Ładoga Trophy to jeden z najtrudniejszych rajdów przeprawowych organizowanych co roku w Rosji. Od uczestników wymaga wielu umiejętności i odwagi. W ostatniej edycji rajdu udział wzięła polska ekipa: dziennikarka TVN Dagmara Kowalczyk i Roman Popławski. Jak wygląda ich współpraca podczas rajdu? Czy nie mieli obaw przed startem? Co było w czasie rajdu najtrudniejsze? I czy wystartują w kolejnej edycji?
Andrzej Meller w Wietnamie spędził trzy lata. Nam dziennikarz pokazuje te miejsca w Wietnamie, o których przeciętny turysta nie ma zupełnego pojęcia. Tym razem byliśmy z kamerą w Da Lat - wietnamskim Paryżu. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?
Nasz prezenter udowodnił, że żadnej pracy się nie boi :) Bartek Jędrzejak udał się do Zakopanego na praktyki do bacy. Pod jego czujnym okiem uczył się wypasać owce oraz robić osypka. Praca wymagała od niego nie lada odwagi, Bartek musiał zostać z owcami sam na noc w górach. Jak sprawdził się w roli juhasa? Czy baca był z niego zadowolony?
Z końcem maja Aleksander Doba chciał po raz trzeci przemierzyć Atlantyk na swoim kajaku. Niestety przez awarię sprzętu wyprawę trzeba było przerwać. Na kiedy podróż została przełożona? I w jakiej formie jest obecnie podróżnik? Z Aleksandrem Dobą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Arkady Paweł Fiedler wyrusza do Azji i to nie byle czym, bo rumakiem rodem z PRL - fiatem 126p. Przed wyjazdem spotkał się z nim Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy podróżnik jest przygotowany na ewentualne awarie auta, czy trasa, którą zamierza jechać jest trudna i ile zabiera bagażu. Arkademu życzymy szerokiej drogi.
Pojawienie się dzieci zawsze zmienia życie rodziców ... ale nasi goście: Beata Sadowska i Paweł Kunachowicz udowadniają, że nie musi się to wiązać z rezygnacją ze swoich pasji bo: "Pokazywanie (dzieciom) świata, Alaski, czy Karkonoszy, czy jezior to jest coś wspaniałego". Wspólnie napisali książkę "I jak tu nie podróżować (z dzieckiem)", w której opisują swoje rodzinne, podróżnicze przygody. A Wy, lubicie podróżować z dziećmi?
"Gdyby połączyć wszystkie wędrówkowe szlaki Austrii można by okrążyć niemal całą Ziemię". Jakub Porada spakował plecak i ruszył na wyprawę po "zielonym sercu Austrii". Odwiedził miasteczko, w którym jest więcej drzew niż mieszkańców i poznał fajną dziewczynę! Zmęczony podróżnik zakończył całodzienną wyprawę wędzoną przekąską pod gołym niebem.
Okazuje się, że piłka nożna to w Japonii popularna dyscyplina sportowa. Jedną z czołowych gwiazd tamtejszego footballu jest Polak - Krzysztof Kamiński. Jego partnerkę Natalię Grębowicz gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Natalia pisze w Japonii bloga, który stał się popularny. Jak żyje im się w kraju kwitnącej wiśni? Czy para jest rozpoznawalna na ulicy? I czy ciężko było im się przystosować do tamtejszej rzeczywistości?
Choć od zakończenia wojny w Wietnamie, podczas której zginęły ponad 3 miliony Wietnamczyków, minęło już ponad 40 lat, to jej skutki nadal widoczne są na ulicach wietnamskich miast. Reporter i pisarz Andrzej Meller, który w Wietnamie spędził trzy lata, pokazuje nam, co najciekawsze w tym kraju.
Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się zdobyć szczytu K2 zimą. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, żeby to właśnie Polacy, jako pierwsi postawili swoją stopę na tym niedostępnym "ośmiotysięczniku". W Dzień Dobry TVN o planowanej wyprawie opowiedziała nam Martyna Wojciechowska.
Anna Nowak-Ibisz podpowiada, jakie gadżety są potrzebne podczas wakacji. Zobaczcie, czym osłonić się od wiatru na plaży i jak sprawdzić, że za długo przebywamy na słońcu?
Arłamów za sprawą polskich piłkarzy jest miejscem na nowo odkrytym. Czy dzięki temu da się ocalić pobliskie tereny Puszczy Karpackiej od zapomnienia? Historia nigdy nie była dla tego miejsca łaskawa. Dziś o nienaruszenie terenu dbają wyłącznie ekolodzy, którzy działają na rzecz stworzenia na terenie puszczy parku narodowego. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Puszczę Karpacką odwiedziła Kinga Rusin.
Tomasz Zubilewicz gości dziś w Nieporęcie. Tam nad Zalewem Zegrzyńskim odbywają się Mistrzostwa Pucharu Polski Windsurfingu. Z kim spotkał się tam Tomasz?
Wielu Polaków, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, nie chce wypoczywać w zagranicznych kurortach i wybierają polskie góry, morze i jeziora. To z kolei wpływa na wzrost cen w miejscowościach wypoczynkowych w naszym kraju. Czy doniesienia mediów, że urlop w Polsce w tym roku będzie droższy niż w poprzednich latach są prawdziwe? Gdzie jechać, żeby było tanio i bezpiecznie? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.
Jeśli ktoś marzy o aktywnym weekendzie, to powinien wybrać ponad 300-kilometrową naddunajską ścieżkę rowerową. Sieć szlaków rowerowych w Austrii jest świetnie rozbudowana, rower można przywieźć ze sobą, albo wypożyczyć go na miejscu. Szlaki prowadzą wzdłuż gór, jezior i rzek. Tamtejsze trasy sprawdził Jakub Porada. Zobaczcie, co go zachwyciło.
Gościem Dzień Dobry TVN był Andrzej Meller. Podróżnik i reportażysta od kilku lat mieszka w Wietnamie. Jego pierwsze wrażenia wcale nie były przyjemne. Dlaczego? Pomimo traumatycznych przeżyć Andrzej zdecydował się zostać w Wietnamie na dłużej. Co urzekło go w tym miejscu?
Lubicie podróżować? Mieliście jakieś straszne lub śmieszne przygody w pociągu, autobusie czy samolocie? Zobaczcie jak swoje doświadczenia z transportem publicznym opisali nasi goście: Edyta Pazura, Monika Mariotti i Dawid Gaboriaud. Jak można poradzić sobie z niezbyt miłym towarzyszem podróży?
Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?
Ula Chincz zabrała swojego synka Rysia na wycieczkę za miasto. Wybrali gospodarstwo agroturystyczne leżące nieopodal Warszawy. Co ich ujęło w tym miejscu? Przewodnikiem tej wyprawy był Łukasz Długowski, który zabrał Ulę i Rysia na spływ kajakowy po Bugu, ale nie tylko. Czy poczuli ducha przygody?
w Libanie od wybuchu konfliktu w 2011 przybywa ponad milion Syryjczyków. W wyniku wojny Syryjczycy tracą nie tylko rodziny i domy, ale też zdrowie. W Syrii system opieki zdrowotnej był nieodpłatny. W Libanie za wszystko trzeba płacić. Uchodźcy żyją w bardzo ciężkich warunkach, co powoduje problemy z higieną i zdrowiem. Obniżoną odporność mają szczególnie dzieci. W 2014 roku polskie centrum pomocy międzynarodowej wraz z lokalnym partnerem otworzyło klinikę, w której uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza i dostać darmowe leki. Z jakimi przypadłościami zgłaszają się do lekarzy syryjscy uchodźcy? Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać chorzy? I z jakimi problemami musi mierzyć się sama klinika? Jak można im pomóc?
Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Bukowiny Tatrzańskiej. Co oprócz widoków, świeżego powietrza i Tatrzańskiego Parku Narodowego ujęło w Bukowinie naszą prezenterkę?
W studio gościliśmy pisarkę Tanyę Valko, która przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich. Arabistka była również świadkiem zmian, jakie spowodowała między innymi arabska wiosna. Jak na przestrzeni lat zmieniło się życie w Libii i Tunezji? Czy nasze obawy przed falą imigrantów są słuszne? Czy Tanya Valko chciałaby tam jeszcze wrócić?
Tym razem Bartek Jędrzejak nie będzie mówić o pogodzie, a o historii najstarszego w Tatrach schroniska, którym z pokolenia na pokolenie zajmuje się jedna rodzina. Bywali tutaj m.in.: Józef Piłsudski, prezydent Mościcki, premier Cyrankiewicz i papież Jan Paweł II. Kto jeszcze odwiedził schronisko w Morskim Oku i jakie kryje ono tajemnice? Sami zobaczcie!
Dziś kończy się długi, majowy weekend. Ruch na drogach na pewno będzie wzmożony. Jak bezpiecznie wrócić z majówki do domu? Wyjechać wcześniej czy później? Czy w ogóle da się uniknąć korków? O strategii bezpiecznych powrotów do domu w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mł. asp. Dawidem Marciniakiem z Komendy Głównej Policji.
"Stacja Kultury" to biblioteka w Rumi, która wygrała międzynarodowy konkurs "Library Interior Design Awards". Została oficjalne uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie! Jej niebanalny wygląd spowodował, że podwoiła się liczba osób korzystających z jej usług! O tym jak architektura może zmieniać miasta i życie jego mieszkańców rozmawialiśmy z architektem - Robertem Koniecznym.
Już wkrótce, 29 maja, podróżnik-kajakarz, Aleksander Doba ruszy w swoją trzecią podróż przez Atlantyk. Tym razem będzie ona jeszcze bardziej wymagająca. Dlaczego zdecydował się ponownie rzucić wyzwanie żywiołowi? Czy zdąży wrócić do kraju na swoje 70-te urodziny? Mamy nadzieję, że tak. 9 września będziemy czekać na śmiałka z tortem!
Tomasz Zubilewicz o dzisiejszej pogodzie opowiada z Warszawy, z rejsu po Wiśle. Według naszego prezentera tego typu przejażdżka to doskonała forma relaksu. Czy Warszawa z tej perspektywy wygląda lepiej? :)
Tomasz Zubilewcz o dzisiejszej pogodzie opowiada ze Zwierzyńca, a dokładnie, z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nasz prezenter był pod wrażeniem widoków i czystego powietrza, ale nie tylko. Co jeszcze ujęło go w tym miejscu?
Monika Mariotti zatrzymała się w Estonii na dłużej. Po wyspie Saaremaa, Monika odwiedziła Kihnu. Mieszkańcy utrzymują tu tradycję noszenia ludowych strojów, posługują się również własnym dialektem. Ponieważ mężczyźni mieszkający na wyspie spędzają większość czasu na morzu, władzę na Kihnu przejęły kobiety. Jaka jest ich rola? I co podczas podróży urzekło Monikę?