- Ezoteryka – co to jest?
- Ezoteryka – znaczenie
- Ezoteryka a religie
- Szkoły ezoteryczne
- Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją? Gdzie ich szukać?
- Ezoteryka – magia, horoskop, tarot
Zobacz też:
"Ktoś rzucił urok na moje dziecko!" Te kobiety doświadczyły czarnej magii
Wiedza ezoteryczna nie jest dostępna dla ogółu, przekazywana jest tylko wybranym osobom. Między innymi dlatego właśnie ezoterykę kojarzymy często ze sferą tajemną, z wróżkami i wróżbitami, z kartami tarot i z przepowiadaniem przyszłości. Ezoteryka łączona jest też z szamanizmem, okultyzmem i mistycyzmem.
Ezoteryka – co to jest?
Co to jest ezoteryka ? Powszechnie ezoteryzm uważany jest za wiedzę tajemną, niedostępną powszechnie a przekazywaną wyłącznie wybranym osobom. Ezoteryka pozwala na bardzo szerokie otwarcie się na wszystkie aspekty życia i często zajmuje się kwestiami, które są odrzucane przez naukę – nadnaturalnymi mocami, odczuwaniem pozazmysłowym, a więc wszystkim, co otoczone aurą tajemniczości.
Ezoteryka – znaczenie
Słowo ‘ezoteryczny’ pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘ wewnątrz’. ‘Ezoteryczny’ jest przeciwstawieniem słowa ‘ egzoteryczny’ , oznaczającego ‘ na zewnątrz’ . Często występowało w pracach i dialogach starożytnych filozofów, np. Platona, jednak pojęcie rozpowszechniło się właściwie dopiero w XIX wieku, kiedy powstało Towarzystwo Teozoficzne. Organizacja ta została powołana w Nowym Jorku z inicjatywy Heleny P. Bławatskiej oraz pułkownika H.S. Olcotta. W Polsce prezesem stowarzyszenia został Andrzej Kajfosz. Celami stowarzyszenia była walka z podziałem rasowym, kastowym i wyznaniowym, a także badanie niewyjaśnionych mocy drzemiących zarówno w naturze, jak i w człowieku. To wtedy ezoteryka zaczęła być kojarzona wyłącznie z okultyzmem oraz mistycyzmem. Z obawy przed niezrozumieniem i prześladowaniami, a także nieodpowiednim wykorzystaniem, wiedza tajemna przekazywana była tylko wybranym.
Ezoteryka a religie
Ezoteryka koncentruje się przede wszystkim na osobistym odbiorze i oświeceniu. W większości religii nacisk kładzie się na rozwój całej społeczności, na praktykowanie wspólnych rytuałów, są więc one przeciwne ezoterycy. Jeżeli chodzi o ezoterykę w kościele katolickim , to jest ona zupełnie wykluczona – utożsamiana jest z okultyzmem, czyli z nawiązywaniem kontaktów z siłami nieczystymi, magicznymi rytuałami i niedozwolonymi praktykami. Nie można jednak zapominać, że w wielkich religiach, tj. chrześcijaństwie, islamie i hinduizmie, pojawiają się ruchy ezoteryczne: gnostycyzm, sufizm, tantryzm.
Więcej: UFO w Polsce – niewyjaśnione spotkania z przybyszami z kosmosu
Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją?
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się turystyka ezoteryczna. Turystyka ezoteryczna to forma wypoczynku, której spróbować może każdy. Turystyka ezoteryczna bazuje na zainteresowaniu człowieka światem mistycznym. Perspektywa doświadczenia pierwiastka mistycznego i zetknięcie się ze światem tajemnym stanowi istotny czynnik rozwoju turystyki ezoterycznej.
Najwięcej ludzi zajmujących się turystyką ezoteryczną odwiedza Wawel, Jasną Górę, Piramidę w Rawie, Kamienne Kręgi w Odrach i Gąsiorach czy Wzgórze Tumskie w Płocku. Uważają, żew właśnie tam znajdują się tak zwane miejsca mocy, czyli szczególne obszary, w których koncentrują się życiodajne energie Ziemi.
Mają one powodować, że ludzie, którzy są przyzwyczajeni do normalnych warunków, odczuwają to jako coś szczególnego.
Przebywanie w takich miejscach mocy działa bardzo uspokajająco na psychikę - mówił Eugeniusz Leciej, który jest zwolennikiem ezoteryki turystycznej.
W każdym miejscu czuje się coś innego - uważają miłośnicy turystyki ezoterycznej.
W niektórych miejscach czuje się błogość, w innych szumek w głowie, tego nie da się opisać słowami, czasem spokój.
Jeśli w takim miejscu zaczyna się komuś robić słabo, wtedy człowiek powinien opuścić takie miejsce, bo być może dla niego dawka takiej energii jest za duża.
Więcej:
Untersberg – tajemnicza góra w Alpach. Wehikuł czasu, przejście do innego wymiaru i inne zagadki
Szkoły ezoteryczne
Ezoteryka, a więc wiedza nadprzyrodzona, dostępna jest tylko dla wtajemniczonych. Dlatego powstaje coraz więcej szkół ezoterycznych, w których można uzyskać wiadomości, które nigdy nie były i nie są ogólnodostępne. W tych szkołach można nauczyć się najważniejszych zasad ezoteryki, aby – kierując się nimi – stać się panem swojego życia (zarówno duchowego, jak i doczesnego). Szkoły ezoteryczne są bardzo różne, czasami ich poglądy wręcz się wykluczają.
Do najważniejszych szkół ezoterycznych zalicza się: gnostycyzm, hermetyzm, masonerię, teozofię oraz spirytualizm. Istnieją również tradycje i filozofie ezoteryczne, a wśród nich m.in. alchemia, astrologia, joga i kabała.
Więcej tutaj:
Najbardziej tajemnicze Głowy na Wawelu
Ezoteryka – magia, horoskop, tarot
Nie bez przyczyny ezoteryka utożsamiana jest z magią. Znawcy zagadnień ezoterycznych często określają się mianem wróżbitów i oferują możliwość odkrycia, co może wydarzyć się w niedalekiej przyszłości. Do tego celu wykorzystują różne pomoce: runy, kamienie albo karty tarot. Ezoteryka i tarot są ze sobą mocno związane.
Osoby zgłębiające ezoterykę – magię, tarot – muszą poświęcać na to bardzo dużo czasu. Symbolika jest bardzo zawiła i skomplikowana, a poznanie tajemnicy znaczenia każdej karty tarot, czy run, to wiele lat nauki i zdobywania doświadczeń.
Ezoteryka łączy w sobie wiele zagadnień, które od lat intrygują ludzi: spirytyzm, demonologię, bioenergoterapię, angelologię. Brak powszechnej wiedzy na ten temat oraz aura tajemniczości są powodami, dla których tak wiele osób zainteresowanych jest tą tematyką. Znaczenie ezoteryki dla wielu osób jest duże – wyznacza ich wewnętrzną duchowość, pozwala się rozwijać i mieć władzę nad własnym życiem. Czy ezoteryka faktycznie może wpływać na nasze życie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Zobacz też: Łańcuszki internetowe. Czy mogą być niebezpieczne?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN