Karty tarota - rodzaje, znaczenie. Interpretacja i wróżenie z tarota

Karty tarota
Karty tarota
Źródło: Engdao Wichitpunya / EyeEm/Getty Images
Znaczenie kart tarota może różnić się w zależności od rodzaju talii oraz samej ich interpretacji. Osoby początkujące powinny uczyć się wróżenia oraz stawiania tarota na kartach obrazowych, doświadczeni wróżbiarze mogą z kolei sięgnąć po karty z bogatą symboliką. Poznaj popularne talie tarota.

Tarot talia kart przeznaczonych głównie do wróżenia oraz medytacji. Początkowo wykorzystywane były również do gier karcianych, obecnie jednak zazwyczaj kojarzone są z magią, tajemnicami i możliwością poznania przyszłości. Niezależnie od tego, czy chcesz zainteresować się tematem wróżbiarstwa na poważnie, czy jest to dla ciebie wyłącznie niezobowiązująca rozrywka lub przyjemne hobby, musisz wybrać dla siebie pierwsze karty tarota i talię, dzięki której nauczysz się podstawowych technik oraz zasad interpretacji.

Karty tarota - jaką talię wybrać? Najpopularniejsze rodzaje

Tarot marsylski

Talia kart do tarota marsylskiego powstała we Francji, prawdopodobnie w połowie XVII wieku. To najstarsza i najpopularniejsza talia, która zarówno w przeszłości, jak i dziś, stanowi podstawę do tworzenia kolejnych kart. Obecnie produkowane talie nieco różnią się od swojego pierwowzoru, nadal jednak są jednymi z najtrudniejszych do interpretacji, ze względu na powtarzające się na kartach symbole oraz niewielką ilustracyjność. Wróżenie z tarota marsylskiego jest przeznaczone wyłącznie dla doświadczonych wróżbiarzy.

Tarot Crowleya

To jedna z najbardziej abstrakcyjnych talii tarota, która nie przedstawia postaci ani scenek. Interpretacja kart opiera się wyłącznie na prawidłowym odczytywaniu znajdujących się na nim przedmiotów oraz analizie ich symboliki. W przypadku tarota Crowleya osoby o bogatym doświadczeniu we wróżbiarstwie dużą uwagę zwracają również na samą kolorystykę karty, która sama w sobie jest cenną informacją dotyczącą przyszłości.

Tarot Waite’a

Wróżba z kart tarota Waite’a jest zaliczana do przyjemnych i stosunkowo prostych technik wróżbiarstwa. Nie bez powodu jest jedną z najbardziej cenionych i najczęściej kupowanych talii na całym świecie. Jest idealna dla osób początkujących, dla których stawianie tarota oraz wróżenie z kart stanowi jeszcze trudność. Z jej pomocą może być stawiany tarot anielski, miłosny, partnerski, runiczny czy ogólny. Znaczenie kart tarota Waite’a jest łatwe do odczytania - wszystkie zawierają bowiem ilustracje, które ukazują życie codzienne, typowe sytuacje oraz postaci. Dla początkujących wróżbitów dużym ułatwieniem może okazać się również fakt, że większość książek do nauki tarota odnosi się właśnie do talii Waite’a i to na jej przykładzie przedstawiane są poszczególne techniki i zasady interpretacji.

Więcej na temat:

Wróżba z kart tarota a rodzaj talii - podział

Talie do stawiania tarota można podzielić na trzy podstawowe grupy, w których znajdują się: karty wyrocznie, karty wróżebne oraz karty z przesłaniem. Ich wygląd może się znacząco różnić nawet w obrębie jednej grupy, niezmienna pozostaje wyłącznie ilość kart - w każdej talii musi być ich 78.

Karty wyrocznie stosowane są nie tylko do przepowiadania przyszłości, lecz także do przeprowadzania rytuałów i nawiązywania kontaktu z magicznymi istotami. Karty wróżebne z kolei można podzielić na karty systemowe, które nadają się do stawiania tarota na ściśle określonych zasadach, oraz na karty niesystemowe, do których zalicza się karty stworzone na podstawie własnego pomysłu wróżbiarza. Karty z przesłaniem mają być natomiast pomocne na określonym etapie życia, w kontekście przyszłości mogą być podpowiedzią lub przestrogą.

Stawianie tarota - jak wróżyć z tarota?

Choć talia zawsze składa się z 78 kart, do stawiania tarota nie zaleca się używać więcej niż 6 z nich. Rozkład kart jest jednak sprawą indywidualną wróżbiarza – niektórym do prawidłowej interpretacji przyszłości wystarczą tylko 3 karty, inni decydują się na 6 czy na 9.

Wróżenie z tarota należy rozpocząć od dokładnego potasowania talii. Następnie osoba, której dotyczyć będzie wróżba, powinna podzielić talię na dwie części – pierwsza karta z dolnej części będzie wtedy kartą numer jeden, od której zaczynać się będzie wróżenie.

 • Karta numer 1 jest najważniejszym, podstawowym źródłem informacji. To do niej odnoszą się wszystkie kolejno stawiane karty. Czasem zdarza się, że to, co przedstawia, jest wyczerpującą odpowiedzią na dany problem.
  • Karta numer 2 jest uznawana za kartę negatywną oraz ostrzegającą, pokazuje możliwe konsekwencje i trudności.
   • Karta numer 3 to karta pozytywna, pokazująca możliwości i praktyczne wskazówki, które przydadzą się do rozwiązania problemu.
    • Karta numer 4 pokazuje, co stanie się, kiedy osoba, dla której jest stawiany tarot, nie podejmie żadnych kroków.
     • Karta numer 5 odnosi się do osób z bliskiego otoczenia, wskazuje, do kogo warto udać się po radę lub bezpośrednią pomoc, a kto jest nieprzyjacielem.
      • Karta numer 6 to ocena i podsumowanie przyszłości, zamiarów i planów, na której warto zakończyć wróżenie.

       Zobacz także:

       Zobacz wideo: O co chodzi w stawianiu kart tarota?

       O co chodzi w stawianiu kart tarota?

       Autor: Adrian Adamski

       Źródło zdjęcia głównego: Engdao Wichitpunya/EyeEm/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości

       "Bestia ze Wschodu" w Polsce? Pogrzeb Tomasza Komendy. Daria Zawiałow i Rubens nie są razem? Te newsy mogłeś pominąć

       "Bestia ze Wschodu" w Polsce? Pogrzeb Tomasza Komendy. Daria Zawiałow i Rubens nie są razem? Te newsy mogłeś pominąć

       Rolniczy protest nie ustaje. "Będziemy go zaostrzać"

       Rolniczy protest nie ustaje. "Będziemy go zaostrzać"

       Agata i Piotr Rubikowie przekazali radosne wieści. Udało im się po 7 miesiącach

       Agata i Piotr Rubikowie przekazali radosne wieści. Udało im się po 7 miesiącach

       Poprosiła męża, by kupił jej podpaski ze skrzydełkami. To, co przyniósł ją zszokowało

       Poprosiła męża, by kupił jej podpaski ze skrzydełkami. To, co przyniósł ją zszokowało

       Luiza z "Hotelu Paradise 8" długo trzymała to w tajemnicy. "Przepraszam"

       Luiza z "Hotelu Paradise 8" długo trzymała to w tajemnicy. "Przepraszam"

       Książę William nie nosi obrączki. Czy to zwiastun problemów w małżeństwie?

       Książę William nie nosi obrączki. Czy to zwiastun problemów w małżeństwie?

       Nowe programy Agaty Młynarskiej i Anny Nowak-Ibisz. Co jeszcze zobaczymy wiosną w TVN Style?

       Nowe programy Agaty Młynarskiej i Anny Nowak-Ibisz. Co jeszcze zobaczymy wiosną w TVN Style?

       Ukradł auto z myjni. Nie wiedział, że w środku są dzieci

       Ukradł auto z myjni. Nie wiedział, że w środku są dzieci

       Do Ziemi zbliża się "diabelska kometa". Czy jest niebezpieczna?

       Do Ziemi zbliża się "diabelska kometa". Czy jest niebezpieczna?

       Rude koty są niezdarne, czyli krzywdzący trend z TikToka

       Rude koty są niezdarne, czyli krzywdzący trend z TikToka