Bandar Seri Begawan – piękna stolica Brunei

GettyImages-542909614.jpg
GettyImages-542909614.jpg

Bandar Seri Begawan to stolica bardzo małego, ale bogatego sułtanatu Brunei. W mieście żyje około 150 tysięcy osób, ale co ciekawe, centrum jest praktycznie wyludnione – większość mieszkańców żyje na obrzeżach lub w domach na rzece. Architektura miasta jest bardzo dobrze skomponowana. Co ważne, żaden budynek nie może być wyższy niż 44 metry – tyle bowiem mierzy najwyższy meczet.

Zobacz także: Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

W Bandar Seri Begawan sułtan Haji Hassanal Bolkiah Muizzadin Waddaulah z okazji swoich 50. urodzin ufundował nowoczesną galerię handlową, a kilka lat później obdarował każdego mieszkańca samochodem.

Wodna dzielnica w Bandar Seri Begawan

W stolicy Brunei znajduje się jedna niezwykła dzielnica. Nazywa się Kampor Ayer, a wszystkie jej budynki zbudowane są na wodzie. Mieszka w niej 40 tysięcy osób, co czyni ją największą dzielnicą mieszkaniową na świecie, zbudowaną na palach znajdujących się w wodzie. Dzielnica ta ma co najmniej tysiąc lat i ulega ciągłemu rozwojowi. Znajduje się tu wszystko, co potrzebne do życia każdemu mieszkańcowi Bandar Seri Begawan – szkoła, szpital, meczet, sklepy. Po dzielnicy można poruszać się albo betonowymi podestami, albo drewnianymi alejkami. Są one na tyle solidnie zbudowane, że swobodnie można jeździć po nich rowerami. Oczywiście najpopularniejszym środkiem transportu w tej dzielnicy są łódki – płynie się nimi na zakupy, a dzieci docierają w ten sposób do szkoły. Z Kampong Ayer rozciąga się też piękny widok na cały Bandar Seri Begawan. Dużym minusem tej dzielnicy jest brak kanalizacji w jej starszej części, przez co w kanałach pływa dużo śmieci i innych zanieczyszczeń.

Royal Regalia Building – muzeum prezentów w Bandar Seri Begawan

Sułtan Brunei jest osobą bardzo popularną na całym świecie. W dowód uznania otrzymuje wiele prezentów od głów innych państw. Sułtan, chcąc podzielić się ze swoimi poddanymi tymi upominkami, ufundował w Bandar Seri Begawan Muzeum Regaliów. Przed zwiedzaniem muzeum, które jest całkowicie darmowe, wszystkie cenne przedmioty, a przede wszystkim aparaty, zostawić trzeba w szafce zamykanej na klucz. Robienie zdjęć jest całkowicie zabronione. Prezenty otrzymane z zagranicy umieszczone są na piętrze budynku. Jest tam m.in. wazon, który przekazała królowa Elżbieta II, czy złote maskotki Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Pekinie. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć też prezenty z Polski. Na parterze natomiast wystawiono lektyki koronacyjne Sułtana, a także inne tego rodzaju środki transportu, używane przy mniej oficjalnych uroczystościach. Niewątpliwie najciekawsza jest rekonstrukcja koronacji obecnego Sułtana, która miała miejsce 1 sierpnia 1968 roku w Bandar Seri Begawan. Głównym eksponatem jest rydwan, którym Sułtan poruszał się wówczas po mieście, a obok niego ustawione są manekiny ubrane w stroje ceremonialne. W innych salach można zobaczyć też odświętne stroje całej rodziny sułtańskiej.

Zobacz także: Zwroty grzecznościowe po angielsku, które musisz znać

Meczet Sułtana Omara Ali Saifuddina i inne ciekawe miejsca w Bandar Seri Begawan

Meczet Sułtana Omara Ali Saifuddina to jeden z symboli Bandar Seri Begawan, a także całego Brunei. Wybudowany został na zlecenie Sułtana Brunei, na cześć jego ojca Omara Ali Saifuddina. Prace zakończono w 1958 roku, a konstrukcja wzorowana jest na Taj Mahal wybudowanym w Indiach. Koszt budowy wyniósł 10 milionów dolarów, ale skoro ogromny dach wieży pokryty jest szczerym złotem, kwota ta przestaje dziwić. Na zbiorniku przed meczetem wybudowano sztuczną wyspę, przy której stoi jakby przycumowana kamienna łódź ceremonialna, wzorowana na oryginalnych łodziach z XVI wieku. W czasie świąt z jej pokładu Sułtan publicznie czyta Koran. Meczet jest otwarty dla zwiedzających, więc każdy może ocenić piękne i bogate wykończenie wnętrza.

Niezwykle piękny i bogaty jest też Pałac Sułtana w Bandar Seri Begawan. Niestety turyści nie mają do niego wstępu. Można go obejrzeć z zewnątrz, a szczególnie efektownie wygląda z łódki, którą można przepłynąć w pobliżu budynku. Dozwolone jest robienie zdjęć, rozmowy z bardzo przyjaźnie nastawionymi strażnikami, ale wejście do środka jest zabronione. Przepych wnętrza można sobie tylko wyobrazić, a pałac ma ponoć aż 1 788 pokoi!

Godne polecenia są też dwa inne muzea funkcjonujące w Bandar Seri Begawan. Pierwsze z nich to Malay Technology Museum. Z ekspozycji można dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś życie zarówno w stolicy Brunei, jak i w całym państwie. Można zobaczyć tam repliki dawnych domów, a także ich wyposażenia. Drugi obiekt muzealny w Bandar Seri Begawan to Brunei Darussalam Maritime Museum. W środku można obejrzeć modele łodzi z różnych epok, a także inne obiekty archeologiczne obrazujące życie dawnych mieszkańców Bandar Seri Begawan.

Więcej: 

Zobacz film: Jakie są najmodniejsze wakacyjne kierunki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości