Jakie korzyści przynosi podróżowanie?

podróżowanie
Fot. Nastco / Getty Images
Podróże, najlepiej po całym świecie – to marzenie wielu osób. Dla jednych wyprawy to sposób na życie, a dla innych jedynie konieczność przemieszczenia się z punktu A do punktu B. Skupmy się na tych pierwszych i odpowiedzmy na pytanie, dlaczego warto podróżować?

Nie bez przyczyny jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie: „Co zrobiłbyś/zrobiłabyś z pieniędzmi wygranymi na loterii?” brzmi: „Pojechałbym (pojechałabym) w podróż dookoła świata”. Od niepamiętnych czasów ludzi ciągnie do poznawania nowych miejsc. Przykładem mogą być wyprawy wielkich odkrywców, które dobitnie potwierdziły, że podróżowanie przynosi nie tylko poznawcze korzyści.

Więcej:

Podróżowanie – z konieczność lub z wyboru

Można przyjąć, że podróżowanie bardzo często jest koniecznością i wynika z potrzeby przemieszczenia się w dane miejsce w określonym celu. Taki typ podróżowania przechodzi w końcu w rutynę i choć nie daje korzyści poznawczych, to czas spędzony w drodze wcale nie musi być stracony. Może być wykorzystany produktywnie – na czytanie, rozmowy, naukę, czy pracę. Podróżowanie może jednak stanowić cel sam w sobie – dzieje się tak wtedy, gdy chodzi nie o dotarcie do jakiegoś miejsca i wywiązanie się ze swoich obowiązków (zawodowych czy rodzinnych), a o poznawanie osób i świata. Takim wyprawom poświęcony jest ten tekst.

Dlaczego warto podróżować?

Czy warto podróżować? Zdecydowanie tak. Różnego rodzaju wyprawy pozwalają nam przede wszystkim na:

Zobacz film: Julia Pietrucha o miłości do podróży. Źródło: Dzień Dobry TVN
  • Poznawanie innych kultur – nie ma lepszego sposobu, by poznać kulturę ludzi zamieszkujących inne miejsca na Ziemi, niż wyprawa w te miejsca. Chciałoby się powtórzyć znane powiedzenie, że podróże kształcą. I choć jest to trywializm, wyraża w pełni największą zaletę płynącą z podróżowania.
  • Przeżywanie przygód – dalsze wyprawy bardzo często okazują się niezapomnianym doświadczeniem. Najwięcej okazji do przeżycia przygód – niezależnie od tego, jak definiuje je dana osoba – zdarza się podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania.
  • Poznawanie historii – jej najlepiej uczymy się nie na lekcjach historii czy z książek, ale poprzez osobiste doświadczenia. Wyjeżdżając do danego miejsca, oglądając zabytki i ważne miejsca lepiej zapamiętujemy i przyswajamy informacje na ich temat.
  • Zbieranie pamiątek – przywożenie drobiazgów z odwiedzonych miejsc to poniekąd sposób na kolekcjonowanie wspomnień.

Poznawanie nowych osób – to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto podróżować. Podczas wyjazdów często nawiązuje się nowe znajomości, a nawet zawiązuje przyjaźnie, które mogą trwać latami.

Przekraczanie własnych barier – podróże często wiążą się z opuszczeniem tzw. strefy komfortu, a to, jak wiemy jedyny sposób na to, by doświadczyć czegoś nowego, udowodnić sobie, że jesteśmy w stanie osiągnąć dany cel, np. wejść na szczyt znanej góry.

Naukę języków – nie ma chyba lepszego sposobu na naukę języka obcego niż żywa styczność z nim w danym kraju.

Ryzyko związane z podróżowaniem

Choć każdy wyjazd wiąże się z pewnym ryzykiem, to trudno byłoby pewnie znaleźć osoby, które na pytanie o to, czy warto podróżować, opowiedziałyby przecząco. Podczas dalekiej wyprawy może przytrafić się dosłownie wszystko – możemy się zgubić, stać się ofiarami napadu, kradzieży czy też innych niemiłych zdarzeń (porwań, aktów terrorystycznych, wypadków komunikacyjnych itp.). Dlatego warto zminimalizować ryzyko przez wcześniejsze odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować się do podróży za granicę?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą lepiej przygotować się do wymarzonej wyprawy. Przed podróżą zawsze:

  • zapoznaj się z historią miejsca, do którego jedziesz, ułóż plan zwiedzania – dzięki temu nie przeoczysz ciekawych obiektów czy zabytków;
  • poszukaj informacji o kulturze i obyczajach panujących w danym kraju – dla przykładu, gesty, które w naszej kulturze są przejawem sympatii, gdzieś indziej mogą być uznane za obelżywe;
  • zabierz ze sobą drukowaną mapę – to na wypadek, gdyby wyczerpała ci się bateria w telefonie lub nie było zasięgu – dzięki temu się nie zgubisz;
  • przygotuj odpowiednią walutę i popularne nominały – łatwiej będzie płacić nawet w małych sklepach; poza tym nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu (na wypadek kradzieży);
  • wykup odpowiednie ubezpieczenie – zarówno zdrowotne, jak i od nieszczęśliwych wypadków;
  • zadbaj o konieczne szczepienia;
  • zapisz ważne telefony – oby oczywiście poszukiwanie polskiej ambasady nie było potrzebne, ale kontakt warto mieć pod ręką;
  • zawiadom bliskich dokąd i na jak długo wyjeżdżasz – rodzina lub przyjaciele powinni wiedzieć co się z tobą dzieje, bo nawet krótki brak kontaktu z twojej strony może ich zaniepokoić.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!