Namibia to drugi po Mongolii kraj o najniższej gęstości zaludnienia. Mieszkańcy codziennie muszą pokonywać olbrzymie odległości. Części z nich nie stać na żaden transport, by dostać się do szkoły, pracy, czy do szpitala. Ludzie umierają w domach… Dzięki popularyzacji rowerów Namibia walczy z komunikacyjnym wykluczeniem.
Dzięki rowerom ich życie się diametralnie zmieniło
Dorothy wychowuje samotnie czwórkę dzieci. Jej mąż zmarł na HIV. Jej życie było bardzo trudne. Rodzina utrzymywała się z uprawy roli, niestety żniwa były niewielkie. Dorothy nie było stać na woły do pracy w polu. Dorothy by związać koniec z końcem zbierała trawę, z której później robi się dachy. Jej życie diametralnie się zmieniło, kiedy zaczęła pracować w serwisie rowerowym.
Dzięki temu sytuacja całej naszej rodziny się poprawiła. Dostaję niewielką pensję, ale nam to naprawdę wystarcza. Dzieci mogą chodzić do szkoły i co miesiąc mogę kupować zapas mąki kukurydzianej oraz środki higieniczne.
-przyznała kobieta.
>>> Zobacz też: Efekt Domina. Dominika Kulczyk o Lesotho w Dzień Dobry TVN.
Niska gęstość zaludnienia i olbrzymie odległości
Namibia to drugi po Mongolii kraj o najniższej gęstości zaludnienia. Rzadkie skupiska ludzkie mają olbrzymie odległości. Części mieszkańców nie stać na żaden transport, przez co mają problem z dotarciem do szpitali, szkół czy do pracy. Organizacja Ben Namibia próbuje walczyć z komunikacyjnym wykluczeniem poprzez popularyzację rowerów. W tym celu stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych. Ludzie mogą kupić je w bardzo przystępnych cenach, a ci najbardziej potrzebujący otrzymują je bezpłatnie. Wolontariusze dzięki rowerom są w stanie opiekować się większą liczbą chorych.
>>> Zobacz też: Mieszkańcy Wenezueli protestują na ulicach i uciekają z kraju. Efekt Domina.
"Wielka radość na małych kółkach"
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dominika Kowalika, który założył fundację "Wielka radość na małych kółkach". Działalność fundacji polega na zebraniu nieużywanych, zniszczonych rowerów, wyremontowaniu ich i obdarowywaniu dzieci z biednych rodzin i domów dziecka. W ciągu zaledwie kilku dni ta inicjatywa stała się ogólnopolską akcją. Dominik sam naprawia i odnawia rowery i sam rozdaje je dzieciom.
>>> Zobacz też: "Efekt Domina". Jak wygląda życie niesłyszących dzieci z Rwandy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN