Psychologia

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Mężczyzna próbuje pocałować kobietę, kobieta się wzbrania

Fot. stock-eye/ Getty Images

Psychologia

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Mężczyzna próbuje pocałować kobietę, kobieta się wzbrania

Fot. stock-eye/ Getty Images

Czy rozstanie to zawsze ostateczna decyzja? Czy powrót do siebie jest możliwy? A jeśli tak, to po jakim czasie i na jakich zasadach?

Rozstanie to zawsze trudne i bolesne doświadczenie – niezależnie od tego, czy jest to rozwód, czy zakończenie niesformalizowanego związku. Wiążą się z tym różne emocje, w zależności od tego, z jakich powodów nastąpiło rozstanie i w jakiej atmosferze się odbyło. Zdarza się i tak, że mimo podjętej decyzji tęsknimy za partnerem, a poczucie straty i pustki są tak dojmujące, że zaczynamy rozważać… powrót do byłego związku. Kiedy warto rozważyć powrót do siebie po rozstaniu?

Czy istnieje dobry sposób na rozstanie?

Niektórzy zastanawiają się, czy możliwy jest powrót po rozstaniu – psychologia nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od... samego rozstania. Rozstanie wcale nie musi oznaczać wojny. Wszystko zależy od nas samych. Dobre rozstanie polega na tym, że traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem i empatią. Rozstanie jest zwykle ostatecznością, po wielu rozmowach i wyczerpaniu wszystkich możliwości, by naprawić relację. Jest to bolesna, ale czasem jedyna możliwa droga. Po co sobie to dodatkowo utrudniać?

Ważne jest to, by być wobec siebie szczerym i uczciwym, postawić sprawę jasno. Partnerzy powinni rozmawiać, dzielić się uczuciami, myślami, obawami. Warto dać sobie czas na spokojne przemyślenie wszystkiego, tak, aby rzeczywiście dojrzeć do tego kroku. To wszystko wymaga czasu – pośpiech nie jest w tej sytuacji naszym sprzymierzeńcem.

Takie dobre rozstanie to ogromna wartość dla każdego z partnerów. Dzięki przepracowaniu pewnych emocji, jesteśmy o wiele mądrzejsi – uświadamiamy sobie, z czym mieliśmy problem, czego nie chcemy powtórzyć w przyszłości, jaki związek chcielibyśmy stworzyć, jakie są nasze słabości i mocne strony. Wtedy mamy szansę rozpocząć nowe życie bez obciążeń.

Paradoksalnie takie rozstanie w zgodzie może dać szansę na… powrót do związku. Oczywiście po jakimś czasie.

Rozstanie i... powrót. Kiedy jest to możliwe?

Kiedy miną już pierwsze, trudne emocje i uporamy się z bólem po rozstaniu, jesteśmy gotowi by spojrzeć na całą sytuację inaczej. Czasami właśnie wtedy pojawia się poczucie straty i pustki, a także tęsknota za byłym partnerem.

Wracają pozytywne wspomnienia, często zapominamy o wadach i irytujących przyzwyczajeniach naszego eks. Mamy skłonność do idealizowania przeszłości – zwłaszcza, jeśli minęło już sporo czasu od rozstania. Zaczynamy żałować decyzji i pojawia się myśl, by ponownie spróbować zawalczyć o to uczucie. Czy słusznie?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Powrót po rozwodzie czy rozstaniu jest możliwy, jednak pod pewnymi warunkami:

· między byłymi partnerami nadal istnieje silne uczucie, o które chcą zawalczyć;

· udało się wyeliminować problemy, które doprowadziły do rozstania;

· partnerzy nie czują do siebie żalu ani urazy, przebaczyli sobie wszystko to, co przykre;

· oboje partnerzy mają dużą motywację do zmian;

· w związku nie było przemocy i manipulacji.

Pojawia się też inny dylemat: jeżeli rozważamy powrót po rozstaniu po jakim czasie jest to możliwe? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim musimy czuć się na to gotowi, musimy poukładać w głowie i życiu wszystkie sprawy. Z tego też powodu, powrót do byłego czasem następuje po latach, a czasem już po kilku miesiącach.

Kiedy nie warto decydować się na powrót do byłego?

Nie w każdej sytuacji uda się powrót do byłego partnera . Bardzo ważne jest to, co było przyczyną kryzysu w związku, a potem rozstania. Czy były to codzienne drobiazgi czy poważne sprawy? Czy różniły nas przekonania i poglądy, czy zgubiło nas wyłącznie niedoświadczenie lub niedojrzałość? A może w grę wchodziły toksyczne tematy: zdrada, nałóg lub przemoc?

Warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zaufać komuś, kto zdradził lub zdradzał? Czy na drugą szansę zasługuje ktoś, kto deklaruje zmianę, ale w przeszłości okłamywał nas lub stosował wobec nas przemoc? Czy warto wejść ,,drugi raz do tej samej rzeki” , tzn. związku z człowiekiem, który był uzależniony?

Są okoliczności, które czynią powrót do ex niemożliwym do realizacji:

– partner był agresywny, stosował przemoc słowną lub fizyczną;

– partner zdradzał lub oszukiwał, nie masz do niego pełnego zaufania;

– nie mamy pewności, że partner uporał się z uzależnieniem;

– wielokrotnie wcześniej czułaś/czułeś się wykorzystywany/a lub manipulowany/a;

– jedyne na czym Ci zależy to chęć odegrania się lub zemsty.

Powroty do byłych partnerów – czy warto?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na powrót po rozstaniu i dać sobie – i partnerowi – druga szansę. Rozstanie i powrót po czasie do byłych partnerów to zawsze ryzykowna decyzja. Jeśli nadal czujesz, że możecie być szczęśliwi, że dojrzeliście, wiele zrozumieliście, a rozstanie dało wam zupełnie nową perspektywę, to warto zawalczyć o to, co straciliście. Jeśli jednak partner kiedykolwiek nas skrzywdził lub oszukał – niestety jest spora szansa, że znowu to zrobi. Aby podjąć decyzję o powrocie do byłego, należy przede wszystkim zaufać sobie i swojej intuicji. Ona najlepiej podpowie nam, czy jest szansa na powrót po rozstaniu.


Zobacz film: Rozstanie Brada i Angeliny. 

Zobacz film: Rozstanie Brada i Angeliny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0