Damaszek jest miastem niezwykłym, jest to bowiem prawdopodobnie najstarsza osada na świecie cały czas zamieszkiwana. Wiadomo, że istniała już w III tysiącleciu p.n.e., natomiast pierwsze zapisy o mieście, pochodzące z inskrypcji egipskich, datuje się na 1500 rok p.n.e. Damaszek dzięki swoim wspaniałym zabytkom zyskał miano „diamentu Wschodu”. Mieszkańcy Damaszku to bardzo gościnni ludzie, a samo miasto to znakomite miejsce na zakupy towarów związanych z kulturą Orientu. Można tam nabyć drobne przedmioty, które są prawdziwymi dziełami sztuki – biżuterię, dywany, szale itp.
Więcej:
- Tajlandia szczepienia – jakie wykonać przed wyjazdem?
- Gruzja – co warto zobaczyć? Praktyczne informacje
- 10 rzeczy, które warto zobaczyć i zrobić w Edynburgu
Damaszek – historia miasta
Już na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. Damaszek urósł do rangi stolicy aramejskiego Królestwa Damaszku . Kolejne lata to bardzo burzliwy czas dla Damaszku i przechodzenie pod władzę różnych państw: Asyrii, Babilonii, Persji, Egiptu, rzymskiej prowincji Syrii, aż wreszcie Damaszek trafił pod wpływy arabskie. W czasie wypraw krzyżowych stał się głównym punktem oporu przeciwko krzyżowcom. W kolejnych wiekach ponownie znalazł się pod panowaniem egipskim, a w 1401 roku zostać zniszczony w wyniku najazdu Mongołów. W XVI wieku Damaszek zajęli Turcy i przez 300 lat był on w ich władaniu. Wreszcie po zakończeniu wojny stał się stolicą Syrii i tę rolę pełni do dziś. Damaszek to jedno z czterech najważniejszych miast dla wyznawców islamu, ale – co ciekawe – od 1268 roku jest również siedzibą prawosławnego Patriarchatu Antiochii.
Meczety w Damaszku – historia i religia
Obowiązkowym punktem wycieczki do Damaszku jest meczet Umajjadów, jedno z najstarszych miejsc kultu islamu. Zbudowany został między 706 a 715 rokiem. Wcześniej w tym miejscu istniały świątynie Hadada i Jowisza, a także katedra pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Najważniejsze relikwie umieszczone w meczecie należały do islamskiego świętego Jahaja. Miejsce to jest niezwykłe z jeszcze jednego powodu – jest to bowiem pierwszy meczet, który odwiedził chrześcijański papież. A był nim Jan Paweł II.
Drugi meczet, który warto odwiedzić, będąc w Damaszku, to Takijja as-Sulajmanijja. Zbudowany został w 1554 roku na brzegu rzeki Barada. Polecenie jego wybudowania wydał sułtan Sulejman Wspaniały. Meczet miał zapewniać schronienie i odpoczynek pielgrzymom, których droga do Mekki wiodła przez Damaszek. Kwatery dla pielgrzymów są udostępnione do zwiedzania, a obecnie znajduje się tam muzeum wojskowe, prezentujące broń od epoki brązu do czasów współczesnych.
Najciekawsze zabytki Damaszku
Muzeum Narodowe w Damaszku ma bardzo długą historię – zostało założone już w 1919 roku. Bardzo ciekawie prezentuje się sama fasada budynku, w którą wmurowana została oryginalna brama z pustynnego pałacu, który znajdował się w miejscowości Qasr al-Hair. W muzeum zobaczyć można przede wszystkim zabytki starożytnej Syrii, ale również Grecji i Rzymu. Można tam też zapoznać się z elementami kultury arabskiej i islamskiej, jest tam także część poświęcona kulturze współczesnej.
Inne miejsca godne polecenia w Damaszku to:
- Stare Miasto – to tam znajduje się większość najważniejszych zabytków Damaszku. Otoczone jest murem wybudowanym jeszcze przez Rzymian.
- Pałac Azima – wybudowany został w latach 1749–1752 na polecenie namiestnika Damaszku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Syryjskiej Sztuki i Tradycji.
- Ulica Prosta – słynna jest głównie dlatego, że dzięki niej Damaszek zaistniał w Biblii. Znajduje się przy niej kaplica stojąca w miejscu, w którym według Nowego Testamentu św. Paweł został spuszczony w koszu przez okno w murze, gdy uciekał przed swoimi prześladowcami.
Damaszek – nieustannie w stanie wojny
W grudniu 2010 roku w państwach arabskich wybuchły niepokoje społeczne. Wynikały one z rosnącego bezrobocia, biedy, podwyżek cen i korupcji. W 2011 roku protesty dotarły również do Syrii, a przede wszystkim jej stolicy – Damaszku. Mieszkańcy Damaszku wystąpili przeciwko rządzącemu twardą ręką od 1963 roku klanowi Asadów. Kiedy do protestujących dotarły informacje o torturowaniu kilku nastolatków, którzy zostali aresztowani za wypisywanie na murach antyrządowych haseł, demonstracje zdecydowanie się nasiliły. Rządzący wydali rozkaz strzelania do tłumów. W ten sposób protest w Damaszku przerodził się w regularną wojnę domową. Wojna trwa do dziś, jest bardzo okrutna i wyniszczająca. Szacuje się, że od początku działań wojennych zginęło 470 tysięcy osób.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN