Sky Tower - punkt widokowy na najwyższym budynku we Wrocławiu

Wrocław
Fot. Picasa/ Getty Images
Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu to kwintesencja nowoczesnego stylu i współczesnych możliwości architektonicznych. Na 49. piętrze najwyższego budynku we Wrocławiu znajduje się punkt widokowy z zapierającą dech w piersi panoramą miasta.

C: Sky Tower to nie tylko najwyższy budynek we Wrocławiu , ale i najwyższy budynek w Polsce (pod względem najwyżej położonego piętra). Jego ogrom oraz oryginalna fasada na stałe wpisały się w panoramę miasta i listę głównych atrakcji turystycznych dolnośląskiej stolicy. Punkt widokowy Sky Tower jest chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów z całego świata, ale i przez stałych mieszkańców miasta. Przy dobrej widoczności możemy podziwiać z niego nie tylko poszczególne dzielnice Wrocławia i okoliczne miejscowości, ale i odległe o kilkadziesiąt kilometrów pola i pasma górskie.

Sky Tower, Wrocław - historia i ciekawostki

Plan budowy Sky Tower wzbudził niemałe kontrowersje. Jedni uważali, że jest to inwestycja niepotrzebna i szpecącą panoramę Wrocławia, inni, że taki budynek unowocześni wygląd miasta i ożywi relacje biznesowe. Inwestorzy zapewniali, że jest to pierwszy krok do stworzenia większego centrum biznesowo-handlowego, a Sky Tower zyska kilka “mniejszych braci”. Póki co oddany w 2013 roku budynek jest jednak jedynym tego typu wieżowcem w stolicy Dolnego Śląska, a budowę innych odłożono na nieokreśloną przyszłość. Wieżowiec swoim wyglądem ma przypominać maszt i żagiel, dlatego składa się z dwóch części - wysokiej wieży (maszt) i niższego kaskadowego budynku (żagiel). Ile pięter ma Sky Tower? Wieżowiec jest aż 51-kondygnacyjny, ale turyści mogą wjechać jedynie na 49. piętro. W wyższych partiach znajduje się stacja meteorologiczna, a w niższych apartamenty mieszkalne, pokoje do wynajęcia i biura. Na parterze znajdziemy galerię handlową z różnorodnymi sklepami, restauracjami i kręgielnią. Pierwotnie planowana wysokość budynku miała być dużo wyższa niż ta ostateczna. Jednakże z powodu różnorodnych problemów konstrukcyjnych, wieża mierzy dziś 212 metrów.

Sky Tower, punkt widokowy - najwyższy taras widokowy w Polsce

Na 49. piętrze Sky Tower znajduje się dostępny dla turystów przeszklony taras widokowy . Planowo punkt widokowy miał znaleźć się na dachu wieżowca, ale projekt ten nie spełnił wszystkich wymogów przeciwpożarowych i Straż Pożarna nie wydała na niego odpowiedniej zgody. Zdecydowano więc przenieść taras o dwa piętra niżej. Choć Sky Tower daleko do nowojorskiego Empire State Building czy Burj Khalifa w Dubaju, czterdzieści dziewięć pięter wystarczy, by uzyskać niezapomniany widok na panoramę miasta. I to miasta nie byle jakiego. Widok na Wrocław z lotu ptaka to krajobraz unikatowy w skali światowej. Stolica Dolnego Śląska położona jest bowiem na dwunastu osobnych wyspach, przeciętych szeroko płynąca Odrą i otoczonych licznymi mniejszymi rzeczkami i kanałami. Z wieży podziwiać możemy najważniejsze zabytki Wrocławia, m.in. ratusz, archikatedrę na Ostrowie Tumskim i Halę Stulecia oraz nowocześniejsze budowle, jak chociażby sto znajdujących się na terenie miasta mostów. Z tarasu zobaczymy ciągnące się (w zależności od panującej widoczności na kilkadziesiąt lub kilkaset metrów) miejscowości i pola uprawne, od południowej strony zakończone pasmami górskimi. Ciekawostką jest fakt, że stojąc na górskich szczytach Karkonoszy (oddalonych od Wrocławia o ponad 130 kilometrów) w oddali zobaczyć można zarys Sky Tower, górującej nad miastem.

Punkt Widokowy na Sky Tower, Wrocław - informacje praktyczne

Wieża widokowa Sky Tower znajduje się we Wrocławiu, na osiedlu Południe, przy ulicy Powstańców Śląskich. Do budynku dojechać można samochodem, tramwajami (2, 6, 7, 14, 17, 20, 24) lub autobusami (A, D, 125, 325, 144). Na punkt widokowy w Sky Tower wjeżdża szybkobieżna winda, mieszcząca kilka osób na raz. By z niej skorzystać, niezbędny jest jednak bilet. Kasy biletowe znajdują się w galerii handlowej, umiejscowionej w najniższej partii budynku, tuż przy wejściu od ul. Gwiaździstej. Wjazd na wieżę odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach, których listę znaleźć można na stronie galerii Sky Tower. Istnieje możliwość rezerwacji biletów dla większych grup zorganizowanych. Wjazd na wieżowiec to atrakcja turystyczna oraz ciekawe urozmaicenie niedzielnego spaceru, imprezy urodzinowej lub pracowniczej imprezy integracyjnej. Jak mówi sam właściciel Sky Tower we Wrocławiu - wieża ta to “212 metrów wrażeń”.

Zobacz film: Robert de Niro we Wrocławiu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!