Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów, takich jak Malezja, powinniśmy się dowiedzieć, czy musimy ubiegać się o wizę. Sprawdź, czy wiza dla Polaków jadących do Malezji jest niezbędna.
Malezja to prawie 30-milionowy kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej. Dwie trzecie powierzchni Malezji leży na Półwyspie Malajskim, a reszta na wyspie Borneo. To egzotyczne państwo staje się popularnym wakacyjnym kierunkiem. Zarówno turyści szukający błogiego odpoczynku na złotych, piaszczystych plażach, jak i osoby lubiące aktywny wypoczynek znajdą w tym kraju coś dla siebie. Dlatego też coraz więcej osób z całego świata odwiedza ten egzotyczny kraj słynący z pysznej kuchni, niezwykłych krajobrazów, pięknych plaż i nowoczesnej architektury. Zainteresowani wypoczynkiem w tym kraju mają z pewnością jedną wątpliwość – czy wiza do Malezji dla Polaków jest konieczna .
Malezja – wiza dla Polaków
Obywatele Polski, tak jak obywatele innych krajów należących do Unii Europejskiej, są zwolnieniu z obowiązku ubiegania się o wizę do Malezji. Jeśli wybieramy się do Malezji w celach turystycznych, a nasz pobyt nie będzie przekraczał 90 dni w ciągu 180 dni, wiza do Malezji nie jest potrzebna . Granicę kraju możemy przekroczyć mając przy sobie ważny paszport. Dokument ten w momencie przekroczenia granicy malezyjskiej powinien być ważny jeszcze co najmniej sześć miesięcy. W paszporcie funkcjonariusz graniczny wbije pieczątkę z datą wjazdu – na tej podstawie możemy legalnie przebywać w Malezji przez maksymalnie trzy miesiące.
Podczas przekraczania malezyjskiej granicy nie musimy pokazywać biletu powrotnego z Malezji do Polski, jednak w niektórych przypadkach okazania go może zażądać przewoźnik. Dlatego też lepiej jest mieć przy sobie wydrukowany bilet powrotny. Jeśli nie posiadamy biletu powrotnego do naszego kraju lub biletu do innych państw, do których będziemy kontynuować naszą podróż, władze imigracyjne mogą od nas zażądać okazania środków finansowych, które powinniśmy mieć w gotówce na czas naszego pobytu w Malezji. Na szczęście nie są to duże kwoty. Malezyjskie prawo migracyjne wymaga, by osoby wjeżdżające do kraju miały przy sobie 5 dolarów na każdy dzień pobytu.
Jeśli natomiast posiadamy przy sobie sumę pieniędzy przekraczającą 10 tysięcy dolarów, musimy ją zadeklarować na granicy. Jeśli funkcjonariusze na granicy znajdą przy nas dużą, nie zadeklarowaną kwotę pieniędzy, możemy mieć problemy z wjazdem. W Malezji nie istnieje ponadto obowiązek meldunkowy, dlatego też jesteśmy zwolnieni z potrzeby rejestrowania naszego pobytu. Podczas meldowania się w hotelu lub pensjonacie będziemy jedynie poproszeni przez obsługę o okazanie paszportu.
Wiza turystyczna do Malezji
Należy zwrócić uwagę, że od połowy 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące pobytu nie dłużej niż 90 dni w ciągu 180 dni. Wcześniej, gdy pobyt trwał 90 dni, wystarczyło przekroczyć granicę i udać się na przykład do Singapuru, a następnie wrócić do Malezji, by móc zostać kolejne 90 dni. Po zmianie przepisów, jeśli na krótko wyjedziemy z Malezji i następnie tam wrócimy, nie oznacza to, że termin pobytu liczy się od początku , czyli jest zerowany. Dni, które spędziliśmy w Malezji, są sumowane licząc od pierwszego wjazdu i jeśli okaże się, że przekroczyliśmy 90 dni 180-dniowego pobytu, możemy być deportowani. Musimy to brać pod uwagę, jeśli chcemy spędzić więcej czasu w tym kraju. Należy dbać o to, żeby dokładnie obliczać wszystkie dni pobytu, począwszy od dnia przekroczenia malezyjskiej granicy.
Wiza do Malezji dla Polaków inna niż turystyczna
Jeśli wybieramy się do tego kraju w celach innych niż turystyczne i nasz pobyt przekroczy 90 dni, będziemy musieli starać się o wizę do Malezji. Wiza dla Polaków jest potrzebna i w tym celu należy udać się do ambasady Malezji, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Powinniśmy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty: paszport, wniosek wizowy, ubezpieczenie jak i dokumenty, które potwierdzają nasz cel pobytu. Może to być zaświadczenie z firmy z Malezji czy z uczelni, jeśli zamierzamy tam studiować.
Jeśli planujemy więc dłuższy pobyt w Malezji w celach naukowych lub zarobkowych, ale nie jesteśmy pewni, jakie dokładnie dokumenty są wymagane lub mamy dodatkowe pytania odnośnie całego procesu, możemy skontaktować się z pracownikami ambasady. Ambasada Malezji w Polsce mieści się w Warszawie przy ul. Gruzińskiej 3. Placówka jest otwarta w dni powszednie w godz. 8.30 – 16.30.
Wybierając się do Malezji w celach turystycznych nie musimy martwić się o wizę – do kraju wjedziemy na podstawie ważnego paszportu. Obywatele Polski, tak jak innych krajów objętych ruchem bezwizowym powinni jedynie zadbać o to, aby paszport był ważny przez odpowiedni czas. Malezja jest krajem, który ma wiele do zaoferowania turystom – począwszy od dziewiczych plaż, a skończywszy na futurystycznej architekturze. Dodatkowo mieszkańcy Malezji słyną ze swojej uprzejmości i gościnności, więc wakacje w tym egzotycznym kraju z pewnością będą udane.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN