Sandomierz – co warto zwiedzić w dawnej siedzibie królów Polski?

GettyImages-1146656987.jpg (2)
GettyImages-1146656987.jpg (2)

Nie bez powodu Sandomierz nazywany jest „małym Rzymem” – niezwykła uroda tego niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim przywodzi na myśl romantyczne budowle wiecznego miasta. Wspaniałe zabytki i urzekające krajobrazy to główne atuty, jakimi szczyci się to piękne miasto. Co zobaczyć w Sandomierzu? Sprawdź nasze propozycje!

Sandomierz to niewielkie miasteczko z imponującą historią. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z czasów neolitu. W średniowieczu funkcjonowały tu dwa grody. Jeden z nich z czasem przekształcił się w miasto, które stało się jedną z głównych siedzib Królestwa Polskiego. Podobnie jak stolica Włoch, Sandomierz zbudowany został na siedmiu wzgórzach. Oba miasta mają też podziemny system tuneli. „Sandomierskie lochy” to jedna z kluczowych atrakcji turystycznych w tej niezwykłej miejscowości.

Zobacz także: Wycieczka po Sandomierzu

Sandomierz – co zobaczyć?

Miejscem, wokół którego zlokalizowane są wszystkie turystyczne atrakcje, jest samo centrum Sandomierza, uznane w 2017 roku za pomnik historii. Zabytki Sandomierza przyciągają tłumy turystów i trudno się dziwić – niewiele jest w Polsce historycznych miejsc, które w tak doskonałym stanie przetrwałyby upływ czasu. Mimo, że podczas II wojny światowej Sandomierz był oblegany przez wojska niemieckie, nie ucierpiał podczas działań wojennych, a jego historyczne budowle zachowały się w stanie nienaruszonym.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Sandomierza jest Brama Opatowska. Ta XIV-wieczna brama gotycka stanowi symbol średniowiecznego systemu obronnego miasta. To jedyna zachowana brama wjazdowa do Sandomierza. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę miasta i wstęgę Wisły.

Spacerując po rynku, warto zwrócić uwagę na ratusz. Imponujący budynek w stylu renesansowym uważany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. Każdego dnia w południe z ratuszowej wieży rozbrzmiewa sandomierski hejnał. Zwróć uwagę także na piękną architekturę rezydencji dawnych władców Polski. Zamek w Sandomierzu powstał w XIV wieku, w miejscu średniowiecznego grodu. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

W mieście zachowały się także ślady żydowskiej kultury. Synagoga w Sandomierzu została wzniesiona w XVII wieku. To piękna, barokowa pamiątka po funkcjonującej tu dawniej gminie żydowskiej. Obecnie we wnętrzach synagogi mieści się Archiwum Państwowe, w którym zgromadzone są liczne archiwalne akta Sandomierza.

Atrakcje Sandomierza, na które warto zwrócić uwagę podczas wizyty w tym mieście, to także Dom Długosza, piękny budynek kościoła św. Michała i urokliwe kamieniczki na Starym Mieście.

Śladami Ojca Mateusza

Miłośnicy przygód Ojca Mateusza mogą poczuć się trochę rozczarowani, bowiem kluczowe sceny do serialu kręcone są… w Piasecznie, w studiu zaaranżowanym na plebanię. Z kolei kościół, w którym serialowy bohater na co dzień odprawia msze, w rzeczywistości znajduje się w podwarszawskiej Gliniance. Sandomierz stanowi natomiast piękne tło w scenach pościgów czy też niespiesznych rowerowych wycieczek głównego bohatera. Prawdziwy jest jedynie wspomniany wyżej ratusz, pałac biskupi, budynek urzędu skarbowego i urokliwa starówka. Katedra w Sandomierzu również kilka razy pojawiła się w na planie serialu. Ta wspaniała, XIV-wieczna świątynia skrywa w swych wnętrzach słynne relikwie Drzewa Krzyża Świętego, podarowane miastu przez króla Władysława Jagiełłę.

Dobrą wiadomość dla fanów serialu jest fakt, że w kwietniu 2017 roku w Sandomierzu otworzona została wystawa „Świat Ojca Mateusza”. W hali o powierzchni 300 m2 można obejrzeć najważniejsze wnętrza, w których toczy się akcja serialu. Wśród eksponatów znajdują się także rzeczywistych rozmiarów figury woskowe, przedstawiające bohaterów serialu. Zdjęcie z Ojcem Mateuszem i jego przyjaciółmi to świetna pamiątka z podróży!

Zobacz także: Pomysły na weekend we dwoje: w spa, nad morzem, w górach, za granicą

Sandomierz – ciekawostki

Jedną z największych atrakcji Sandomierza jest podziemna trasa turystyczna, czyli zespół usytuowanych 12 metrów pod ziemią magazynów kupieckich, piwnic i lochów. Sandomierskie podziemia owiane są wieloma tajemniczymi legendami.

Poszukiwaczy mocnych wrażeń może zainteresować kościół św. Józefa, a dokładnie znajdujące się w nim… zwłoki. To nie żart – w podziemiach świątyni znajduje się krypta z ciałem 18-letniej Teresy Izabeli Morsztynówny. Dziewczyna zmarła w 1698 roku, czyli ponad 300 lat temu, a jej zwłoki są całkiem dobrze zachowane.

Dzieci z pewnością ucieszy rejs statkiem w Sandomierzu . Wiosną i w czasie lata taka wodna wycieczka po Wiśle na pewno będzie przyjemnym urozmaiceniem wycieczki po sandomierskiej ziemi.

Sandomierz zimą jest równie atrakcyjny, jak jego letnia odsłona. Nieopodal miasta znajdują się Góry Pieprzowe pełne malowniczych szlaków, wprost stworzonych do pieszych, górskich wędrówek i sportów zimowych.

Zobacz także: Sandomierz. Festiwal filmów NieZwykłych

Zobacz film: Wycieczka po Sandomierzu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości