Content: Masowa turystyka Turcji kończy się w Stambule, Kapadocji i południowym wybrzeżu. Dalej na wschód rozciąga się mniej znana, tajemnicza Turcja . Tu dużo rzadziej dostrzec można wpływy europejskiej kultury, a częściej tradycyjne budowle, stroje i zwyczaje. Nie znajdziemy tu nastawionych na zachodniego turystę kurortów, a jedynie dziką naturę i niepowtarzalne (dużo bardziej azjatyckie) krajobrazy. Nieodłącznym ich elementem jest samotny, wyrastający “ znikąd” wygasły wulkan Ararat (Turcja). Trekking na niego nie wymaga dużego przygotowania fizycznego, dlatego też łatwo stać się może pierwszym kilku tysięcznikiem w kolekcji każdego pasjonata gór wysokich.
Ararat, trekking - wyprawa na Ararat
Góra Ararat leży między dwoma błękitnymi jeziorami Sewan i Wan, nieopodal granicy z Armenią i z Iranem. Przez Ormian uznawana jest za świętą górę, dlatego znajduje się nawet w ich ormiańskim godle. Ogromny masyw górski składa się z dwóch szczytów: Wielkiego i Małego Araratu, na których zalegają dwa rozległe lodowce. Choć ośnieżony szczyt z dołu wygląda groźnie niczym Mount Everest czy K2 w rzeczywistości nie jest górą trudną technicznie. Wyprawa na Ararat to tak naprawdę wymagający dobrej kondycji i przygotowania trekking na duże wysokości. Najkrótszą i najbezpieczniejszą trasą prowadzącą na szczyt jest południowe zbocze, stanowiące najczęściej wybierany przez piechurów szlak. Najlepszym czasem na zdobywanie Araratu jest okres między lipcem a wrześniem. To właśnie podczas tych miesięcy pogoda w tym rejonie uznawana jest za najbardziej stabilną. Podczas akcji szczytowej, ze względu na zalegającą na nim skorupę śnieżną, ze specjalistycznego sprzętu z pewnością przydadzą nam się raki i czekan lub kije. Nie zapomnijmy również o ciepłym, ale przemyślanym ubiorze. Różnica temperatur między dolną a górną partią góry może być naprawdę ogromna. U podnóża Araratu zazwyczaj panują upały rzędu 30 stopni Celsjusza, a na jego szczycie temperatura spada nawet do 0 stopni. Czas trwania trekkingu zależy od panującej aktualnie pogody oraz od kondycji piechura. Aklimatyzacja zajmuje zazwyczaj od 3 do 5 dni. Warto pamiętać, że najwyższa góra Turcji leży w zdemilitaryzowanej strefie, a wejście na te tereny wymaga specjalnego pozwolenia, przyznawanego zazwyczaj jedynie grupom zorganizowanym. Podsumowując, przy organizacji wyprawy na Ararat potrzebne nam są przede wszystkim: pozwolenie na wejście, dobra kondycja, mapa i sprzęt.
Góra Ararat, Arka Noego - co o Araracie mówi Biblia?
Arka Noego i Ararat mają ze sobą wiele wspólnego. Góra odgrywa bowiem ważną rolę w religii chrześcijańskiej. To właśnie na najwyższym szczycie Turcji zawisła po Wielkim Potopie legendarna Arka Noego . Na kartach Biblii czytamy bowiem: “Ale Bóg, pamiętając o Noem, o wszystkich istotach żywych i o wszystkich zwierzętach, które z nim były w arce, sprawił, że powiał wiatr nad całą ziemią i wody zaczęły opadać. Zamknęły się bowiem zbiorniki Wielkiej Otchłani tak, że deszcz przestał padać z nieba. Wody ustępowały z ziemi powoli, lecz nieustannie, i po upływie stu pięćdziesięciu dni się obniżyły. Miesiąca siódmego, siedemnastego dnia miesiąca arka osiadła na górach Ararat.” Co ciekawe, nie tylko Biblia wspomina o mieszczącym się na tureckim szczycie wraku statku. Mówią o nim zarówno różnorodne źródła historyczne, jak i przekazywana z pokolenia na pokolenie lokalna legenda. Wielu próbowało odnaleźć zaginioną arkę na własną rękę, a zainteresowanie jej poszukiwaniem wzrosło, gdy w drugiej połowie XX wieku trzęsienie ziemi odsłoniło na szczycie Araratu skałę w kształcie sporej łodzi. Amerykański archeolog Ronald Wyatt podjął się badań archeologicznych w celu zbadania tajemniczych skał, kształtem przypominających łajbę. W miejscu tym odkrył on skamieniałe drewno pokaźnych rozmiarów, noszące ślady obróbki ludzką ręką. Do dziś nie udało się jednak ustalić dokładnej daty bądź epoki, z której drewno pochodzi. Tym samym nie udało się dowieść, że stanowić ono może fragment biblijnej arki. Wykonane w XXI wieku przez japońskich naukowców zdjęcia góry Ararat potwierdzają jednak tezę, że na Araracie znajduje się forma przypominająca statek. Co więcej, wpisując w przeglądarkę frazy typu “Góra Ararat arka” lub Góra Ararat mapa” możemy natknąć się na plany przedstawiające dokładne położenie statku na wzniesieniu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN