Republika Zielonego Przylądka wymaga wiz wjazdowych od wszystkich obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków. Władze republiki zapowiedziały, że od 2018 r. wizy dla posiadaczy europejskich paszportów zostaną całkowicie zniesione, jednak termin wprowadzenia ruchu bezwizowego na razie odroczono. Aktualnych informacji na ten temat najlepiej szukać na stronach internetowych placówek dyplomatycznych Republiki Zielonego Przylądka. Tam też można się dowiedzieć, gdzie uzyskać wizę.
Wiza na Wyspy Zielonego Przylądka – rodzaje
W Republice Zielonego Przylądka obowiązuje kilka kategorii wizowych. O wizy rodzinne powinni się ubiegać małżonkowie z małymi dziećmi. Jeśli planujemy jedną podróż, powinniśmy aplikować o wizę rodzinną prostą. Uprawnia ona do jednokrotnej wizyty nie dłuższej niż 90 dni. Z kolei wiza wielokrotnego wjazdu jest ważna przez kolejne pół roku i również uprawnia do pobytu maksymalnie przez trzy miesiące.
Kolejną kategorią jest wiza zbiorowa, przeznaczona dla grup liczących ponad pięć osób. Innym rodzajem jest wiza indywidualna zwykła . Uprawnia do jednokrotnego wjazdu, a posiadacze takiej wizy mogą spędzić na Wyspach Zielonego Przylądka maksymalnie 3 miesiące. W przypadku indywidualnej wizy wielokrotnego wjazdu możemy przekraczać granicę więcej niż jeden raz, a dokument jest ważny przez 2 lub 3 lata w zależności od ważności paszportu.
Wiza do Republiki Zielonego Przylądka – ile kosztuje?
Koszt wizy rodzinnej prostej wynosi 57 euro. Wizy dla rodzin uprawniające do wielokrotnego wjazdu kosztują 110 euro. Za wizę zbiorową każda z osób będzie musiała zapłacić 34 euro. Indywidualna wiza uprawniająca do jednorazowego wjazdu kosztuje 45 euro, a wiza wielokrotnego wjazdu – 87 euro. Koszty wiz na Wyspę Zielonego Przylądka są takie same dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.
Wiza na Wyspy Zielonego Przylądka – gdzie można ją dostać?
Republika Zielonego Przylądka nie ma swojego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce. Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie. Jeśli więc chcemy aplikować o wizę przed wyjazdem, musimy się udać w tym celu do stolicy Niemiec. Dokumenty potrzebne do otrzymania wizy wjazdowej do Republiki Zielonego Przylądka obejmują formularz aplikacyjny dostępny na oficjalnej stronie internetowej ambasady, ważny paszport, jedno zdjęcie i potwierdzenie zapłaty za wizę.
Wizę na Wyspy Zielonego Przylądka można również uzyskać po przylocie na miejsce na niektórych lotniskach międzynarodowych, m.in. na wyspach Santiago, Sal i São Vicente. Funkcjonariusze celni mają tam uprawnienia do wydawania stosownych zezwoleń.
Wyspy Zielonego Przylądka – podstawowe informacje
Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag na Oceanie Atlantyckim, położony około 450 km na zachód od zachodniego wybrzeża Afryki. Republika Zielonego Przylądka obejmuje dokładnie 15 wysp, a pięć z nich jest niezamieszkanych.
Turyści najczęściej decydują się na pobyt na jednej z trzech wysp: Sal, São Vicente i Boa Vista. Jeszcze nie tak dawno temu między wyspami archipelagu można było podróżować tylko samolotem. Na szczęście dziś na poszczególne wyspy można się też dostać statkiem. Wiąże się to również ze znacznie niższymi kosztami podróży pomiędzy wyspami tworzącymi Republikę Zielonego Przylądka.
Turystów z całego świata na Wyspy Zielonego Przylądka przyciągają przede wszystkim piękne, ciągnące się kilometrami plaże, krystalicznie czysta woda Oceanu Atlantyckiego i dziewicza przyroda, pełna egzotycznych roślin i owoców. Wyspy Zielonego Przylądka to idealne miejsce dla tych, którzy lubią leniuchować na plaży otoczeni rajskim krajobrazem. Jednak ci, którzy wolą spędzać wakacje aktywniej, również się nie zawiodą – na wyspach można uprawiać sporty wodne. Infrastruktura hotelowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jakość świadczonych usług na najwyższym poziomie. Mieszkańcy Wysp Zielonego przylądka słyną z gościnności i uprzejmości. Na co dzień posługują się językiem kreolskim. Jeśli jednak znamy język portugalski, hiszpański bądź francuski, nie powinniśmy mieć problemów z porozumiewaniem się.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN