Malaria, dur brzuszny, gorączka denga. To najczęstsze przypadki chorób tropikalnych, które przywozimy z egzotycznych wakacji. Które kierunki są najbardziej niebezpieczne? Jak ustrzec się przed groźnymi chorobami? Gośćmi Dzień Dobry Wakacje byli: dziennikarka Katarzyna Montgomery i dziennikarz Szymon Hołownia, którzy wielokrotnie podróżowali po Afryce.
Jakub Porada postanowił spędzić wakacje w polskich górach. Wybrał się do Ustronia i Wisły. Dziennikarz stawia zwykle na aktywny wypoczynek. Co udało mu się zobaczyć podczas pieszych wycieczek? Czy zdecydował się też na rowerową wyprawę po górach? I Co urzekło go w Beskidach?
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiadał z Warszawy, dokładnie z Portu Czerniakowskiego, gdzie mieści się przystań wakeboardingowa. Czy to sport dla każdego? I czy Bartek spróbował swoich sił na wake'u? :)
Łukasz Długowski udowadnia, że wcale nie potrzeba nam aż dwóch tygodni urlopu, by dobrze wypocząć. Tym razem na mikrowyprawę zaprosił prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Panowie wybrali się na spływ kajakowy w centrum miasta, ale nie tylko. Czy Robertowi spodobała się taka forma wypoczynku?
Marysia Dydycz swoją przygodę z żeglarstwem zaczęła w wieku 8 lat. Odważna nastolatka bierze udział w trudnych rejsach, między innymi udało jej się dopłynąć do Przylądka Horn. Co daje jej żeglarstwo? Jakie ma plany? Co o pasji córki sądzą jej rodzice? Gościem Dzień Dobry Wakacje była mama Marysi. Czy Agnieszka Dydycz boi się o córkę?
W kolejną podróż Monika Mariotti udała się do Hiszpanii, dokładnie do Kastylii-La Manchy. Co urzekło ją w tym miejscu? Kto był jej przewodnikiem? Jakie legendy skrywa okolica? I czego nauczyła się tu Monika?
Piotr Kucharski zabrał swojego synka Wiktora na męski wypad. Panowie wybrali się do Kudowy Zdroju. Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Co tam robili? I co zobaczyli?
Sebastian Kawa jako pierwszy szybownik w historii przeleciał nad Elbrusem, najwyższym szczytem Kaukazu. Czy łatwo jest zorganizować taką wyprawę? Kto pomógł naszemu pilotowi?
W swojej książce o Dubaju opisuje te miejsca, do których "zwykły turysta" zazwyczaj nie dociera. Jego zdaniem sednem wakacji jest znajdowanie "miejsc niezadeptanych". Czy rzeczywiście, jak uważa nasz gość Jacek Pałkiewicz: "Czas prawdziwych podróży dobiegł końca"? Czym jego zdaniem różni się podróż od wyjazdów turystycznych oferowanych nam przez biura turystyczne? A Wy, wolicie "prawdziwie podróżować" czy wyjechać na wakacje z opcją all-inclusive?
Daria Ładocha: "Wybrałyśmy góry i jeziora w jednym". Zobaczcie, jakie atrakcje turystyczne i skarby kulinarne, czekają na wczasowiczów w Szwajcarii Kaszubskiej.
Najchętniej podróżują do nieznanych zakątków naszego globu by poznać inna kulturę i nawiązać nowe znajomości. Nasi goście: Julia Pietrucha, Andrzej Meller i Miłosz Brzeziński uważają, że to właśnie taki sposób podróżowania jest najbardziej fascynujący i za nic nie daliby się zamknąć na dwa tygodnie w hotelu z opcją All Inclusive.
Niedzielny poranek spędziliśmy, w zamku królów polskich, w Tykocinie. Bartek Jędrzejak spotkał się tam z jego właścicielem Jackiem Nazarko, który opowiedział nam historię budowli.
W tym tygodniu Jakub Porada zabrał nas nad Zalew Wiślany. Zobaczcie jakie atrakcje warto, zdaniem naszego podróżnika, zobaczyć w tym pięknym zakątku Polski.
Ula Chincz wybrała się do Łazienek Królewskich w Warszawie. Jej przewodnikiem, po mało znanych zakątkach parku, był Tomasz Nadratowski, specjalista ds. zieleni i architektury krajobrazu. Zobaczcie, czego nie wiedzieliście o Łazienkach Królewskich!
Kopi luwak to najdroższa kawa na świecie - jej kilogram kosztuje około tysiąca euro. Rocznie na całym świecie produkuje się jej zaledwie ok. 700 kg. Jest wyjątkowa ze względu na swoje właściwości smakowe, prozdrowotne oraz sposób wydobywania.
Wielu z nas marzy o egzotycznych wakacjach. W Dzień Dobry TVN właściciel jednego z biur podróży Piotr Molicki powiedział, jaki kierunek wybrać i jak należy przygotować się do wyjazdu.
Do wakacji jeszcze tylko kilka dni. Część z Was w czasie urlopu na pewno wybierze się pod namiot. Zobaczcie, co będzie Wam potrzebne. Anna Nowak-Ibisz prezentuje przydatne i - co najważniejsze -lekkie gadżety.
W kwietniu do poznańskiego zoo trafiła malutka, wygłodzona niedźwiedzica, którą leśnicy znaleźli w Bieszczadach. Po dwumiesięcznej rekonwalescencji niedźwiedzicę odwiedził Bartek Jędrzejak. W jakiej obecnie Cisna jest formie? I jaka czeka ją przyszłość?
Ładoga Trophy to jeden z najtrudniejszych rajdów przeprawowych organizowanych co roku w Rosji. Od uczestników wymaga wielu umiejętności i odwagi. W ostatniej edycji rajdu udział wzięła polska ekipa: dziennikarka TVN Dagmara Kowalczyk i Roman Popławski. Jak wygląda ich współpraca podczas rajdu? Czy nie mieli obaw przed startem? Co było w czasie rajdu najtrudniejsze? I czy wystartują w kolejnej edycji?
Andrzej Meller w Wietnamie spędził trzy lata. Nam dziennikarz pokazuje te miejsca w Wietnamie, o których przeciętny turysta nie ma zupełnego pojęcia. Tym razem byliśmy z kamerą w Da Lat - wietnamskim Paryżu. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca?
Nasz prezenter udowodnił, że żadnej pracy się nie boi :) Bartek Jędrzejak udał się do Zakopanego na praktyki do bacy. Pod jego czujnym okiem uczył się wypasać owce oraz robić osypka. Praca wymagała od niego nie lada odwagi, Bartek musiał zostać z owcami sam na noc w górach. Jak sprawdził się w roli juhasa? Czy baca był z niego zadowolony?
Z końcem maja Aleksander Doba chciał po raz trzeci przemierzyć Atlantyk na swoim kajaku. Niestety przez awarię sprzętu wyprawę trzeba było przerwać. Na kiedy podróż została przełożona? I w jakiej formie jest obecnie podróżnik? Z Aleksandrem Dobą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Arkady Paweł Fiedler wyrusza do Azji i to nie byle czym, bo rumakiem rodem z PRL - fiatem 126p. Przed wyjazdem spotkał się z nim Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy podróżnik jest przygotowany na ewentualne awarie auta, czy trasa, którą zamierza jechać jest trudna i ile zabiera bagażu. Arkademu życzymy szerokiej drogi.
Pojawienie się dzieci zawsze zmienia życie rodziców ... ale nasi goście: Beata Sadowska i Paweł Kunachowicz udowadniają, że nie musi się to wiązać z rezygnacją ze swoich pasji bo: "Pokazywanie (dzieciom) świata, Alaski, czy Karkonoszy, czy jezior to jest coś wspaniałego". Wspólnie napisali książkę "I jak tu nie podróżować (z dzieckiem)", w której opisują swoje rodzinne, podróżnicze przygody. A Wy, lubicie podróżować z dziećmi?
"Gdyby połączyć wszystkie wędrówkowe szlaki Austrii można by okrążyć niemal całą Ziemię". Jakub Porada spakował plecak i ruszył na wyprawę po "zielonym sercu Austrii". Odwiedził miasteczko, w którym jest więcej drzew niż mieszkańców i poznał fajną dziewczynę! Zmęczony podróżnik zakończył całodzienną wyprawę wędzoną przekąską pod gołym niebem.
Okazuje się, że piłka nożna to w Japonii popularna dyscyplina sportowa. Jedną z czołowych gwiazd tamtejszego footballu jest Polak - Krzysztof Kamiński. Jego partnerkę Natalię Grębowicz gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Natalia pisze w Japonii bloga, który stał się popularny. Jak żyje im się w kraju kwitnącej wiśni? Czy para jest rozpoznawalna na ulicy? I czy ciężko było im się przystosować do tamtejszej rzeczywistości?
Choć od zakończenia wojny w Wietnamie, podczas której zginęły ponad 3 miliony Wietnamczyków, minęło już ponad 40 lat, to jej skutki nadal widoczne są na ulicach wietnamskich miast. Reporter i pisarz Andrzej Meller, który w Wietnamie spędził trzy lata, pokazuje nam, co najciekawsze w tym kraju.
Do tej pory jeszcze nikomu nie udało się zdobyć szczytu K2 zimą. Wszyscy możemy przyczynić się do tego, żeby to właśnie Polacy, jako pierwsi postawili swoją stopę na tym niedostępnym "ośmiotysięczniku". W Dzień Dobry TVN o planowanej wyprawie opowiedziała nam Martyna Wojciechowska.
Anna Nowak-Ibisz podpowiada, jakie gadżety są potrzebne podczas wakacji. Zobaczcie, czym osłonić się od wiatru na plaży i jak sprawdzić, że za długo przebywamy na słońcu?
Arłamów za sprawą polskich piłkarzy jest miejscem na nowo odkrytym. Czy dzięki temu da się ocalić pobliskie tereny Puszczy Karpackiej od zapomnienia? Historia nigdy nie była dla tego miejsca łaskawa. Dziś o nienaruszenie terenu dbają wyłącznie ekolodzy, którzy działają na rzecz stworzenia na terenie puszczy parku narodowego. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Puszczę Karpacką odwiedziła Kinga Rusin.