Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę

Czarnobyl był szybko rozwijającym się miastem Związku Radzieckiego. Na kartach historii zapisał się jednak z powodu wybuchu w elektrowni jądrowej. Sprawdź, czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne i co można w nim zobaczyć.

Czarnobyl - zwiedzanie elektrowni jądrowej Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne? Czarnobyl – historia wybuchu Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia Czarnobyl – atrakcje turystyczne Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Zwiedzanie Czarnobyla stało się jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych . Nie jest to jednak wycieczka odpowiednia dla każdego, nie dostarcza bowiem rozrywki w ogólnym rozumieniu tego słowa. Podróż do Strefy Wykluczenia musi być zorganizowana z wyprzedzeniem, dlatego jeśli planujesz udać się na teren byłej elektrowni jądrowej, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Naszym gościem w studiu był Tomasz Ilnicki, który odwiedził niezliczoną ilość razy Czarnobyl. Pan Tomasz oprowadza polskie wycieczki po zakazanej strefie w Czarnobylu. Jak zaczęła się jego przygoda z wyjazdami do Czarnobyla? Tomasz Ilnicki jako jedyny Polak, nieoficjalnie pełni funkcję przewodnika po Czarnobylu, ponieważ oficjalnymi przewodnikami mogą być Ukraińcy.

W grze zwiedzaliśmy kultowe miejsce w Prypeci, basen lazurowy. Chciałem go zobaczyć na żywo! Tak to się zaczęło. W sierpniu jadę dwudziesty raz - mówił Tomasz Ilnicki.
W zeszłym roku całą strefę zwiedziło około 50 tysięcy turystów.
Strefa jest jednym wielkim rezerwatem przyrody, występują np. niedźwiedzie. To jest też raj dla ornitologów - występuje tam np. orzeł bielik (...) Są tam jakieś rzeczy nadal skażone, np. gleba, jakieś szmaty w szpitalu (...)

Więcej:

Czarnobyl – czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne?

Według niektórych źródeł, zwiedzanie Czarnobyla nie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jednak na podstawie rzetelnych badań, przeprowadzanych przez lata, poziom napromieniowania w Czarnobylu oraz w okolicznych miastach jest na tyle niski, że w żaden sposób nie może zagrażać ludziom. Wycieczki organizowane są na specjalnych trasach, które wykluczają ewentualny kontakt z niebezpiecznymi materiałami czy pozostałościami po wybuchu. Od turystów wymagany jest również specjalny ubiór, składający się z długich spodni i wysokich butów za kostkę.

Czerwony Las, znajdujący się na obrzeżach miasta, jest jednym z najbardziej skażonych obszarów na świecie (zanieczyszczona jest obecnie głównie gleba), z tego też względu nie organizuje się wycieczek, które obejmowałyby ten teren.

Większe promieniowanie niż na terenie Strefy Wykluczenia odnotowuje się na co dzień m.in. w krajach skandynawskich, Warszawiacy z kolei przyjmują w ciągu godziny dawkę podobną do tej, którą przyjmowałyby osoby współcześnie zamieszkujące Czarnobyl.

Czarnobyl – historia wybuchu

26 kwietnia 1986 roku miała miejsce jedna z największych katastrof w historii świata. Wybuch reaktora w elektrowni jądrowej spowodował nieodwracalne straty, choć do dziś nie da się jednoznacznie określić liczby ofiar tragedii i osób, których zdrowie ucierpiało w wyniku katastrofy. Zdarzyła się ona w trakcie testu, który miał na celu poprawę bezpieczeństwa oraz kontrolę działania systemu chłodzącego reaktor. Nic nie wskazywało na to, że test może się tak skończyć – miał trwać zaledwie minutę. Stopniowe obniżanie mocy reaktora nie odbywało się jednak zgodnie z założeniami operatorów. Moc reaktora zaczęła niespodziewanie rosnąć i kilkakrotnie przewyższyła jego możliwości, co doprowadziło do wytworzenia się reakcji chemicznych, będących bezpośrednią przyczyną eksplozji. Dopiero kilka dni po wybuchu zaczęto ewakuację mieszkańców skażonych terenów.

Zobacz także: Borne Sulinowo i jego tajemnice - zwiedzanie opuszczonego miasta

Turystyka w Czarnobylu, czyli jak zwiedzać Strefę Wykluczenia

Zwiedzanie Czarnobyla może odbywać się na dwa sposoby, a każdy z nich należy zaplanować z wyprzedzeniem. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki zorganizowanej i podróż do Czarnobyla oraz okolic (miasta Prypeć i wsi Kopaczi) . Można także poprosić o stworzenie indywidualnego programu zwiedzania. Turyści mogą skorzystać również z opcji przyjazdu na teren byłej elektrowni jądrowej swoim lub wypożyczonym samochodem, jednak wymaga to dodatkowego oficjalnego zezwolenia. Próba przedostania się do Czarnobyla w inny sposób może skończyć się nałożeniem mandatu, a w szczególnych przypadkach nawet rozprawą sądową.

Organizowaniem większości wycieczek do Strefy Wykluczenia zajmują się ukraińskie biura podróży, jednak nawet w Polsce można trafić na agencje, które oferują jej zwiedzanie. Decydując się na wykupienie wycieczki w Polsce, trzeba liczyć się z tym, że w przypadku niewielu chętnych może się ona nie odbyć. Ukraińskie biura podróży są w stanie zorganizować wycieczki dla kilku chętnych, a nawet dla jednej osoby.

Ceny zaczynają się od około 800-900 złotych.

Składanie oficjalnej prośby o indywidualny plan wycieczki wiąże się oczywiście z większymi kosztami, w zamian jednak można uzyskać dostęp do miejsc na co dzień zamkniętych dla odwiedzających. Nie ma także ograniczenia czasowego, które zostaje odgórnie narzucone przez agencje turystyczne.

Zobacz film: Jak niebezpieczny był Czarnobyl? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czarnobyl – atrakcje turystyczne

W zależności od biura podróży, trasy zwiedzania Czarnobyla mogą się nieco różnić, większość z nich zakłada jednak wizytę w Hotelu Polesie, wybudowanego dla pracowników elektrowni i przyjezdnych delegacji, w Domu Kultury Energetyk oraz w miejskiej szkole . Turyści mają okazję zobaczyć również wesołe miasteczko oraz ogromny dom handlowy, w którym nadal znajdują się produkty z lat 80.

Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

Po wizycie w Czarnobylu warto udać się również do muzeum poświęconego w całości tematyce wydarzeń z kwietnia 1986 roku . Muzeum Czarnobylskie znajduje się w Kijowie, w stolicy Ukrainy i jest otwarte dla zwiedzających, jednak wymaga wniesienia opłaty za bilet. Zwiedzanie budynku stanowi pewnego rodzaju uzupełnienie wiedzy, pozwala na przyjrzenie się katastrofie od strony historycznej.

W Muzeum Czarnobylskim znaczna część opisów do poszczególnych wystaw przetłumaczona jest na język angielski. Na górnym piętrze budynku znajduje się pokrywa reaktora, odtworzona w skali 1:1, co również robi ogromne wrażenie. Na koniec wizyty w muzeum odwiedzający mają okazję wziąć udział w komputerowym quizie na temat katastrofy elektrowni jądrowej.

Zobacz film: Tu trzymano broń atomową, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Kasia Kowalska zabiera fanów w sentymentalną podróż

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Janina Ochojska pokonała raka. Wyjaśniła, co jest najważniejsze w zdrowieniu

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Artur Żmijewski ma trójkę dorosłych dzieci. Czy poszły w ślady słynnego taty?

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Jej waga wskazywała 148 kg. Paulina walczy o swoje zdrowie: "Motywatorem są dzieci"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

Astro szuka kochającego domu. W Dzień Dobry TVN zadbali o niego groomerzy

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Noworodek "w ciąży". To bardzo rzadka anomalia medyczna

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Cykl "Dzieci świata" zmienia życia bohaterów. "Widzowie Dzień Dobry TVN postanowili uratować sierociniec"

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim
Materiał promocyjny

Niecodzienne potrawy z serem Gouda. Przygotuj pyszne serowe śniadanie i obiad z Piotrem Kucharskim

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania
Materiał promocyjny

Nie masz czasu, aby pysznie i zdrowo gotować? Z tymi mieszankami warzyw szybko przyrządzisz smaczne dania

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Łączenie wielu leków i suplementów może być niebezpieczne. "Dochodzi tzw. kaskady zapisywania"

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Magdalena Stępień rozliczy się ze zbiórki na rzecz synka?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Kim była Liza, ofiara brutalnego gwałtu? "Nikt nie zareagował. Umierała pięć dni"

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Agnieszka Chylińska komentuje zmiany w "Mam Talent!"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Wiosenne nowości. Czego mogą spodziewać się widzowie Dzień Dobry TVN? "Mamy akcje specjalne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Ile najwięcej ważyła Sylwia Bomba? "Pytanie dla mnie traumatyczne"

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Anna Mucha w bardzo śmiałej sukni. Internauci kłócą się, czy powinna się w niej pokazywać

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Czworaczki skończyły rok. Z tej okazji odwiedził je ktoś wyjątkowy

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w  HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

Kate Winslet jako bezlitosna dyktatorka wkrótce w HBO Max. Kiedy premiera serialu "Reżim"?

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas