Gorce to niewielkie pasmo górskie w Beskidach Zachodnich. W porównaniu do Tatr czy Bieszczad nie są to zbyt popularne góry wśród pasjonatów pieszych wędrówek. Mimo to znaleźć w nich można liczne ciekawe szlaki turystyczne i trasy rowerowe.
Rozciągające się prawie na 50 kilometrów góry Gorce leżą między doliną rzeki Dunajec (wschodnia strona gór), a doliną rzeki Raba (zachodnia strona). Na północy pasmo graniczy z Beskidem Wyspowym, a na południu z Podhalem. Nad rozległą krainą zielonych lasów świerkowych góruje najwyższy szczyt w Gorcach – Turbacz (1310 m n.p.m). Nazwa „Gorce” pochodzi prawdopodobnie od słowa „gorzeć”, czyli „płonąć”. Zbocza Gorców były bowiem pokryte niegdyś spalonymi terenami, stanowiącymi efekt pozyskiwania polan metodą żarową. Nazwa „Gorce” pojawiła się po raz pierwszy w XIII-wiecznych kronikach.
Szlaki turystyczne w Gorcach
Piękna panorama zielonych polan przeplatanych połaciami lasów oraz cisza, spokój i dobrze zachowana przyroda – to czynniki, którymi przyciągają przyjezdnych Gorce. Szlaki turystyczne są tam dobrze oznaczone i poprowadzone przez najbardziej malownicze miejsca regionu. Choć ich ilość nie jest imponująca, zapewniają piękne widoki oraz bliskość niezwykłej, dzikiej natury. W Gorcach znaleźć można zaledwie trzy schroniska PTTK, ale każde z nich położone jest w malowniczej okolicy. Nie są one też przepełnione tłumem turystów, dlatego pobyt w nich gwarantuje odpoczynek w ciszy i spokoju.
Wejście na Turbacz
Miejscem, które cieszy się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających Gorce wędrowców, jest najwyższy szczyt pasma – Turbacz. Popularność przyniosła mu nie tylko rozpościerająca się z jego szczytu piękna górska panorama, ale i znajdujące się na górze klimatyczne, drewniane schronisko. Miejsce to od międzywojnia aż po dziś stanowi znaną atrakcję turystyczną oraz symbol, z jakiego słyną całe Gorce. Turbacz to również lokalizacja Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK i miejsce modlitewne , jako że na jego szczycie znajduje się szałasowy ołtarz i kapliczka Matki Boskiej Królowej Gorców. Na górę prowadzą liczne trasy piesze, rowerowe i konne oraz te przeznaczone dla nart biegowych. Najpopularniejszą i najbardziej różnorodną trasą jest prawdopodobnie ta poprowadzona z miejscowości Koninki, stanowiąca połączenie szlaku zielonego i czerwonego. Podczas trekkingu się najwyżej położone w Polsce Obserwatorium Astronomiczne, skałę Diabelski Kamień oraz miejsce katastrofy samolotu z lat 70. XX wieku.
Wieża widokowa na górze Gorc Gorcowski
Górę Gorc Gorcowski charakteryzuje rozległy, płaski szczyt, który stał się lokalizacją dla Studenckiej Bazy Namiotowej. W 2015 roku postawiono tam również wieżę widokową, z której rozpościera się wspaniały widok na całe Gorce. Trasy prowadzące do wieży biegną przez malownicze polany i bujne, świerkowe lasy, a brak typowo turystycznych atrakcji rekompensują spokojne, wypełnione ciszą miejsca. Na Gorc najlepiej dojść czerwonym szlakiem z Przełęczy Wierch Młynne lub zielonym szlakiem od strony Turbacza. Szczyt Gorca, oprócz wieży widokowej, słynie równiez z organizowanego w tym miejscu Festiwalu Piosenki Turystycznej „Gorcstok”.
Spacer na Polanę Jankówki
Jankówki to urokliwa polana położona na południowych stokach Gorców, z której podziwiać można majestatyczny widok na Tatry, Babią Górę i Turbacz. Na drodze z Łopusznej na polanę poprowadzono ścieżkę edukacyjną, prezentującą obiekty architektury góralskiej. W miejsce to najlepiej wybrać się późną wiosną lub wczesnym latem, kiedy to Jankówki pokrywa „dywan” kolorowych górskich kwiatów. Podczas pobytu w Łopusznej warto odwiedzić zabytkowy, drewniany kościół z XV wieku, Dwór Tetmajerów (obecnie stanowiący siedzibę Muzeum Tatrzańskiego) oraz tzw. Tischnerówka, czyli Dom Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera.
Rowerem przez Gorce
Biegnące przez Gorce trasy rowerowe to drogi idealne na jedno- lub kilkudniowe wycieczki rowerowe, nie tylko dla zaawansowanych kolarzy. Z powodu ochrony gorczańskiej fauny i flory do przemieszczania się na rowerze wyznaczone są specjalne rowerowe szlaki turystyczne. Gorce to – dzięki dużej ilości płaskich terenów i niewielkiego przewyższenia – góry idealne do kolarstwa. Do najpopularniejszych tras rowerowych należą te poprowadzone
– z Koniny:
- Polana Potasznia – Pasieka – Polana Hucisko w Koninkach z Koninek;
- Polana Hucisko – Potok Olszowy – Tobołów – Czarne Błota – Poręba Górna;
- Polana Hucisko – Potok Turbacz – Aniołka – Polana Szałasisko – Potok Olszowy;
- z Potaszni, brukowaną drogą na przełęcz Borek i dalej niebieskim szlakiem do Rzek;
– z Rabki:
- Stare Wierchy – Obidowiec –Turbacz – Polana Gabrowska – Kiczora – Zielenica – Przełęcz Knurowska;
– z Ochotnicy:
- Przełęcz Knurowska – Zielenica – Kiczora – Turbacz.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN