Wiza jest jednym z elementów, który wpływa na ograniczenie ruchu turystycznego w danym państwie. Zniesienie obowiązku posiadania zezwolenia przyczynia się do szybkiego przyrostu liczby osób odwiedzających kraj. Przykładem tego typu państw jest Gruzja, która wprowadziła ruch bezwizowy między innymi dla obywateli Unii Europejskiej, USA, Japonii czy Norwegii. Jak wygląda to w praktyce?
Gruzja – wiza dla Polaków. Czy nigdy nie jest potrzebna?
Ruch bezwizowy obowiązuje obywateli RP, którzy przebywają w Gruzji maksymalnie 365 dni , niezależnie od celu podróży. Każdy kolejny wjazd w ciągu rocznego okresu wznawia nowy 365-dniowy cykl. Polacy nie tylko mogą podróżować do Gruzji bez wizy , dodatkowo nie podlegają również obowiązkowi meldunkowemu. Gruzja , pomimo tego, że nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, umożliwiła wjazd na swój teren bez konieczności posiadania paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Niemniej jednak turyści powinni mieć przy sobie dodatkowy dokument w postaci paszportu, w razie konieczności wylegitymowania się w gruzińskim urzędzie. Jeśli dodatkowo mamy zamiar podróżować do innych krajów Zakaukazia, paszport będzie niezbędny, gdyż państwa takie jak Azerbejdżan czy Armenia nie wprowadziły podobnych ułatwień.
Gruzja w 2008 roku prowadziła konflikt wojenny z separatystami z regionu Osetii Południowej i Abchazji. Dodatkową stroną konfliktu była Rosja. Pomimo upływu lat rejony te nadal są konfliktogenne. Podróżujący powinni pamiętać, iż pomimo tego, że wiza nie jest wymaganym dokumentem, a na obszarze Gruzji można poruszać się swobodnie, istnieją ścisłe przepisy dotyczące podróży przez wspomniane separatystyczne regiony. Gruzińskie prawo zabrania wjazdu na terytorium kraju z terenów Rosji przez Osetię i Abchazję. W przeciwnym wypadku grozi nam grzywna, a nawet pozbawienie wolności. Władze gruzińskie oraz polskie ostrzegają przed wjazdem na te tereny ze względu na brak kontroli i zagrożenie bezpieczeństwa. Niemożliwe jest dodzwonienie się z Tbilisi czy innych gruzińskich miast do mieszkańców regionów separatystycznych. Należy pamiętać, że Unia Europejska także zniosła obowiązek posiadania zezwoleń dla Gruzinów. Wiza nie jest konieczna również dla mieszkańców Osetii Południowej i Abchazji. Oprócz wspomnianych terenów Gruzja jest bezpiecznym państwem. Możliwość podróżowania bez wizy sprawia, że urlop spędzają tu całe rodziny z dziećmi. Popularnym kierunkiem są Batumi i Tbilisi. Fani górskich wspinaczek mogą spróbować swoich sił i zdobyć na przykład popularny Kazbek.
Gruzja – co jeszcze warto wiedzieć przed wylotem?
Na co uważać? Pomimo tego, że Gruzja jest państwem o niskim wskaźniku przestępczości wobec cudzoziemców, polskie władze odradzają podróż autostopem. Mieszkańcy są na ogół mili dla Polaków i darzą nasz kraj sympatią. Odradza się jednak dyskusje na tematy polityczne, które mogą generować konflikty. Ostrzega się przed nocowaniem w niesprawdzonych miejscach. Znajomość języków. Znajomość języka angielskiego wśród Gruzinów nie jest zbyt wysoka, nawet w przypadku przedstawicieli organów państwowych takich jak policja. Bardziej popularny jest język rosyjski.
Górskie szlaki. Osoby podróżujące w regiony górskie powinny zachować szczególną ostrożność, a przed wyjazdem wykupić polisę gwarantującą pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach. Niestety w Gruzji nie funkcjonuje odpowiednik polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z tego względu czas dotarcia ratowników na miejsce jest nieraz bardzo wydłużony.
Opieka medyczna. Gruzja nie posiada zbyt dobrze rozwiniętej służby medycznej. Nawet prywatne firmy świadczą usługi niskiej jakości. Turyści, którzy wprawdzie mogą podróżować bez wizy , powinni obowiązkowo wykupić ubezpieczenie na kwotę minimum 30 tys. euro. Opieka medyczna dla turystów jest płatna.
Wwożenie towarów. Co warto wiedzieć w zakresie wwożenia i wywożenia towarów? Szczególną ostrożność należy zachować w kwestii przewożenia leków. Część medykamentów powszechnie dostępnych w Polsce uznawana jest w Gruzji za leki psychotropowe. W takim wypadku należy mieć przy sobie receptę i certyfikat potwierdzający prawo wykonywania zawodu przez lekarza, który ją wystawił. Certyfikat musi być wystawiony w języku angielskim lub gruzińskim. Pod tym względem władze gruzińskie działają niezwykle restrykcyjnie, a niedostosowanie się do przepisów niesie ze sobą ryzyko wysokiej grzywny i przekazania sprawy do prokuratury.
Gruzja nie jest państwem, do którego przed przyjazdem wymagane są wcześniejsze szczepienia. Wodę w większości miast można pić bezpośrednio z kranu, jest jednak nieprzyjemna w smaku, ze względu na dużą ilość chloru. Od czasu kiedy wiza nie jest już obowiązkowa, coraz więcej turystów decyduje się na podróż samochodem do Gruzji. Polacy mogą bez obaw korzystać z wydanego w naszym kraju prawa jazdy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN