Jezioro Genewskie nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Brzegi jeziora oraz pobliskie Montreaux i Vevey przyciągają aktorów, polityków i biznesmenów, którzy chętnie spędzają tutaj urlop.
Jezioro Genewskie przyciąga kobaltowym kolorem wody, pobliskimi ośnieżonymi szczytami i zielenią rosnących w pobliżu winorośli. Uroda szwajcarskiej riwiery nie ulega najmniejszej wątpliwości. Do tego idealne wina z tutejszego szczepu Chasselas. Udany urlop gwarantowany.
Więcej:
- Jet lag – niechciany skutek długiego lotu
- Dlaczego warto pojechać na wakacje do Manaus?
- Gran Canaria - ciekawe miejsca i atrakcje. Co warto zobaczyć?
Gdzie znajduje się Jezioro Genewskie?
Jezioro Genewskie (Lac Léman) znajduje się na terenie Szwajcarii i Francji. Najczęściej jest kojarzone jednak z tym pierwszym krajem, który uczynił z jeziora swoją dumę narodową. Jezioro Genewskie w Szwajcarii funkcjonuje jako miniatura morza. Ma kształt półksiężyca. Na wschód od jeziora znajdują się Alpy Berneńskie.
Jezioro Genewskie ma powierzchnię 581,4 km2. Jest więc największym jeziorem w Europie Zachodniej. Charakterystycznym zjawiskiem jest występowanie sejszy, czyli swobodnej fali stojącej, która płynie przez Jezioro Genewskie.
W pobliżu znajdują się miasta: Genewa, Nyon i Lozanna. Mieszczą się tutaj liczne ośrodki turystyczne, sportowe i uzdrowiska.
Jezioro Genewskie – duma Szwajcarii
Jezioro Genewskie w Szwajcarii wyróżnia przede wszystkim przejrzysta, ciemnoniebieska, właściwie kobaltowa woda. Uznaje się je za najbardziej błękitne w całej Szwajcarii. Wrażenie to wzmacniają otaczające je ośnieżone stoki gór. W efekcie powstaje zjawiskowy krajobraz, unikalny w skali całej Europy.
Okolice Jeziora Genewskiego to jeden z najważniejszych turystycznych kurortów Szwajcarii. Uznaje się je także za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Obrazu dopełniają nie tylko pobliskie góry, lecz także średniowieczne zamki, jak ten w Chillon, które w niezwykły sposób prezentują się na tle pięknego jeziora.
Jezioro Genewskie – ryby
Jezioro Genewskie jest również jednym z największych łowisk w Europie. Wędkarstwo brzegowe jest w Szwajcarii mało popularne. Łowi się przede wszystkim z łódki. W Jeziorze Genewskim żyją okonie, szczupaki, miętusy, płocie, karpie, leszcze, klenie, trocie i pstrągi. Ryby mają tutaj idealne warunki, które zapewnia przejrzysta woda.
Jezioro Genewskie – atrakcje
Jezioro Genewskie sprawiło, że wokół niego powstała rozbudowana pod względem oferty turystycznej okolica. Bardzo dużo jest tutaj hoteli o różnym standardzie, pól namiotowych, campingowych. Wyprawa nad Jezioro Genewskie to nie tylko możliwość podziwiania piękna przyrody, lecz także odwiedzenia ciekawych miejsc i znajdujących się w pobliżu miejscowości. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
- Winnice Lavaux – produkujące wino ze szczepu Chasselas; winnice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO;
- Muzeum Charliego Chaplina w Manoir de Ban – komik mieszkał tu przez 25 lat aż do śmierci w 1977 roku; jest to pierwsze muzeum poświęcone jego pamięci;
- Zamek Chillon – zamek obronny znajdujący się między Monteux a Villeneuve; twierdza wzniesiona na skalistym cyplu; tutejszemu więzieniu poemat poświęcił sam George Byron, który zwiedzał Chillon w 1816 roku;
- Montreux – jeden z najpopularniejszych kurortów nad Jeziorem Genewskim, który popularność zdobył już na przełomie XIX i XX wieku; mieszkał tutaj Freddie Mercury w okresie komponowania i tworzenia płyty „Made in Heaven”; z Monteaux roztacza się przepiękny widok na taflę jeziora;
- La-Tour-de-Peilz – mały port rybacki utrzymany w średniowiecznym stylu, ze znajdującym się w pobliżu zamkiem otoczonym murami obronnymi z basztami;
- Vevey – równie słynny kurort nad Jeziorem Genewskim; warto odwiedzić pobliską prawosławną cerkiew św. Barbary z 1878 roku; uwagę turystów przyciąga również zamek w l‘Aile oraz posiadłość przy Place du Maché;
- Lozanna – miasto nazywane „szwajcarskim San Francisco” ze względu na podobnie stromy układ ulic oraz intensywny rytm życia kulturowo-towarzyskiego; wiele tutaj urokliwych klubów i kawiarni, warto jednak odwiedzić także malowniczą starówkę oraz Muzeum Olimpijskie; Polakom Lozanna powinna kojarzyć się ze słynnymi lirykami Adama Mickiewicza.
Będąc w okolicach Jeziora Genewskiego, nie sposób ominąć Genewy, czyli stolicy regionu. Symbolem Genewy jest przepiękna fontanna , której strumień pnie się na wysokość 140 m. Uwagę przyciągają takie zabytki, jak katedra Saint Pierre, Pomnik Reformacji oraz genewski ratusz. Wielbiciele kultury i sztuki także znajdą tutaj coś dla siebie. Genewa słynie z muzeów z cennymi kolekcjami oraz licznych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej randze.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN