- Co to jest łańcuszek internetowy?
- Dlaczego bawimy się w łańcuszki internetowe?
- Fake newsy a łańcuszki internetowe
Zobacz też: Jak radzić sobie po rozstaniu? Etap po etapie
Co to jest łańcuszek internetowy?
Łańcuszek internetowy to tak naprawdę spam, który zawiera polecenie lub prośbę o rozesłanie danej wiadomości do jak największej liczby odbiorców. Jeśli nie wyślemy łańcuszka dalej, zgodnie z zapisaną informacją, może na przykład się nam coś stać. Oczywiście wszystkie te informacje są nieprawdą.
Oto przykładowy łańcuszek:
Wyślij tę wiadomość do 10 osób, a nie spotka Cię nieszczęście...
Dlaczego bawimy się w łańcuszki internetowe?
Ludzie uwielbiają bawić się w łańcuszki internetowe. Niektórzy z nas cierpią na tzw. zabobonny strach. Wolimy nie sprawdzić czy coś się stanie, jeśli nie prześlemy takiego łańcuszka dalej czyli po prostu "odpukać w niemalowane".
To obnaża naszą iluzję wiedzy, takie poczucie że jeśli coś funkcjonuje społecznie, to to istnieje i to się wie - mówił w studiu Dzień Dobry TVN psycholog Miłosz Brzeziński.
My szukamy odpowiedzi na pytanie "jak żyć"? I jeśli ludzie, np. za pomocą tych łańcuszków dostarczają nam odpowiedzi, dla nas jest to ważniejsze niż prawda obiektywna. Po drugie, my nie chcemy tego sprawdzać. Im bardziej jesteśmy grupowi, tym mniej myślimy - dodał Miłosz Brzeziński.
Więcej: Fonoholizm. Co to jest uzależnienie od telefonu?
Fake newsy a łańcuszki internetowe
My, jako ludzie, jesteśmy bardziej skłonni do życia w mniejszych grupach. I zakładamy, że ci ludzie nie będą chcieli zrobić nam krzywdy. A nawet gdyby propagowała jakieś negatywne informacje, to my zaraz zapracujemy czymś takim zapomnianym w Polsce - reputacją. I do tej osoby przyklei się łatka 'zniekształcacza rzeczywistości'. My dzisiaj nie mamy tej możliwości, bo ktoś zniekształca rzeczywistość, a potem nawet jeśli ją prostuje w następnym artykule, to i tak jest to o wiele mniej czytane i analizowane niż ten pierwszy, więc to nie jest niczym obarczone.
W mediach produkowane są treści, po to aby ludzie się czegoś przestraszyli i chcieli czemuś zapobiec.
Łańcuszki internetowe mogą być często dla nas irytujące, ponieważ obnażają naszą bezrefleksyjność - powtarzamy bezmyślnie to co się dzieje wokół nas i ulegamy emocjom tam, gdzie nie trzeba - ulegamy manipulacji o wiele łatwiej, niż byśmy chcieli sobie na to pozwolić.
Zobacz:
- Zwykły smutek czy już depresja? Objawy, przyczyny, leczenie
- Dlaczego kobiety radykalnie zmieniają swój wygląd?
- Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN