Dzień Dobry Extra

Nasza mama była narzeczoną Eugeniusza Lokajskiego

Dzień Dobry Extra

Nasza mama była narzeczoną Eugeniusza Lokajskiego

Eugeniusz Lokajski był wybitnym lekkoatletą, żołnierzem AK i autorem wielu zdjęć, które pokazują nam jak wyglądała codzienność podczas Powstania Warszawskiego. Niedawno do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły nieznane zdjęcia jego autorstwa, które były dotąd w posiadaniu córek Zofii Rutkowskiej - narzeczonej Eugeniusza Lokajskiego.

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aleksandrę Skarżyńską i Halinę Rutkowską - córki Zofii Rutkowskiej i Joannę Jastrzębską-Woźniak z Działu Ikonografii Muzeum Powstania Warszawskiego. Poznajcie nieznaną historię, która po wielu latach ujrzała światło dzienne.

Wiedziałam, że to są zdjęcia Pana Lokajskiego, ale nie wiedziałam, że to jest jakaś sensacja.

Dlaczego historia tej miłości tak długo pozostawała w ukryciu?

Aleksandra Skarżyńska:

Może było to (dla mamy) w jakimś sensie tragiczne. Nie chciała o tym mówić. Była przez 60 lat małżeństwem z naszym tatą, byli szczęśliwi, Było to w jej pamięci, ale nie chciała się może tym dzielić.

Czy córki wiedziały o dawnej miłości mamy?

Halina Rutkowska:

Wiedziałyśmy, że ta sprawa jest. Nasz ojciec tez wiedział. To był epizod, który był, skończył się, a życie bieżące się toczyło. nasi rodzice mieli bardzo ciekawe życie razem. Dużo podróżowali. Nie było czasu na jakieś wspominki. Było-minęło.

Wyjątkowe zdjęcia ze strasznymi wydarzeniami w tle

Joanna Jastrzębska-Woźniak

Widzimy, że te portrety cały czas go pociągały. Zawsze znajdował moment, żeby sfotografować piękna dziewczynę, chłopaka z zawadiackim uśmiechem. Mimo tego strasznego kontekstu dookoła. 

#historienieznane

Wierzymy, że takich pięknych, wzruszających i godnych opowiedzenia rodzinnych historii jest wiele! Dlatego chcemy, abyście nam je opowiedzieli - swoje rodzinne historie, których nie ma w podręcznikach do historii, a które warte są opowiedzenia.

Możecie po prostu do nas napisać na adres ddtvn@tvn.pl (w tytule maila dając #historienieznne) albo zamieścić historię, zdjęcie - czym tylko chcecie się podzielić - pod hasztagiem #historienieznane. Możecie to zrobić na naszym profilu na Facebooku lub na swoim koncie na Instagramie.
Pamiętajcie o dodaniu hasztagu #historienieznane, bo tylko wtedy będziemy mogli znaleźć Wasze opowieści!

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
47
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0