Wyprawa w Beskid Niski – ciekawe miejscowości, atrakcje, szlaki piesze i rowerowe

Beskid góry
Fot. Mike_Pellinni / Getty Images
Beskid Niski w Karpatach warto odwiedzić z kilku względów. Jest tu mnóstwo atrakcji, które zainteresują dorosłych i dzieci. Beskid Niski to miejsce, gdzie nie brakuje szlaków pieszych, rowerowych, ciekawej flory i fauny oraz wielowiekowych zabytków.

Miłośnicy historii powinni odwiedzić Beskid Niski z uwagi na znajdujące się tu unikatowe cerkwie. Powodem do przyjazdu do krainy Łemków jest też Magurski Park Narodowy, rezerwat Okopy Konfederackie czy uzdrowisko Iwonicz-Zdrój.

Więcej:

Beskid Niski – ogólna charakterystyka

Beskid Niski to pasmo górskie w Karpatach, które odwiedzane jest co roku przez spore grono turystów. Nie powinno to dziwić, gdyż w Beskidzie Niskim nie brakuje świeżego powietrza i atrakcji dla całej rodziny. Są tu miejsca dla miłośników wielogodzinnych spacerów i jazdy na dwóch kółkach. Przemierzając Beskid Niski, nie trzeba zastanawiać się, co warto tu zobaczyć . W tym miejscu można znaleźć wszystko, co jest potrzebne do aktywnego wypoczynku. Są tu przepiękne krajobrazy z malowniczymi górami w tle, spokojne wsie i perły architektury.

Beskid Niski znajduje na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego. Ciągnie się od położonej na zachodzie doliny rzek Mochnaczki i Kamienicy po położone na wschodzie doliny Osławicy i Osławy. Najwyższe szczyty Beskidu Niskiego to Lackowa (997 m n.p.m.) i Busov (1002 m n.p.m.).

W Beskidzie Niskim wyróżnia się kilka pasm górskich. Najbardziej wysunięte na zachód są Góry Grybowskie. Pomiędzy doliną rzeki Białej i Zdyni w Beskidzie Niskim leżą Góry Hańczowskie, których najwyższym szczytem jest wspomniana Lackowa. Od Szymbarku do Krempnej rozciąga się Pasmo Magurskie. Na wschód od niego leży Beskid Dukielski. Między dolinami Wisłoka i Osławy leży Pasmo Bukowicy. Najbardziej na wschód wysuniętą częścią Beskidu Niskiego jest Pasmo Graniczne.

Cerkwie Beskidu Niskiego

Przemierzając Beskid Niski, niemal na każdym kroku spotyka się ciekawe miejscowości , położone wzdłuż beskidzkich rzek i potoków. Wiele z nich może poszczycić się bogatą historią. Do miast i wsi Beskidu Niskiego, które noszą ślady dawnej świetności, należą m.in. Grybów, Dukla czy Szymbark . W związku z tym, że większość mieszkających tu Łemków była wyznania greckokatolickiego, stałym elementem beskidzkiego krajobrazu są cerkwie. Do najbardziej znanych cerkwi w Beskidzie Niskim należy cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, pochodząca z 1743 roku. Warto ją odwiedzić, szczególnie latem, gdy jest tu przewodnik. Należy również wspomnieć o cerkwi Opieki Bogurodzicy (Owczary), którą wybudowano w 1653 roku. Mimo wielowiekowej historii jest w bardzo dobrym stanie. Dowodem na to jest otrzymana przez nią nagroda Prix Europa Nostra za najlepiej utrzymaną budowlę zabytkową. Do wyposażenia cerkwi należy ikonostas z XVIII w., ołtarz z XIX w. z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem i pochodzący z XVIII w. ołtarz z ikoną św. Mikołaja. Beskid Niski ma do zaoferowania również takie ciekawe miejsce jak cerkiew św. Dymitra w Czarnej z XVIII wieku. Została on zbudowana na zboczu. Wrażenie robi czarna farba, którą pokryto ściany świątyni, a także pochodzący z XVI wieku rokokowy ołtarz z ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Zobacz także: Gdańskie Sobieszewo – dobre miejsce na urlop?

Inne atrakcje Beskidu Niskiego – piechotą i rowerem

Beskid Niski to region idealny dla pasjonatów różnych aktywności. Znaleźć tu można liczne szlaki do pieszych wędrówek, a nawet do maratonów. Beskid Niski to doskonałe miejsce na urlop z całą rodziną. Niemałą atrakcją dla dzieci będzie spotkanie z tutejszą florą i fauną. Sieć szlaków w krainie Łemków jest naprawdę różnorodna. Turyści w Beskidzie Niskim mogą wybierać pomiędzy pieszymi szlakami wiodącymi łagodnymi dolinami, stromymi wspinaczkami po graniach i wielogodzinnymi spacerami . Do ciekawszych szlaków należy ten łączący jedną z największych i najpopularniejszych miejscowości Beskidu Niskiego, czyli Gorlice, i oddaloną o ponad 24 km wieś Bartne. Szlak wiedzie głównie przez Rezerwat Przyrody Kornuty. Beskid Niski jest też miejscem wymarzonym dla miłośników jazdy rowerem . Sprzyja temu znikomy ruch kołowy i dobrze oznaczona sieć szlaków rowerowych. Odnajdzie się tu zarówno amator, jak i zapaleniec. Warto wspomnieć, że szlaki dla rowerzystów w Beskidzie Niskim zostały uznane przez National Geographic za najpiękniejsze w Polsce. W organizacji wycieczek rowerowych po Beskidzie Niskim może pomóc przewodnik, który ukazał się w 2014 r. Znaleźć w nim można aż 20 propozycji tras rowerowych o różnym stopniu trudności, które wiodą przez najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Niskim. Jednym z popularnych szlaków rowerowych jest Winny Szlak Rowerowy, który nawiązuje do szlaku handlarzy wina. Jego trasa jest łatwa, prowadzi m.in. przez Uście Gorlickie, Gorlice, Biecz, Moszczenicę, Łużną, Korzenną i Gródek nad Dunajcem.

Jeżdżąc rowerem lub spacerując po Beskidzie Niskim, można odwiedzić Magurski Park Narodowy. Spotkać tam można m.in. rysie, jenoty, wilki, łosie, jelenie i bobry. Kolejnymi wartymi odwiedzenia miejscami są rezerwat historyczno-krajobrazowy Okopy Konfederackie, jedno z najstarszych uzdrowisk – Iwonicz-Zdrój i cmentarze z I wojny światowej.

Zobacz film: Tanie podróżowanie - Fazowski w Azji. Źródło: Dzień dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!