Efekt Domina. Dominika Kulczyk o Lesotho w Dzień Dobry TVN

W "Dzień Dobry TVN" zaprezentowaliśmy fragmenty odcinka "Efekt Domina" o działalności SOS Wiosek Dziecięcych w Lesotho. Zaprosiliśmy do programu Panią Barbarę Rajkowską, dyrektora krajowego SOS Wioski Dziecięce w Polsce oraz Dominikę Kulczyk.

  • SOS Wioski Dziecięce - jak powstały? Jak działają?
  • SOS Wioski Dziecięce w Polsce
  • Dominika Kulczyk o SOS Wioskach Dziecięcych w Lesotho

Zobacz też:

Efekt Domina. Taniec może zmienić życie!

SOS Wioski Dziecięce - jak powstały? Jak działają?

SOS Wioski Dziecięce to międzynarodowa organizacja, która działa w 135 krajach od ponad 65 lat. Początki SOS Wiosek Dziecięcych sięgają czasów powojennych, pierwsza wioska powstała w 1949 roku w Imst (Austria) dla dzieci osieroconych podczas II wojny światowej.

Misją SOS Wioski Dziecięce jest tworzenie kochających rodzin dla dzieci opuszczonych i osieroconych. Celem Stowarzyszenia jest zapewnienie dzieciom możliwie najlepszych warunków do dorastania, w których będą mogły być po prostu dziećmi, a później samodzielnymi młodymi ludźmi, którzy zdobędą wykształcenie, pracę, założą rodzinę – staną stabilnie i pewnie na nogach.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce

W Polsce prowadzone są cztery SOS Wioski Dziecięce - w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Obecnie w opiece zastępczej Wiosek Dziecięcych jest 385 dzieci, w programach profilaktycznych - 430 rodzin z 1145 dzieci.

SOS Wioski Dziecięce działają na całym świecie w bardzo podobny sposób. Pomagają osieroconym i porzuconym dzieciom poprzez właśnie wioski (osiedla domków jednorodzinnych, ale także mieszkania rozproszone), wspólnoty młodzieżowe, gdzie młodzi ludzie doskonalą samodzielność, programy profilaktyczne wspierające rodziny w kryzysie, ale także w zależności od potrzeb występujących w danym kraju: przedszkola, szkoły, szpitale, centra wspierające naukę zawodu lub rozwój lokalnego małego biznesu.

Dominika Kulczyk o SOS Wioskach Dziecięcych w Lesotho

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy również Dominikę Kulczyk, która opowiedziała o SOS Wioskach Dziecięcych w Lesotho.

Lesotho to niewielki górzysty kraj będący enklawą w Republice Południowej Afryki. W całości położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. nazywane jest „podniebnym królestwem”. Mieszkańcy Lesotho borykają się z wieloma trudnościami. Często brak pracy zmusza ich do wyjazdu do zamożniejszej RPA i porzucania rodzin. Ponad połowa populacji kraju żyje poniżej granicy ubóstwa.

Lesotho ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik zachorowań na HIV/AIDS. Szacuje się, że seropozytywny jest co czwarty dorosły mieszkaniec tego kraju.

W odcinku "Efekt Domina" Dominika Kulczyk wesprze organizację SOS Wioski Dziecięce Lesotho, która dba o to, by dzieci nie pozostały bez opieki. Odwiedzi ich placówkę w Quthing i pozna podopiecznych Programu Umacniania Rodziny.

W programie "Efekt Domina" Dominika Kulczyk przedstawiła historie kobiet, które mimo przeciwności losu, nie załamały się.

Mathe Moshebi - Mathe w styczniu 2017 roku zaczął pracować dla SOS Wiosek Dziecięcych w Quthing. Jest pracownikiem terenowym Programu Umacniania Rodziny realizowanego przez Wioskę SOS w Quthing. Doskonale odnajduje się w tej roli, dlatego, że w dzieciństwie sam wychowywał się bez rodziców. Jako nastolatek żył pod opieką babci, kiedy jego mama i tata byli na emigracji w RPA. W wolnym czasie chodzi po górach, gra w piłkę nożną i słucha hip-hopu.

Angie - kiedy Angie miała 8 lat, jej mama wyjechała do RPA w poszukiwaniu pracy. Obiecała dzieciom, że wróci. Potem długo nie odbierała telefonów, aż w końcu rodzina dowiedziała się, że kobieta nie żyje. Angie z rodzeństwem nie mieli co jeść. To na dziewczynce spoczął ciężar opieki nad braćmi. Potem na jakiś czas dzieci przygarnęła pewna kobieta, która szukając dla nich pomocy, zwróciła się do Wiosek Dziecięcych w Quthing. To tu rodzeństwo znalazło bezpieczny dom. Dziś Angie ma 19 lat. Marzy o tym, by w przyszłości zostać inżynierem. Dobrze się uczy i ma wiele zainteresowań: kocha śpiew i grę w piłkę nożną.

Mathato - Mathato zaczęła pracować dla SOS Wiosek Dziecięcych Lesotho w 2011 roku. Wcześniej pracowała w fabryce odzieży w Maseru jako kontroler jakości. Dziś jest mamą SOS, która opiekuje się dziesięciorgiem dzieci w Quthing.

Mahopolang - Mahopolang przez epidemię HIV/AIDS straciła męża i córkę. Jej mąż długo pracował w kopalniach w RPA, kiedy wrócił do Lesotho, zaczął bardzo chorować. Nie chciał jednak przebadać się na obecność wirusa HIV. Umarł na rękach Mahopolang. Kobieta wspomina, że najgorszym dniem w jej życiu był dzień, w którym choroba zabrała jej córkę. Teraz Mahopolang opiekuje się dwójką osieroconych wnucząt. Niedawno dołączyła do Programu Umacniania Rodziny i ma nadzieję, że założenie własnego małego biznesu pozwoli jej zapewnić lepszą przyszłość dzieciom, którymi się opiekuje.

Matubello - Jest beneficjentką Programu Umacniania Rodziny a teraz również wzorem i inspiracją dla innych kobiet. Po śmierci męża została sama z dziećmi. Postanowiła, że się nie podda i zapewni dzieciom dobre życie i edukację. Dołączyła do Programu Umacniania Rodziny SOS Wiosek Dziecięcych. Dziś samodzielnie zarabia ponad dziesięć razy więcej niż kiedyś razem z mężem. Wszystkie jej dzieci mogą się uczyć, dwójka z nich studiuje w Maseru.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie