Pomysł na weekend? Odwiedź zamek w Ogrodzieńcu i inne atrakcje w okolicy

GettyImages-722371113.jpg (2)
GettyImages-722371113.jpg (2)

Zapewne wiesz, że w Ogrodzieńcu znajduje się zamek. A czy wiesz, że nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca? Oczywiście, nie będziemy próbować wmówić Ci, że znajduje się tam coś ważniejszego i okazalszego niż jeden z najsłynniejszych i największych zamków w Polsce. Postaramy się udowodnić jednak, że warto udać się w tamte okolice nie tylko ze względu na sławę monumentalnego zamku w Ogrodzieńcu.

Zamek w Ogrodzieńcu jest niewątpliwą atrakcją Szlaku Orlich Gniazd . Warto poznać jego fascynującą historię, związane z nim legendy, a następnie zwiedzić ruiny, które zapierają dech w piersiach.

Zobacz także: Zamek w Olsztynie – historia i legendy

Podzamcze a Ogrodzieniec

Ogrodzieniec i Podzamcze to dwie różne miejscowości znajdujące się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (województwo śląskie, powiat zawierciański). Odległość dzieląca je to około 2 kilometry. Ogrodzieniec jest stosunkowo większą, a przez to także popularniejszą i bardziej znaną ogółowi społeczeństwa miejscowością. Warto jednak zaznaczyć, że pod względem geograficznym zamek Ogrodzieniec znajduje się w Podzamczu. Zlokalizowany jest na Górze Janowskiego, która, co ciekawe, jest najwyższym punktem Jury.

Zamek Ogrodzieniec – historia, czyli jak to wszystko się zaczęło?

Historia Zamku Ogrodzieniec jest bardzo burzliwa, wszystko przez to, że przez wieki przechodził z rąk do rąk. Zacznijmy jednak od początku i cofnijmy się do czasu panowania Bolesława III Krzywoustego (dla przypomnienia lata jego życia to 1086–1138). Wtedy to właśnie powstały pierwsze umocnienia zamku w Ogrodzieńcu . Nie zachowały się one jednak długo. Już w 1241 roku został zrównany z ziemią podczas najazdu Tatarów. W II połowie XIV wieku w tym miejscu powstał wybudowany nowy zamek w gotyckim stylu. Pełnił funkcję siedziby rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. W 1470 roku został wykupiony przez bogatych krakowskich mieszczan, a następnie stał się własnością przemyskiego proboszcza J. F. Rzeszowskiego. Niespełna 22 lata później przeszedł w ręce rodziny Pileckich jako spłata długu ówczesnego właściciela względem rodu. Kolejna sprzedaż, którą kierowały te same powody, odbyła się w 1527 roku. Gdy zamek dostał się w ręce Bonerów, jednego z najbogatszych rodów bankierów w Polsce, stał się wspaniałą rezydencją w renesansowym stylu. Do 1655 roku budowla wciąż zmieniała właścicieli , mimo częściowych uszkodzeń budynku dokonanych przez Szwedów. Proceder ten ukrócony został w 1702 roku. Wtedy to ogromny pożar strawił sporą część zamku. Żaden z kolejnych właścicieli nie zdecydował się na odnowienie budynku, który stopniowo niszczał, zmieniając się w ruinę. Zamek w Ogrodzieńcu został znacjonalizowany po zakończeniu II wojny światowej. Dzięki długim i żmudnym pracom konserwatorskim, które trwały 24 lata, dzisiaj na własne oczy możemy zobaczyć ten „kawał historii” i zwiedzać ruiny zamku w Ogrodzieńcu .

Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu

Do dyspozycji zwiedzających oddane są praktycznie całe ruiny Zamku Ogrodzieniec oraz pozostałości wozowni i stajni. W 2013 roku zrewitalizowano i wydłużono trasę udostępnioną zwiedzającym. Dzięki dokładnym opisom na biletach i tablicach informacyjnych można, spacerując samodzielnie, bez przewodnika, zapoznać się z historią oraz najważniejszymi aspektami dotyczącymi budowli. Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec możliwe jest po wcześniejszym wykupieniu biletów wstępu w kasie biletowej.

Zamek Ogrodzieniec – legenda

Zamek w Ogrodzieńcu, jak każdy inny zamek, to nie tylko mury i bogata historia, ale też legendy. Z tym miejscem związana jest postać Czarnego Psa z Ogrodzieńca . Widmo to przybiera kształt ciemnego czworonoga o ponadprzeciętnych rozmiarach. Co ciekawe, jego oczy płoną. Ciągnie on za sobą ciężki, długi łańcuch. Wedle krążących historii, jest to dusza kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, który był postacią związaną z Zamkiem Ogrodzieniec.

Atrakcje kulturalne na zamku

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu oferuje swoim gościom nie tylko zwiedzanie praktycznie całego obiektu. Jest on także miejscem organizowania wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak: imprezy masowe, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty. Jednym z najciekawszym eventów na zamku jest odbywający się cyklicznie wiosną Najazd Barbarzyńców, w czasie którego w pobliżu zamku rekonstruowana jest osada średniowieczna. Jak widać, zamek w Ogrodzieńcu atrakcje oferuje niesamowite i niesztampowe.

Zamek w Ogrodzieńcu – pozostałe atrakcje Podzamcza

Podzamcze to nie tylko Ogrodzieniec i jego zamek . Warto zwrócić uwagę na sąsiadującą z budowlą kaplicę, która została zbudowana z oryginalnych elementów zamkowych. Jej wyposażenie również stanowią fragmenty pochodzące z budowli. Istotnymi eksponatami są brama basztowa (z pozostałością kuli z okresu potopu szwedzkiego) oraz renesansowa figura Matki Boskiej. Na uwagę zasługuje też Muzeum Zamkowe ze zrekonstruowaną zbrojownią i salą tortur. Będąc w okolicy, warto również wybrać się na zwiedzanie oryginalnie odbudowanego XIV-wiecznego królewskiego grodu na Górze Birów.

Zamek w Ogrodzieńcu jest nie lada gratką również dla najmłodszych, którzy po zwiedzaniu mogą oddać się zabawie w Parku–Ogrodzieniec. Oferuje on maluchom: Park Miniatur, Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów, także tor saneczkowy.

Więcej:

Zobacz film: W zamku Czocha. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości