Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim odwiedzisz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Osiem lat – tyle trwała budowa największego muzeum historycznego w Polsce, a zarazem jednego z największych obiektów tego typu w Europie i na świecie. Mowa oczywiście o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które oddano do użytku publicznego 23 marca 2017 roku. Wystawa osiągnęła wielki sukces. Frekwencja każdego dnia jest ogromna, a bilety wyprzedają się zwykle z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na czym polega wyjątkowość tej wystawy i dlaczego warto ją zobaczyć?

Niegasnący sukces Muzeum Drugiej Wojny Światowej ściąga do Gdańska turystów z niemal każdego zakątka świata. Trudno się dziwić – w nowoczesnym obiekcie o łącznej powierzchni ok. 23 m kw. można podziwiać ponad 2000 eksponatów. Podobnie jak w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Muzeum Żydów Polskich Polin, tu także na gości czeka wiele interaktywnych atrakcji: filmów, slajdów ze zdjęciami, quizów i pomieszczeń odzwierciedlających ówczesną rzeczywistość. Przede wszystkim jednak historia opowiedziana przez twórców Muzeum Drugiej Wojny Światowej koncentruje się nie tylko na losach Polski, ale także innych krajów wplątanych w wojenną zawieruchę.

>>> Zobacz także:

Jak powstało Muzeum II Wojny Światowej?

Decyzja o budowie Muzeum II Wojny Światowej zapadła w 2008 roku. We wrześniu ówczesny premier RP Donald Tusk zdecydował, że pełnomocnikiem do spraw tego imponującego projektu zostanie prof. Paweł Machcewicz, współtwórca Instytutu Pamięci Narodowej. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto prace nad koncepcją Muzeum Drugiej Wojny Światowej. W opracowanie pomysłów na temat kształtu i treści ekspozycji zaangażowani byli liczni znawcy tematyki II wojny światowej – Włodzimierz Borodziej, Tomasz Szarota, Timothy Sydney i Norman Davies. W 2016 roku minister kultury Piotr Gliński poinformował o planach połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Decyzja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem pomysłodawców Muzeum II Wojny Światowej. Sprawę rozstrzygnął sąd, ostatecznie przychylając się do decyzji Ministerstwa Kultury. Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej miało miejsce 23 marca 2017 roku. W kwietniu, na skutek połączenia obu placówek, powstała jedna, lecz jej nazwa nie uległa zmianie. Za projekt nowoczesnego budynku Muzeum Drugiej Wojny Światowej odpowiada Studio Architektoniczne „Kwadrat”. W obiekcie, poza wystawą główną i wystawą dla dzieci, znajdują się także sale konferencyjne, biblioteka z czytelnią, na na najwyższej kondygnacji zaś kawiarnia i restauracja. Łączny koszt budowy Muzeum II Wojny Światowej to 449 mln zł.

Dlaczego warto zobaczyć Muzeum II Wojny Światowej?

Wystawa faktycznie robi ogromne wrażenie. Na 5 tys. m kw. przedstawiona jest geneza wojny, jej przebieg i skutki nie tylko dla Polski, ale także dla reszty świata . Ogromnym plusem ekspozycji, na co zwracają uwagę także cudzoziemcy, jest uogólnienie tragedii wojennej, bez zawężania jej tylko do państwa polskiego. W Muzeum II Wojny Światowej poznamy także rzeczywistość wojenną innych krajów – Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a nawet Chin!

Podczas wizyty w Muzeum II Wojny Światowej ma mowy o nudzie – cała wystawa skupia 2,5 tys. eksponatów, z czego ponad 200 to interaktywne źródła historyczne. Najatrakcyjniejszym punktem wystawy jest bez wątpienia przedwojenna polska uliczka z kioskiem, sklepem kolonialnym, księgarnią i kinem „Wanda”. Obiekty są zdumiewająco rzeczywiste. Chętni mogą nawet przejrzeć przedwojenne gazety, a amatorzy kinematografii – sprawdzić, jakie produkcje filmowe królowały w przedwojennych repertuarach.

Zaletą wystawy jest fakt, że nie koncentruje się jedynie na walkach na froncie. Zwiedzający na własne oczy zobaczą też, jak w czasie wojny żyli zwykli, cywilni ludzie – jak znosili głód, terror, bombardowania i strach.

Zanim odwiedzisz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – ważne informacje

Budynek Muzeum II Wojny Światowej znajduje się przy pl. W. Bartoszewskiego 1 w Gdańsku. Lokalizacja nie jest przypadkowa – muzeum stoi na terenie Wiadrowni (część gdańskiej starówki) i byłej pętli autobusowej, w okolicy historycznego budynku Poczty Polskiej – tam właśnie doszło do pierwszych walk zbrojnych we wrześniu 1939 roku.

Muzeum II Wojny Światowej jest czynne przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków. W dni powszednie wystawę główną można zwiedzać od 10.00 do 19.00, a w weekendy od 10.00 do 20.00. Wystawa dla dzieci „Podróż w czasie” jest czynna w dni powszednie w godzinach od 14.00 do 19.00 i w weekendy od 10.00 do 20.00.

Bilety kupić można zarówno przez system internetowy, jak i w kasie Muzeum II Wojny Światowej. Cena biletu normalnego to 23 zł, a ulgowego – 16 zł. Muzeum przewiduje także specjalne oferty dla grup zorganizowanych (ceny wahają się w zależności od liczby osób). Jeżeli wystawę chcemy zwiedzać z audioprzewodnikiem, musimy dodatkowo dopłacić 5 zł. We wtorki wstęp na wystawę główną i wystawę dla dzieci jest bezpłatny.

Muzeum II Wojny Światowej jest przyjazne osobom niepełnosprawnym. W budynku dostępne są windy, można też wypożyczyć wózek inwalidzki. Istnieje możliwość poruszania się z psem asystującym. Na terenie budynku zostały umieszczone ścieżki dotykowe dla osób z dysfunkcjami wzroku. Dostępne są także przewodniki w języku migowym oraz audiodeskrypcja z opisem wystawy dla osób niewidomych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości