Niezależnie od tego, czy Iran to nasz kierunek docelowy, czy jedynie miejsce tranzytowe, wiza zawsze jest konieczna. Proces załatwiania wizy warto rozpocząć co najmniej miesiąc przed wylotem, tak aby na spokojnie spełnić wszystkie formalności. Jednym z miejsc, w których możemy uzyskać wizę do Iranu, jest ambasada tego kraju. Możemy otrzymać ją również przy udziale agencji turystycznej bądź zakupić na jednym z międzynarodowych lotnisk.
Iran – wiza na lotnisku czy w ambasadzie
Samodzielne załatwienie zezwolenia trwa zazwyczaj około 2-3 tygodni. Pierwszym krokiem do uzyskania wizy do Iranu jest zdobycie numeru referencyjnego. W tym celu należy skontaktować się z jedną z irańskich agencji turystycznych, które będą pośredniczyć w całej procedurze. Znajdziemy je w Internecie pod linkiem: http://www.itto.org/ . Warto poszukać opinii o agencjach na różnego rodzaju forach podróżniczych. Jedną z polecanych jest Pars Tourist Agency, którą znajdziemy pod adresem: www.en.key2persia.com . Funkcjonuje w kilku językach, a siedzibą jej działalności jest Iran . Wiza jest poprzedzona nadaniem specjalnego numeru referencyjnego, ważnego przez miesiąc. Formularze do wypełnienia znajdują się zwykle na stronie agencji turystycznych. Podajemy nasze dane, plan podróży, miejsce noclegu oraz daty przylotu i wylotu. W późniejszym terminie dosyłamy skan paszportu i uiszczamy opłatę. W zależności od pośrednika, ceny będą różne, gdyż w opłatę wliczona jest również prowizja. Przygotujmy się jednak na koszt minimum 150 zł. Czas oczekiwania na numer referencyjny wynosi około tygodnia. Dokument dostaniemy e-mailem, identyczny otrzyma także Ambasada Iranu . Wiza może być załatwiana osobiście w Warszawie lub drogą pocztową.
Wniosek wizowy znajdziemy na stronie ambasady, możemy złożyć go drogą elektroniczną. Potrzebnymi nam dokumentami są: nadany numer referencyjny, paszport (ważny minimum 6 miesięcy), wniosek wizowy, zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie turystyczne i dowód wpłaty. Wiza do Iranu kosztuje 50 euro, dane do przelewu znajdziemy na stronie ambasady. Dokumenty wraz z zezwoleniem będą do odebrania w ciągu tygodnia, można poprosić również o wysłanie ich pocztą. Jak wygląda sytuacja, gdy wiza do Iranu jest kupowana na lotnisku ? Po pierwsze musi być to jedno z lotnisk międzynarodowych, czyli między innymi w Teheranie, Kiszu, Sziraz czy Czahbahar. Procedura jest znacznie mniej skomplikowana. Niezbędnymi dokumentami jest ważny minimum 6 miesięcy paszport, powrotny bilet lotniczy, zdjęcie paszportowe i ubezpieczenie turystyczne. Wiza kupowana na lotnisku kosztuje 75 euro. Iran akceptuje tego rodzaju działania, jednakże polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że nie dają one 100-procentowej pewności otrzymania zezwolenia. Może pojawić się sytuacja, że nie zostaniemy wpuszczeni do samolotu na europejskich lotniskach.
Wiza do Iranu – dodatkowe informacje
Wizy do Iranu mogą zostać przedłużone, gdy jesteśmy już na terenie państwa. Jednakże proces jest nieco skomplikowany i wymagający udziału oraz poparcia polskiej ambasady w Teheranie. Co jeszcze należy wiedzieć, odwiedzając Iran ? Wiza ma 3 miesiące ważności. Po jej wydaniu na terenie państwa możemy spędzić maksymalnie 30 dni. W kwestii bezpieczeństwa powinniśmy być ostrożni, zwłaszcza w rejonach graniczących z Irakiem, Afganistanem i Pakistanem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie w te rejony ze względu na istniejące konflikty. W pozostałych częściach kraju panuje względny spokój. Wizy do Iranu umożliwiają swobodne poruszanie się. Opieka medyczna w prywatnych placówkach znajduje się na dobrym poziomie. Cudzoziemcy mogą korzystać także z państwowych szpitali, uiszczając opłatę za usługi.
Iran jest krajem z doskonale rozwiniętą siecią komunikacji – autobusową i lotniczą. Nieco gorzej wypadają koleje. Bilety kupimy w lokalnych biurach podróży. Dobrze wypada także zaplecze noclegowe. Popularny jest również couchsurfing. Jakie ograniczenia ma wiza ? Iran prowadzi konflikt ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dotyczący wyspy Abu Musa. Z tego względu podróż morska w te rejony wymaga uzyskania specjalnej zgody ze strony władz. Odradza się podróż w miesiącach letnich, temperatury przekraczają bowiem 40 stopni Celsjusza, co może być bardzo uciążliwe dla osób nieprzyzwyczajonych do tego rodzaju klimatu. Dodatkowym utrudnieniem jest wysoki poziom wilgotności. Pamiętajmy również o kwestiach obyczajowych. Kobiety obowiązkowo muszą nosić chustę. Dotyczy to wszystkich miejsc publicznych. Zakazane jest noszenie krótkich rękawów, spódniczek, dekoltów i odkrytego obuwia. Mężczyźni muszą zrezygnować ze spodenek i podkoszulków.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN