Być bliżej gwiazd - planetarium i inne atrakcje turystyczne Torunia

Toruń
Fot. Maria Swärd/Getty Images

Czy jako dziecko nie marzyłeś o tym, by dotknąć gwiazd? W Toruniu gwieździste niebo jest na wyciągnięcie ręki. Wszystko to dzięki nowoczesnemu obserwatorium astronomicznemu “Planetarium - Toruń”.

Toruń to jedno z piękniejszych miast nad Wisłą. Słynie przede wszystkim z pięknej zabudowy, zamku krzyżackiego i produkcji słynnych toruńskich pierników. Na kartach historii zapisał się również jako miejsce urodzenia znakomitego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. To właśnie na jego cześć powstało Centrum Popularyzacji Kosmosu “ Planetarium - Toruń ”.

Toruń, planetarium - seanse dla dzieci i dorosłych

Wizyta w planetarium w Toruniu to prawdziwa podróż w kosmos. W głównej sali obserwatorium wyświetlane są projekcje, mające na celu przybliżenie nam zagadnień z dziedziny astronomii - budowę Wszechświata, popularne gwiazdozbiory i tajemnice Drogi Mlecznej. Dzięki specjalnej aparaturze na ekranie w kształcie kopuły obejrzeć możemy wierne odtworzenie mapy nieba. Siedząc wygodnie w fotelach, możemy podziwiać m.in. fazy Księżyca, układ gwiazdozbiorów czy spadające gwiazdy. Całość dopełnia ciekawe opowiadanie narratora oraz klimatyczna muzyka. Seanse astronomiczne to jednak nie jedyne atrakcje w toruńskim planetarium. Na odwiedzających czekają dwie inne dodatkowe atrakcje. Pierwszą z nich jest wystawa interaktywna “Geodium”, poświęcona Ziemi jako planecie. Jej cieszącym się największym elementem jest model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 metra, na którym - dzięki ciekawej grze świateł - łatwo zaobserwować i zrozumieć, dlaczego mamy cztery pory roku oraz noc i dzień. Wystawa ta to idealny przykład muzealnej “edukacji poprzez zabawę”. Znajdziemy tam wiele urządzeń, interaktywnych ekranów i instalacji plastycznych służących do poznawania tajemnic Wszechświata oraz dziejów naszej planety. Kolejną atrakcją, jaką zapewnia nam obserwatorium astronomiczne w Toruniu jest Baza Mars - interaktywna przestrzeń, zaprojektowana na wzór bazy kosmicznej. Nowoczesny, multimedialny obiekt sprawi, że poczujemy się jak prawdziwi astronauci. Jest to świetna zabawa zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Dzieci będą musiały wykonać tu kilka zadań i astronomicznych misji.

Toruń, obserwatorium - historia i informacje praktyczne

Planetarium w Toruniu zostało otwarte 17 lutego 1994 roku, a dwa dni później wyświetlono pierwszą projekcję. Obiekt otrzymał imię Władysława Dziewulskiego - autora wielu prac z dziedziny mechaniki nieba i astronomii gwiazdowej. Początkowo seanse polegały na wyświetlaniu pojedynczych slajdów. Wraz z kolejnymi osiągnięciami technologicznymi, obserwatorium unowocześniało swoje wnętrze, przyciągając tym coraz większą liczbę odwiedzających. Do roku 2018 odwiedziło je już kilka milionów osób. Centrum Popularyzacji Kosmosu znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 15-21. Bilety upoważniające do wejścia na wystawę zakupić można na miejscu w kasach biletowych lub zarezerwować na stronie internetowej planetarium . Każda z sal muzeum ma osobny cennik. W sali Planetarium koszt biletu ulgowego to 10 złotych, a biletu normalnego 12 złotych. Do Sali Geodium wejdziemy za 7 złotych (dzieci) i 9 złotych (dorośli).

Muzea, Toruń - ciekawe atrakcje turystyczne Torunia

Miasto Toruń to nie tylko planetarium. W mieście znajdziemy również inne muzea o różnorodnej tematyce. Jednym z nich jest Muzeum Kopernika , powstałe w XV-wiecznej kamienicy, należącej niegdyś do rodziny Koperników. Wewnątrz znajdziemy wystawę poświęconą życiu i dokonaniom polskiego astronoma oraz interaktywną ekspozycję opowiadającą o rozwoju astronomii na przełomie lat. Z czego jeszcze słynie Toruń? Oczywiście z pierników! Małe korzenne smakołyki również doczekały się swoich muzeów. W mieście znajdziemy ich aż dwa (jedno na ul. Rabiańskiej, a drugie na Strumykowej). Nie tylko poznamy w nich historię brązowych ciasteczek, ale i sami nauczymy się je wyrabiać oraz ozdabiać. Obydwa muzea wyposażone są w pokaźne wystawy drewnianych form do wypiekania oraz autentycznych maszyn z fabryk, produkujących pierniki. Innym muzeum w Toruniu wartym zwiedzenia jest Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. Ekspozycja pokazuje dzieje Torunia od średniowiecza, poprzez nowożytność, XIX wiek, czasy międzywojenne, okupację, aż do lat powojennych. Ciekawą atrakcją dla całej rodziny będzie również wycieczka do Centrum Nowoczesności “Młyn Wiedzy”, który znajduje się w zabytkowym budynku dawnego Młyna Richtera. Muzeum, poprzez różnorodne zabawy interaktywne, przyswaja najważniejsze zagadnienia fizyki.

Zobacz film: Tajemnice toruńskich pierników. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

podziel się:

Pozostałe wiadomości