Solina i zapora na jeziorze Solińskim - atrakcje turystyczne

Solina - jezioro
Fot. Tomasz Matuszewski/Getty Images

Nie da się pojechać w Bieszczady i się w nich nie zakochać. Ciągnące się w nieskończoność pasma połonin i nieopisywalna cisza przyciągają turystów, pragnących uciec od chaosu miast. U podnóża zielonych gór leży mała malownicza miejscowość Solina i zapora na zalewie, stanowiące symboliczną bramę Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Bieszczady to takie miejsce na ziemi, do którego chętnie uciekamy, gdy zaczyna drażnić nas dźwięk budzika, zapach spalin i głos szefa. Dlaczego? Góry te to cisza, spokój i bliskość natury, a w dodatku trudno tam o zasięg telefoniczny, czyli miejsce idealne na wypoczynek. Oprócz zielonych wzniesień i liściastych lasów znajdziemy tam również piękne nadjeziorne krajobrazy, jakie oferuje nam Solina i jezioro Solińskie .

Solina - zapora Solina, jezioro solińskie i atrakcje turystyczne

Geograficznie zarówno Solina , jak i całe jezioro Solińskie nie leżą w Bieszczadach tylko w Górach Sanocko-Turczańskich. Jednakże to właśnie z Bieszczadami są kojarzone i często stanowią przystanek podczas dalszej podróży do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Największą atrakcją w Solinie jest bez wątpienia, nazywana “Krupówkami Bieszczad”, tama oddzielająca jeziora Solińskie i Myczkowskie. Jezioro Solińskie (często potocznie nazywane po prostu “Soliną”) to w rzeczywistości sztuczny zalew zaporowy, utworzony na rzekach San i Solinka. Zapora w Solinie powstała w 1960 roku, a jej budowa trwała ponad 9 lat, przy udziale blisko 2000 ludzi. Pod taflą jeziora znajdują się ruiny aż sześciu różnych miejscowości, w tym wsi Solina, którą przeniesiono w inne miejsce. Wczasy nad Soliną to idealny wybór zarówno dla miłośników leniuchowania na plaży, jak i dla pasjonatów aktywnego spędzania czasu.

Solina, jezioro - Zalew Solina to aż 22 km² czystej, pełnej ryb wody. Ze względu na swój ogrom stanowi raj dla pasjonatów żeglarstwa i windsurfingu. Dzięki licznym wypożyczalniom każdy może wynająć wybrany sprzęt wodny - kajak, rowerek lub nawet (gdy posiadamy patent żeglarski) łódkę. Na jeziorze organizowane są również wycieczki statkami wyposażonymi w bar i taras widokowy. Co więcej, w wodach zbiornika występuje wiele gatunków ryb (głównie sandacze i okonie), co przyciąga amatorów wędkarstwa z całej Polski.

Solina, plaża i kąpielisko - Jezioro Solina ma bardzo rozwiniętą linię brzegową, pełną małych zatoczek i ujść strumieni. Wokół zalewu powstało wiele ośrodków rekreacyjnych z wyznaczonymi miejscami kąpielowymi - zazwyczaj szerokimi piaszczystymi plażami. Na całym jeziorze obowiązuje tzw. strefa ciszy (czyli zakaz używania sprzętu napędzanego silnikiem spalinowym), co umożliwia plażowanie i korzystanie z uroków nadjeziornych miejsc w ciszy i spokoju. Najpopularniejszymi wśród turystów kąpieliskami jest port przy zaporze oraz ośrodek Polańczyk.

Solina, tama - podczas spaceru po tym przeogromnym obiekcie możemy podziwiać najpiękniejsze widoki, jakie daje nam jezioro Solińskie. Zapora nad Soliną oraz znajdująca się nieopodal elektrownia są dostępne dla zwiedzających. Dzięki temu możemy zobaczyć obiekty Elektrowni Wodnej w Solinie “od środka”. Zwiedzanie tamy od wewnątrz to atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.

Solina i okolice - co warto zobaczyć - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Solina, centrum - Solina to bardzo mała wieś, w której na stałe mieszka zaledwie nieco ponad czterysta osób. Trudno w to jednak uwierzyć, zwłaszcza latem, gdy gości ona na swoim terenie liczne grupy turystów. W samej wsi i w jej okolicach znajdziemy wiele restauracji barów oraz salonów gier. Deptak, prowadzący na tamę, pełen jest straganów i stoisk, na których zakupić możemy pamiątki oraz regionalne wyroby.

Solina, góry i szlaki - wokół zalewu Solina poprowadzonych zostało kilka szlaków turystycznych o różnej długości. Możemy z nich podziwiać bujną faunę i florę regionu oraz piękne nadjeziorne widoki. Jednakże pasjonaci pieszych wędrówek powinni wybrać się w oddalone o godzinę drogi samochodem Bieszczady. Coś dla siebie znajdą tam zarówno niedoświadczeni górscy piechurzy, jak i osoby poszukujące długich tras do wyprawy z plecakiem i noclegami w schroniskach.

Solina, okolice - okolice Soliny to jednak nie tylko góry i natura. W okolicznych wioskach i miasteczkach znajdziemy wiele atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzania. Przykładowo, możemy wybrać się do miejscowości Lesko, by obejrzeć położony nad Sanem XVI-wieczny zamek lub do wsi Baligród, by zwiedzić tamtejsze obiekty sakralne - cerkiew grekokatolicką i cmentarz żydowski. Solina leży również zaledwie niecałą godzinę drogi od Cisnej - bieszczadzkiej miejscowości uzdrowiskowej.

Zobacz film: Zapora w Solinie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości