Zobacz też: Borne Sulinowo i jego tajemnice - zwiedzanie opuszczonego miasta >>>
Nie da się ukryć, że zabytki Krakowa często pojawiają się w naszym życiu, nawet jeśli nigdy nie byliśmy w tym małopolskim mieście. Wawel znamy z legend, Sukiennice z lekcji historii, a każdy inny krakowski zabytek to symbol polskości przewijający się w literaturze i sztuce. Nie bez powodu Stare Miasto Krakowa znajduje się na liście najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Urokowi miastu dodaje jego niepowtarzalna atmosfera oraz intensywne życie nocne.
Zobacz też: Góry Gorce – najpiękniejsze szlaki turystyczne i trasy rowerowe >>>
Zabytki, Kraków - główne atrakcje i zabytki w Krakowie
Leżący nad Wisłą Kraków to drugie pod względem wielkości miasto w Polsce. Podczas drugiej wojny światowej, w przeciwieństwie do stolicy, nie uległ na szczęście znacznemu zniszczeniu. Dzięki temu możemy do dziś podziwiać piękne zabytkowe kamienice , oryginalne stare kościoły oraz górujący nad miastem Zamek Królewski. Brukowane uliczki, otaczające stare miasto planty i nadwiślańskie tereny tworzą tu miejski labirynt pełen historii i legend. Jakie są najważniejsze zabytki Krakowa?
- Zabytki Krakowa, Wawel - rankingi opatrzone tytułem “Najpiękniejsze zabytki Krakowa” zawsze otwiera Zamek Królewski na Wawelu. Wielowiekowa siedziba władców polskich to nieodłączny element nadwiślańskiego krajobrazu. Na wzgórzu znajduje się również katedra oraz Muzeum Katedralne. Wszystkie obiekty są udostępnione zwiedzającym. Są tam m.in. prywatne apartamenty królewskie, grobowce władców polskich, krypty wieszczów polskich i zbrojownia. U podnóży wzgórza znajduje się smocza jama - legendarny dom grasującego po mieście smoka.
Na Wawelu bardzo interesujące są Głowy wawelskie
– rzeźby głów zdobiące strop sali Poselskiej na Zamku Królewskim. Rzeźby powstały w warsztacie Sebastiana Tauerbacha i Hansa Snycerza w około 1540 roku. Ze 194 przetrwało zaledwie 30. Niektóre z głów są realistyczne, inne bardziej baśniowe.
- Zabytki Krakowa, Sukiennice - ozdobiony kolumnami, XIV-wieczny budynek od zawsze pełnił funkcje handlowe i stanowił miejsce spotkań kupców z całego kraju. Podobnie jest obecnie. Dziś znajdziemy tam liczne stragany z biżuterią, pamiątkami, wyrobami regionalnymi i rękodziełami. W Sukiennicach zobaczymy również ciekawe zdobienia - ściany pokryte są kolorowymi freskami, przedstawiającymi herby polskich miast.
- Zabytki Krakowa, Barbakan - to potężna, masywna budowla, stanowiąca część fortyfikacji miejskich Krakowa. Mury obronne Barbakanu, szerokie na trzy metry, były właściwie nie do zdobycia i przez wieki broniły wjazdu do miasta. Z rynku do Barbakanu prowadzi Brama Floriańska, czyli średniowieczne wrota z basztą, prowadzące do starego miasta. Kierując się od bramy ulicą Floriańską, można dojść do słynnego Kościoła Mariackiego.
- Zabytki Krakowa, Kościół Mariacki - mało kto wie, że właściwa nazwa Kościoła Mariackiego to Kościół Archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to XIV-wieczna gotycka budowla sakralna o niezwykłym wnętrzu. Prezbiterium wraz z ołtarzem jest dziełem najważniejszego przedstawiciela późnego gotyku, Wita Stwosza, zaś oryginalne sklepienie przypomina gwieździste niebo.
Kraków - zabytki i atrakcje mniej znane.
Zobacz też: Sudety Wschodnie – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca >>>
Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki zna każdy. Kraków to jednak nie tylko światowej sławy stare zabytki. Znajdziemy w nim również mniej znane miejsca, które są równie ważne i atrakcyjne nie tylko dla pasjonatów sztuki czy historii. Nasz spacer po Krakowie możemy rozpocząć od byłej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie wciąż jest w tak żywa kultura żydowska. Na Kazimierzu podziwiać możemy fascynujące Stare Bożnice (synagogi), część przemysłową oraz place handlowe. Poznawanie Krakowa kontynuować możemy na Podgórzu, na którym najbardziej odbiły się czasy okupacji. W czasie II wojny światowej znajdowało się tam getto żydowskie. Dziś to ulubione miejsce mieszkańców Krakowa, uciekających z centrum miasta pełnego tłumów turystów. Ważnym krakowskim obiektem jest Uniwersytet Jagielloński (najstarsza uczelnia w Polsce) wraz z jej najstarszym budynkiem Collegium Maius. Największą atrakcją miasta jest niewątpliwie możliwość zwiedzania jego podziemi. Pod płytą Rynku Głównego znajduje się bowiem oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W wycieczce po stolicy Małopolski nie może zabraknąć oczywiście reprezentacyjnego rynku, jego okolicznych placów oraz otaczających je plantów.
Zobacz też: Mikołajki, Mazury – centrum, port i największe atrakcje w okolicy. Wypoczynek na luzie >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN