Meksyk to coraz bardziej popularny kierunek wakacyjnych podróży Polaków. Nic dziwnego, ponieważ ten kraj jest bogaty kulturowo, a jego przyroda zachwyca. Planując pobyt w Meksyku powinniśmy dowiedzieć się, jakie dokumenty są wymagane podczas przekraczania granicy i pobytu w tym kraju oraz zasięgnąć informacji, czy do Meksyku potrzebna jest wiza .
Wiza do Meksyku – czy Polacy muszą wyrabiać wizę?
Czy do Meksyku trzeba mieć wizę? Jeśli wybieramy się do tego kraju w celach turystycznych, nie musimy martwić się o wizę – Polacy mogą wjechać do Meksyku na podstawie ważnego paszportu. Na terenie Meksyku bez wizy możemy przebywać aż 180 dni. Przekraczając granicę i wjeżdżając do Meksyku, powinniśmy mieć przy sobie ważny paszport. Termin ważności dokumentu powinien wynosić jeszcze co najmniej pół roku.
Funkcjonariusze na granicy, zarówno podczas wjazdu do Meksyku, jak i wyjazdu z kraju, powinni w naszym paszporcie wbić pieczątki z datą wjazdu i wyjazdu . Powinniśmy o to zadbać, ponieważ brak stempla może utrudnić kolejne podróże do Meksyku. Jeśli wjeżdżamy do Meksyku drogą lądową, powinniśmy mieć przy sobie około 25 dolarów – tyle wynosi opłata turystyczna. Wpływając do Meksyku przez jeden z portów morskich, zapłacimy około 5 dolarów. Jeśli przylatujemy do Meksyku samolotem, opłata turystyczna jest wliczona w cenę biletu lotniczego. Turyści z innych krajów, którzy przyjechali do Meksyku na maksymalnie 180 dni, nie muszą się meldować.
Meksyk – wiza i formularz migracyjny
Po przekroczeniu meksykańskiej granicy nie musimy mieć wizy, ale oprócz ważnego paszportu zobowiązani jesteśmy też do innego dokumentu – formularza migracyjnego. Jeśli podróżujemy do Meksyku samolotem, taki formularz dostaniemy już na pokładzie. Na lotnisku międzynarodowym urzędnik migracyjny musi na formularzu przybić pieczątkę. Jeśli jednak przekraczamy granicę z Meksykiem drogą lądową ze Stanów Zjednoczonych, w celu uzyskania formularza migracyjnego musimy udać się do jednego z meksykańskich urzędów konsularnych, które są zlokalizowane przy pasie przygranicznym.
Ostemplowany oryginał formularza jest zatrzymywany przez urzędnika migracyjnego. My otrzymujemy kopię formularza, którą powinniśmy okazać przy wyjeździe z Meksyku. Warto pilnować tego dokumentu, ponieważ, jeśli zgubimy kopię FTM, podczas wyjazdu z kraju możemy być obciążeni grzywną wynoszącą około 100 dolarów.
Musimy zwrócić uwagę na datę na formularzu migracyjnym. Jeśli ważność pobytu jest krótsza niż 180 dni, a my planujemy wykorzystać cały możliwy okres, przed upływem daty widniejącej na pieczątce musimy udać się do jednego z oddziałów INM (Instituto Nacional de Migración), żeby przedłużyć nasz pobyt.
Meksyk – wiza dla Polaków podróżujących przez Stany Zjednoczone
Jeśli udajemy się z Meksyku lub do Meksyku przez terytorium Stanów Zjednoczonych, powinniśmy mieć odpowiednią wizę pozwalającą na pobyt w USA . Jeśli wjedziemy do strefy przygranicznej oddzielającej Meksyk od Stanów Zjednoczonych bez amerykańskiej wizy i z biletem w jedną stronę, możemy być zatrzymani przez funkcjonariuszy i następnie deportowani z kraju.
Wiza do Meksyku inna niż turystyczne
Jeśli wyjeżdżamy do Meksyku do pracy czy na studia, musimy ubiegać się o odpowiednią wizę , której kategoria będzie odpowiadać charakterowi naszego pobytu. Aktualne i rzetelne informacje o tym, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania konkretnej kategorii wizy i jakie obecnie obowiązują procedury, uzyskamy na oficjalnej stronie Ambasady Meksyku w Warszawie. Możemy również skontaktować się telefonicznie z ambasadą, jeśli mamy wątpliwości dotyczące potrzebnych dokumentów.
Wiza do Meksyku dla Polaków nie jest potrzebna, jeśli planujemy spędzić tam wakacje lub gdy jedziemy w odwiedziny. Obowiązujące przepisy pozwalają na legalny turystyczny pobyt bez wizy trwający aż pół roku. To naprawdę dużo czasu – w przypadku wielu innych krajów pobyt bez wizy nie powinien zazwyczaj przekraczać 180 dni. Jeśli więc planujemy urlop i szukamy kraju, który nie wymaga wyrabiania wizy na dłuższy pobyt, Meksyk jest dobrym wyborem. Pół roku z pewnością wystarczy, żeby bliżej poznać ten fascynujący kraj.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN