanktuarium maryjne w Rychwałdzie,
  • drewniany kościół z XVI wieku w Gilowicach,
  • drewniana karczma z XVIII wieku w Jeleśni,
  • drewniany kościół z XVI wieku w Cięcinie,
  • XV-wieczny zamek neogotycki w Żywcu, zbudowany przez Habsburgów, w którym obecnie mieści się miejskie muzeum.

Wiele miejscowości w Beskidzie Żywieckim jest nastawionych na turystykę, dlatego można tam znaleźć wiele pubów, kawiarni, ośrodków wypoczynkowych, w tym również gabinetów spa. To doskonała forma spędzenia spokojnych wieczorów po całodniowych górskich wędrówkach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości