Zamość to wyjątkowe miasto Lubelszczyzny. Jego niesamowitą atmosferę odczuwa się od razu. Atrakcje, które oferuje miasto, przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom, a ciekawe miejsca na jego planie zachęcą do odkrywania bogatej historii. Sprawdź, gdzie rozpocząć zwiedzanie i co koniecznie trzeba zobaczyć po przyjeździe.
Zamość – co warto zobaczyć?
Zamość oferuje znacznie więcej niż tylko Rynek Starego Miasta. W tym pięknym zakątku Lubelszczyzny znajdziemy atrakcje dla dzieci, dorosłych i amatorów pieszych wycieczek. W tym mieście każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Zamość i okolice łączą pokolenia!
Zoo w Zamościu
To atrakcja, która z pewnością przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Ogród zoologiczny znajduje się niedaleko od centrum miasta, można więc odwiedzić je przy okazji zwiedzania zabytków w ramach przerwy i dla odpoczynku. Można zdecydować się na indywidualny spacer lub wykupić jedną z wycieczek dydaktycznych, które oferowane są dla dzieci i młodzieży. Na terenie zamojskiego zoo znajduje się również park linowy przeznaczony dla najmłodszych.
Twierdza Zamość
To kompleks budynków, które otaczają miasto. Zostały one wybudowane w latach 1579–1618, jednak kilkakrotnie je przebudowywano. Pełniły głównie funkcje fortyfikacji , obecnie można zdecydować się na ich zwiedzanie. Twierdza Zamość przez długi czas była jedną z największych budowli tego typu na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Stare Miasto w Zamościu
Zamojskie Stare Miasto to jedno z najpiękniejszych w Polsce. Starówka nazywana bywa również „perłą renesansu”, a miasto „Padwą północy”. W 1992 roku zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki swojej oryginalnej architekturze. Rynek otoczony jest przez masę niedużych kamieniczek pomalowanych w pastelowe kolory, co dodatkowo nadaje miastu uroku i sprawia, że jest tak chętnie odwiedzane przez turystów. To właśnie w Starym Mieście znajdują się najpopularniejsze zamojskie zabytki .
Rynek Wielki pochodzący z XVI wieku ma kształt idealnego kwadratu. To serce miasta, na którym często organizowane są wydarzenia kulturalne. Tworzy go kilka skrzyżowań z pozostałymi głównymi ulicami Zamościa, które prowadzą do kolejnych mniejszych placów: Rynku Solnego oraz Rynku Wodnego.
Ratusz w Zamościu
Zamojski ratusz jest jednym z głównych zabytków miasta. Na przestrzeni lat był on wielokrotnie przebudowywany, jednak w swojej obecnej formie charakteryzuje się on wysoką, 52-metrową wieżą zegarową i wachlarzowymi schodami prowadzącymi z dwóch stron do wejścia. W sezonie letnim, codziennie o godzinie 12.00, trębacz odgrywa hejnał, co również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, szczególnie przyjeżdżających z innych państw.
Według legend, hetman Zamościa, Jan Zamoyski, nie lubił Krakowa i chciał sprawić, aby jego miasto było od niego lepsze i piękniejsze,dlatego przy planowaniu starał się zadbać o każdy szczegół. Do dziś hejnał zamojski grany jest tylko na trzy strony świata, z wyłączeniem strony zachodniej, czyli w kierunku Krakowa.
Obecnie ratusz w Zamościu w całości przeznaczony jest do dyspozycji jednostek samorządowych (zarządu miejskiego) oraz zamojskiej policji. W budynku znajduje się również punkt informacji turystycznej.
>>> Zobacz też:
Sandomierz – co warto zwiedzić w dawnej siedzibie królów Polski?
Pałac Zamoyskich
Był domem założycieli miasta, rodziny Zamoyskich. Był pierwszym budynkiem, który powstał na terenie Zamościa, dlatego ma tak dużą wartość historyczną i symboliczną dla wielu mieszkańców. Jako jeden z wielu popularnych zabytków miasta, znajduje się w zachodniej części starówki. Ze względu na wielokrotne przebudowywanie i dopasowywanie stylu architektonicznego do ówczesnej mody, pałac nie jest już tak reprezentacyjny jak wcześniej, jednak nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Przed pałacem znajduje się pomnik Jana Zamoyskiego , niedaleko został stworzony także skwer.
Kościół św. Katarzyny i kościół Zwiastowania NMP
Kościół św. Katarzyny oraz franciszkański kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny wybudowane zostały w stylu barokowym w drugiej połowie XVII wieku. Oba znajdują w okolicach Starego Miasta. To ciekawe miejsca, które powinien zwiedzić każdy turysta zainteresowany architekturą tamtych lat.
Synagoga w Zamościu
Zamojska synagoga jest jedną z najlepiej zachowanych budynków tego typu na terenie całej Polski. Została wybudowana w roku 1620 w stylu renesansowym, na prośbę Żydów zamieszkujących miasto. Obecnie jest ciekawą atrakcją turystyczną, znajduje się w niej centrum kultury żydowskiej oraz muzeum , które mogą zwiedzać osoby przyjeżdżające do miasta.
>>> Zobacz też: Izrael od kuchni, czyli najsłynniejsze potrawy kuchni izraelskiej
Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu
Muzeum Fortyfikacji i Broni znajduje się w budynku byłego arsenału wojskowego, zostało otworzone w 1984 roku. W muzeum znajduje się wiele interesujących wystaw, poświęconych historii miasta Zamość oraz rozwojowi militarnemu Zamojszczyzny na przestrzeni lat.
>>> Zobacz też:
Nasza mama była narzeczoną Eugeniusza Lokajskiego
Polecamy:
- Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć w mieście króla Kazimierza?
- Tykocin – barokowa perła Podlasia. Co warto zobaczyć – zabytki, historia
- Gruzja – Batumi i okolice. Gdzie warto wybrać się podczas wakacji?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN