Srebrna Góra - perła Gór Sowich - Twierdza i jej atrakcje

Srebrna Góra
Fot. by Grzegorz Polak; /Getty Images
Na granicy malowniczych Gór Sowich leży klimatyczna miejscowość Srebrna Góra. Ciszę i spokój tego otoczonego lasami miejsca przerywa od czasu do czasu huk z armat i wystrzały ze strzelb. Wszystko to za sprawą górującej nad wsią fortyfikacji - Twierdza Srebrna Góra. Jakie atrakcje turystyczne zapewnia?

Srebrna Góra wygląda jak namalowany przez dziecko obrazek. Kolorowe domki, zdobione dachami z czerwonej dachówki stoją tu w szeregu, oplatając labirynt kamiennych uliczek. Jest w tym coś z bajki, coś z historii i z pewnością tworzy miejsce magiczne. Poezji całości dodaje twierdza obronna, wznosząca się na pobliskim wzgórzu. Czas zatrzymał się tam w XVIII wieku…

Srebrna Góra, ciekawe miejsca - co warto zobaczyć?

Gdzie jest srebrna Góra? Miejscowość leży na Dolnym Śląsku, w ciasnej dolinie pomiędzy Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Obecnie jest to bardzo mała wieś o bogatej historii. Mieszka w niej zaledwie tysiąc mieszkańców, choć latem gdy zjeżdżają się turyści, można odnieść inne wrażenie. Wieś powstała w XIV wieku jako osada górnicza i zamieszkiwali ją głównie pracownicy pobliskiej kopalni srebra. Miasto zaczęło rozwijać się w ekspresowym tempie. Niestety w XVI wieku wydobywanie srebra przestało być opłacalne, zamknięto więc kopalnię, a sama osada zaczęła coraz bardziej podupadać. W 1945 roku, z powodu nowych zasad administracyjnych, małe miasteczko utraciło prawa miejskie i stało się wsią. Tak pozostało do dziś. Mimo małych rozmiarów, w miejscu tym znajdziemy liczne atrakcje turystyczne . Przede wszystkim samym zabytkiem jest cała wieś, które została wpisana na listę Narodowego Dziedzictwa. W miejscowości znajdziemy dwie warte uwagi budowle sakralne: kościół parafialny pw. Św. Piotra i Pawła oraz kościół ewangelicki z XVI wieku, a w okolicy nietuzinkowe budowle, wchodzące w skład sowiogórskiej kolejki zębatej - dwa wysokie wiadukty i zabytkowy most. Podczas leśnej wędrówki można obejrzeć zewnątrz odkryte w 2015 roku wejście do dawnej kopalni srebra. Obiekt nie jest jeszcze dostępny dla zwiedzających. Jednakże największą atrakcją Srebrnej Góry jest górująca nad wsią twierdza.

Srebrna Góra, twierdza i jej historia

Fort Srebrna Góra to obiekt unikatowy w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Powstał w XVIII wieku i stanowił wówczas budowlę niezwykle innowacyjną. Największy podziw wtedy i teraz budzi potężna wolno stojąca wieża obronno-mieszkalna (Donjon). Nie trzeba być jednak historykiem, by docenić ogrom i atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Mimo że fort miał pełnić jedynie funkcję obronną, szybko stał się samowystarczalnym miastem. Znajdowały się tam m.in. szpital, browar, kaplica, więzienie oraz liczne warsztaty rzemieślnicze. Twierdza Srebrna Góra składa się z sześciu osobnych fortów i kilku bastionów, co razem tworzy potężny obiekt, który zachował swój pierwotny układ i wygląd do czasów dzisiejszych. Fortyfikacja przez lata popadała w ruinę, ale w 2002 roku, dzięki nowo powstałej organizacji “Forteczny Park Kulturowy”, dostała nowe życie i odzyskała dawny blask. Renowacja twierdzy zaowocowała powołaniem grupy rekonstrukcyjnej, przedstawiającej losy garnizonu stacjonującego na twierdzy w czasach wojny francusko-pruskiej. Dziś fort stanowi miejsce oblegane przez turystów z całego świata - pasjonatów historii i miłośników górskich okolic.

Podróż w czasie, czyli atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wizyta w Twierdzy w Srebrnej Górze to prawdziwa podróż w czasie. Wycieczki po fortyfikacji prowadzą przewodnicy - żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym wnętrza, które niegdyś potrafiły pomieścić prawie cztery tysiące żołnierzy oraz spore zapasy amunicji i żywności. Podczas zwiedzania zobaczyć można kolekcję starej broni oraz znaleziska górnicze z okolic. Oprócz zwiedzania fortu na zwiedzających czekają inne liczne atrakcje turystyczne. Jedną z najpopularniejszych jest strzelnica, na której postrzelać można zarówno z broni historycznej, jak i współczesnej, używanej w polskim wojsku. W ofercie Twierdzy Srebrna Góra znajdziemy również liczne atrakcje dla najmłodszych zwiedzających. Górę, na której fort stoi możemy zdobyć idąc specjalnie wytyczoną “rodzinną drogą”, na której znajduje się 10 stacji z zadaniami. Ci, którzy nie chcą wchodzić na fort pieszo, mogą skorzystać z kursującej w górę i w dół kolejki fortecznej. Przed bramą wejściową do twierdzy znajdziemy atrakcję dla całej rodziny - górską tyrolkę, która oferuje przejazdy wśród drzew i murów obronnych. Na dziedzińcu fortu każdy maluch może poczuć się jak prawdziwy żołnierz, odkrywając sekrety i zakamarki historycznej budowli. W jego murach powstał specjalny punkt widokowy z panoramą Gór Sowich oraz bistro.

Coś dla smakoszy i pasjonatów historii

Twierdza Srebrna Góra to także cykliczne imprezy i festiwale. Cieszącym się największym zainteresowaniem wśród turystów festynem jest coroczna rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Srebrna Góra z udziałem 170 żołnierzy i przy użyciu prawdziwej broni i prochu. Raz w roku twierdzę wypełnia również biesiadna muzyka oraz zapach tradycyjnych potraw. Wszystko za sprawą Festiwalu Piwa i Sera. Dziedziniec Twierdzy zamienia się wtedy w mały targ regionalnego piwa i innych wyrobów. Ponadto fort nierzadko gości w swych murach zespoły muzyczne, artystów plastyków oraz grupy teatralne z całego świata.

Zobacz film: Porada w Tarnowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości