Zobacz też: Miłość w cieniu SMA >>>
Michał Woroch ma 35 lat, w wieku 16 lat dowiedział się, że jest chory na zanik mięśni. Podróże stały się dla niego ucieczką od choroby. W szpitalu poznał Macieja Kamińskiego, który również był zmuszony by usiąść na wózku. Zaczęli wspólnie podróżować.
Wyprawa Wheelchairtrip
Cały projekt zajął im około 4,5 roku. Samo planowanie podróży i gromadzenie środków zajęło 2,5 roku. Podróż podzielona była, z konieczności na dwa etapy: 9 miesięcy wyprawy, potem 10 miesięcy przymusowej przerwy z powodu awarii silnika i 4 miesiące na dokończenie podróży.
Zobacz też: Lek na SMA nareszcie refundowany w Polsce! >>>
Michał Woroch:
Ekstremalne rzeczy, to jest piękne lekarstwo dla mnie. W podróży, trud wyprawy i trud niepełnosprawności znoszą się. To wynika z tego, że w życiu codziennym często przejmuję sie, że jest coś nie tak, że nie mogę gdzieś dotrzeć, a w wyprawie, jak jest trud ... to jest łatwiej. Łatwiej zrobić różne rzeczy i powiedzieć sobie, że jest to wyprawa.
Jak wygląda życie niepełnosprawnych w Polsce w porównaniu z krajmi, które zwiedził w czasie swojej wyprawy?
W większości krajów latynoamerykańskich, przez które przejechaliśmy, jest znacznie trudniej i gorzej niż u nas w Polsce. Tak jak często słyszę, że w Polsce jest źle, to jest coraz lepiej. nie można powiedzieć, że jest super, walczmy o to, żeby było lepiej, ale też nei mówmy, że mamy najgorzej. trzeba działać, robić. Jeżeli coś chcemy zrobić, to można to osiągnąć, tylko często zapominamy o tym, że to jest dużo pracy własnej.
Wyprawy Michała
- 2008 – „Ostatni szamani Tajgi” – Mongolia
- 2010 – „Kumbh Mela” – Indie
- 2011 – „Spitsbergen” – Spitsbergen
- 2012 – „Wheelchairtrip I” – Polska, Słowacja, Węgry, Słowenia, Włochy, Francja, Hiszpania, Maroko, Portugalia, Belgia, Holandia, Niemcy.
- 2013 – „Takeawayphotos” – Norwegia
- 2016 / 2018 – „Wheelchairtrip _ from edge to edge” – Argentyna, Chile, Boliwia, Peru, Ekwador, Columbia, Panama, Costa Rica, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Gwatemala, Meksyk, USA, Kanada
Zobacz też: Wzruszająca historia Miszy, który uczył się polskiego z bajek. Teraz trafił do Polski, by walczyć o dawne życie >>>
Więcej informacji o podróży Michała:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN