Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym? Najważniejsze atrakcje, pogoda

Zobacz film: Cypr w 48 godzin. Źródło: Dzień Dobry TVN
Urocze zabytki, piaszczyste plaże, bujna fauna i flora. To wszystko oferuje Cypr Północny – całkowicie odrębna część wyspy, w której można poznać kulturę turecką. Dowiedz się, z czym wiąże się zwiedzanie Cypru Północnego.

Gdzie można spotkać żółwie morskie, podziwiać cypryjskie Saint Tropez i zobaczyć najstarszy wydobyty z morza wrak statku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Cypr Północny – informacje ogólne

Wyspa Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego, u wybrzeży Libanu, Syrii i Turcji. Ze względu na takie położenie, dobra pogoda jest zagwarantowana przez większość roku . Zaleca się wyjazd od marca do listopada. W grudniu i styczniu jest najwięcej opadów, natomiast w styczniu i lutym jest najzimniej. Ci, których męczą upały, ale chcieliby wrócić z opalenizną, powinni odwiedzić wyspę między kwietniem a czerwcem.

Cypr podzielony jest na dwie części: Cypr Północny i zamieszkiwaną przez Greków Republikę Cypru. Cypr Północny, a raczej Turecka Republika Cypru Północnego, to całkowicie odrębne etnicznie państwo, uznawane jedynie przez Turcję. Obejmuje 36% terytorium wyspy, a 25% mieszkańców Cypru to ludność turecka. Północ i Południe oddziela tzw. zielona linia, czyli zdemilitaryzowana strefa stanowiąca granicę. Przebiega ona przez całą wyspę, w tym bezpośrednio przez Nikozję, stolicę Cypru. W Cyprze Północnym obowiązuje turecka lira, jednak w wielu miejscach zapłacić można euro.

Ponieważ wyspa była przez jakiś czas pod panowaniem Wielkiej Brytanii, większość mieszkańców świetnie zna język angielski , którego ze względu na szeroko rozwiniętą turystykę nie brakuje również na przeróżnych tablicach czy znakach drogowych.

Historia Cypru Północnego

W 1974 roku, 14 lat po uzyskaniu niepodległości przez Cypr, opozycja, której zależało na dołączeniu Cypru do Grecji, dokonała zamachu stanu (obalając legalny rząd wyspy), w którym życie straciły setki prorządowych Greków i Turków. W tym samym roku północną część wyspy zajęły tureckie wojska okupacyjne, które pozostają na tym terytorium do dziś. Część południowa natomiast pozostała pod legalną władzą Cypru.

Cypr Północny – co warto zobaczyć?

Od Asyryjczyków po Egipcjan, Persów i Rzymian – Cypr przez wieki przyjmował gości, którzy pozostawili po sobie piękne zabytki.

· Kirenia – urocza miejscowość z zabytkowym portem to jedno z najlepszych wizytówek Cypru Północnego. Dekorują go liczne kawiarnie, bary i restauracje, w których można poznać lokalne jedzenie i obyczaje. Tuż obok portu znajduje się wenecki zamek. W niedalekiej odległości od zamku zobaczyć można kościół św. Grzegorza, kaplicę bizantyjską, a także Muzeum Wraku Morskiego, w którym podziwiać można statek, który zatonął ok. 300 r. p.n.e. u wybrzeża Cypru i do dziś jest najstarszym statkiem, który wydobyto z morza.

· Zamek św. Hilerona – to jeden z najciekawszych zabytków na całej wyspie. Zamek położony jest na 700-metrowym wzgórzu i został nazwany po pustelniku, który kiedyś zamieszkiwał jego szczyt. Zamek ma trzy poziomy, a do najwyższego prowadzą liczne kręte i wąskie schodki. Wysiłek jednak wynagradza zachwycająca panorama północnej części wyspy.

· Alagadi Turtle Beach – długa piaszczysta plaża, na której przy odrobinie szczęścia można spotkać żółwie morskie z gatunku karetta. Żółwie składają tutaj jaja, a wyklute na plaży młode stawiają swoje pierwsze kroki w kierunku morza.

· Zamek Buffavento – leży ok. 16 km na wschód od Kirenii. To najwyżej położony zamek (940 m n.p.m.) i choć w większości w ruinie, to jego wygląd i panorama malowniczych gór Kirenii powinny zachwycić każdego.

Cypr Północny – jak się dostać? Lotniska i paszport

W Cyprze Północnym funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy Ercan, który oddalony jest od stolicy 18 km. Warto mieć na uwadze, że jest obsługiwany tylko przez tureckie i cypryjskie linie lotnicze, a czasem pasażerowie, zanim wylądują na Cyprze, muszą przesiadać się w Turcji.

Cypr Północny nie wymaga od obywateli krajów Unii Europejskiej wizy, a przekraczając granicę z Republiką Cypryjską, często wystarczy okazać jedynie dowód osobisty. Jednak warto wtedy zabrać ze sobą  paszport , ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy urzędnicy graniczni odmawiają z niewiadomych powodów przejścia z samym dowodem. Przekraczając granicę, można odmówić wbicia do paszportu pieczątki, aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w której urzędnik z innego kraju, widząc pieczątkę z Cypru Północnego, odmówi nam przejścia.

Cypr Północny czy Południowy?

Jednym z argumentów przeciwko wyjazdowi do Cypru Północnego jest brak opieki konsularnej, ze względu na nieuznawanie terenu jako państwa przez inne kraje. Podróżujących do tej części wyspy jest jednak wielu, a Północ zachęca turystów, zapewniając, że jest tam całkiem bezpiecznie. Podczas pobytu na Cyprze warto zasmakować obu światów, co dzięki licznym przejściom granicznym nie powinno stanowić kłopotu.

Więcej: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?