Łeba i jej atrakcje - na weekend i na dłużej!

GettyImages-162237993.jpg
GettyImages-162237993.jpg
Łeba jest nadmorskim miastem położonym w województwie pomorskim. Zachwyca turystów pięknymi plażami, a także znajdującymi się niedaleko ruchomymi wydmami. W Łebie prężnie rozwija się turystyka, oferując gościom wiele atrakcji.

Gmina Łeba każdego roku przyciąga wielu turystów, co oczywiście nie powinno dziwić. Miasto Łeba charakteryzuje się doskonałymi warunkami bioklimatyczne, dzięki czemu może prowadzić działalność uzdrowiskową przez cały rok. Kiedy warto jechać do Łeby i co tam zwiedzić? Przekonajmy się!

Zobacz także: Co zabrać nad morze dla siebie i dziecka? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd

Łeba – położenie

Gdzie jest Łeba? Uzdrowisko Łeba leży na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. Do Łeby niedaleko jest z Gdyni, a jeszcze bliżej z Władysławowa. Na zachód od miasta znajduje się Słowiński Park Narodowy oraz dwa jeziora: Łebsko i Gardno. Z kolei na wschodzie leży jezioro Sarbsko oraz Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska.

Łeba z dziećmi i bez – uzdrowisko dla każdego!

Co decyduje o atrakcyjności tego miasta? Przede wszystkim bliskość Słowińskiego Parku Narodowego, a także bardzo dobry bioklimat, co sprawia, że uzdrowisko Łeba odwiedzane jest chętnie przez osoby mające problemy z układem oddechowym. W celach leczniczych najlepiej odwiedzić Łebę w okresie od maja do października, wtedy warunki bioklimatyczne są zdecydowanie najlepsze. Rehabilitacja w Łebie również jest bardzo popularna. W mieście znajduje się wiele ośrodków, do których przyjeżdżają kuracjusze z całej Polski. Łeba jest kurortem wręcz idealnym dla rodzin z dziećmi. Czyste i zadbane plaże pozwalają na wygodny wypoczynek. Plaże w Łebie podzielone są na 3 części:

  •  Plaża A – plaża strzeżona i najpopularniejsza w Łebie. Wokół plaży znajduje się wiele kawiarni i barów, można także skorzystać z licznych atrakcji wodnych.
  •  Plaża B – plaża strzeżona, oddalona od centrum Łeby , jednak posiadająca wiele walorów. Po pierwsze, znajduje się na niej wiele atrakcji dla dzieci, np. zjeżdżalnie i place zabaw. Po drugie, z plaży tej prowadzi ścieżka do ruchomych wydm.
  •  Plaża C – plaża niestrzeżona, stanowiąca przedłużenie plaży A. Jest idealna dla osób szukających spokoju i ciszy.

Zobacz także: Morze Czarne. Najpiękniejsze miejsca na urlop

Łeba – morze, promenada, wydmy

Wypoczynek w Łebie to nie tylko wylegiwanie się na plaży. Atrakcje Łeby zaskakują i jest ich naprawdę wiele! Poniżej kilka przykładów na to, jak spędzić aktywnie czas w tym nadmorskim kurorcie.

  • Ruiny kościoła św. Mikołaja – ruiny kościoła pochodzącego z 1286 roku znajdują się na ul. Turystycznej. W roku 1570 wielki sztorm zniszczył zarówno kościół, jak i dużą część miasta.
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wzniesiony po zniszczeniu kościoła św. Mikołaja. W kościele można podziwiać m.in. figurkę 200-letniego chrzcielnego anioła oraz obraz Maxa Pechsteina „Madonna Orędowniczka” z 1945 roku.
  • Trzy piękne parki – Park Nadmorski Łabędzi Staw położony w centrum Łeby, Park Misjonarzy Oblatów między pl. Dworcowym a ul. Powstańców Warszawy oraz Park Jana Pawła II przy ul. Łąkowej.
  • Promenada Łeba – zlokalizowana wzdłuż portu rybackiego. Znajdują się przy niej charakterystyczne dla tego regionu chatki rybackie z XIX wieku. Spacerując po promenadzie, trudno się nie skusić na smaczną rybkę – zapach pieczonych ryb unosi się dookoła!
  • Molo w Łebie – na końcu mola znajduje się krzyż o wysokości 16 m, upamiętniający rybaków, żeglarzy i marynarzy, którzy wypłynęli w morze, ale nigdy z niego nie powrócili.
  • Słowiński Park Narodowy i ruchome wydmy w Łebie – to jedna z największych atrakcji miasta. Wielu turystów odwiedza Łebę i okolice właśnie po to, aby zobaczyć Górę Łącką oraz ruchome wydmy, które przemieszczają się z szybkością do 10 m rocznie. Warto zauważyć, że na terenie parku żyje aż 200 gatunków ptaków. W parku można zwiedzić także Muzeum Wyrzutni Rakiet.
  • Muzeum Bursztynu – prywatne muzeum, w którym można zobaczyć przepiękne dzieła sztuki wykonane z bursztynu oraz zatopione w nich fragmenty fauny.
  • Ścieżka Czasu (Aleja Prezydentów RP) – biegnie wzdłuż ul. Kościuszki, na kamieniach osadzone zostały odlewy dłoni wszystkich prezydentów Polski, którzy sprawowali władzę po roku 1989.
  • Łeba Park – Park Dinozaurów (Nowęcin koło Łeby),
  • Muzeum Motyli (ul. Morska 1),
  •  Park Rozrywki Power Park (ul. Nadmorska 27),
  •  Illuzeum (ul. Kościuszki 67),
  •  Oceanarium Delfin House (ul. Kościuszki 94).

Łeba słynie także z rejsów wycieczkowych po morzu. Jest to fantastyczna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zobacz także: Gdzie i za ile spędzimy urlop? Ceny noclegów w górach, nad morzem i na Mazurach

Łeba na urlop ? 

Oczywiście, że tak! Świetnie sprawdzi się również na majówkę lub na weekend. Z pewnością doskonale będą bawić się tu dzieci i dorośli. I chociaż pogoda nad Bałtykiem nie zawsze rozpieszcza, to nawet w chłodniejsze dni nikt w Łebie nie będzie się nudził!

Więcej:

Zobacz film: Łeba. Silni mężczyźni są tutaj potrzebni. Źródło: Dzień Dobry Wakacje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości