Untersberg – tajemnica tej góry niepokoi i fascynuje. Jednych przyciąga, innych odstrasza. Przez miejscowych nazywana jest Magiczną Górą, Świętą Górą lub Górą Cudów. Dalajlama nazwał ją „Śpiącym smokiem” oraz „czakrą serca świata”. Na punkcie tej góry obsesję miał Hitler. Mówi się o tajemniczych zaginięciach, zagadkowych postaciach i dziwnych objawach podczas spacerów zboczami Untersberg.
Góra Untersberg przyciąga zarówno turystów łaknących pięknych, alpejskich widoków, jak i poszukiwaczy przygód oraz tropicieli paranormalnych zjawisk. Osoby odwiedzające Untersberg mówią czasem o dolegliwościach, takich jak nudności, zawroty głowy czy omdlenia. Ma mieć na to wpływ pole magnetyczne wokół góry. Pełna jest ona jaskiń, które nie zostały do końca zbadane. Wiadomo, że wewnątrz góry znajduje się jedna z największych jaskiń na świecie. Mówi się o Untersbergu, że znajdują się tam wrota do wnętrza ziemi oraz przejście do innego wymiaru.
Więcej:
- UFO w Polsce – niewyjaśnione spotkania z przybyszami z kosmosu
- Najbardziej tajemnicze Głowy na Wawelu
- Wyprawy górskie dla początkujących – strój i wyposażenie
Untersberg – co to za góra?
Untersberg to masyw górski o wysokości 1972 m n.p.m. Leży na granicy Austrii (Salzburg) i Niemiec (Bawaria). Jest najbardziej wysuniętym na północ masywem Alp Berchtesgaden. Nazwę Untersberg udokumentowano w 1306 roku, a dosłownie tłumaczy się ją jako „góra światła”.
Wewnątrz masywu kryją się całe systemy jaskiń. Prawdopodobnie znajduje się tam około 400 jaskiń o różnej wielkości i głębokości. Niektórzy twierdzą, że na górze Untersberg przebiegają linie energetyczne, a w miejscu ich krzyżowania się występują tzw. punkty mocy . To właśnie one rzekomo mają odpowiadać za tajemnicze zjawiska, które miały miejsce na górze.
Untersberg – wehikuł czasu
Na temat góry Untersberg wciąż istnieje wiele legend, które powstały dziesiątki, a czasami setki lat temu. Ale są też takie historie, które rzekomo miały miejsce w XX wieku. Jedna z nich działa się w 1987 roku. Wtedy to, trójka speleologów (specjalistów w zakresie badania jaskiń) wyruszyła latem w górę zboczami Untersberg, by zbadać wybrane jaskinie. Niestety, ślad po badaczach zaginął. Jedynym śladem ich obecności był pozostawiony na parkingu samochód. Rozpoczęto poszukiwania speleologów, które spełzły na niczym. Na szczęście badacze odnaleźli się 3 miesiące później, na statku płynącym po Morzu Czerwonym. Historia głosi, że nie wiedzieli oni, jak się tam znaleźli, ani co robili w czasie zaginięcia.
Na przełomie XIX i XX wieku miejscowy rolnik zaginął w trakcie wyprawy do jednej z jaskiń. Odnalazł się po miesiącu, jednak nie pamiętał, co się z nim działo przez ten czas. Mówi się też o dentyście z Austrii, który twierdzi, że doświadczył podróży w czasie po wizycie w jednej z jaskiń. Mężczyzna twierdził, że dowiedział się, jaka przyszłość czeka świat za 50 lat.
Niektórzy wierzą, że na górze Untersberg co jakiś czas występuje anomalia, która powoduje załamywanie się czasu. Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że doświadczyli podróży w czasie. Mówi się nawet o strefie uskokowej, która ma wpływ na upływający czas.
Zobacz także: Atrakcje i zabytki Sycylii
Untersberg – legendy tajemniczej góry
Nie sposób zliczyć wszystkie legendy, które wyrosły wokół tajemniczej góry Untersberg. Jedna z najbardziej znanych głosi, że w jednej z jaskiń przy olbrzymim, kamiennym stole śpi król Karol I Wielki. Ma się obudzić, gdy nad górą przestaną latać kruki alpejskie, a jego broda owinie się 2 razy wokół stołu. Zgodnie z legendą, po przebudzeniu się króla nastanie nowa, lepsza era.
Wewnątrz góry ma też spoczywać inny przywódca – Fryderyk Barbarossa. Ciało złożone do jednej z jaskiń w 1190 roku oczekuje na dzień Sądu Ostatecznego. Inna legenda głosi, że mężczyzna żyje tam do dziś, a w skład jego dworu wchodzą karły i gnomy. Inne podania mówią też m.in. o spotykanych w górach „małych ludziach”, którzy z jednej strony pomagają spotkanym osobom, z drugiej – często płatają im figle.
Wędrujący po zboczach góry Untersberg mają też spotykać dziewczynę ubraną na biało, która pomaga rolnikom i wędrowcom, olbrzymów, szukających kontaktu z ludźmi oraz kobiety o białych włosach porywające dzieci.
Untersberg – kolejka na szczyt i atrakcja turystyczna
Góra Untersberg jest popularnym miejscem wycieczek. Przyjeżdżają tu miłośnicy pieszych wędrówek czy rajdów. Turystów zachęcają m.in. malownicze, alpejskie widoki i panorama Salzburga. Szczególnie w słoneczne, pogodne dni można zachwycać się zapierającymi dech w piersiach widokami.
Na szczyt Untersberg można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Piesze trasy mają różny poziom trudności, dzięki czemu na wspinaczkę decydują się czasem nawet rodziny z dziećmi. Po wjechaniu na szczyt Untersberg kolejką, turyści mogą skorzystać z jednej z kilku atrakcji. Można wybrać się np. na niedługi spacer na szczyt Geiereck (1776 m n.p.m.) lub na dłuższy – na szczyt Salzburger Hochthron (1853 m n.p.m.). Istnieje też możliwość wędrówki wybranymi szlakami wędrownymi oraz odwiedzenie Pomnika Strzelców Górskich.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN