Polska

Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć w mieście króla Kazimierza?

Polska

Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć w mieście króla Kazimierza?

Kazimierz Dolny to niewielkie miasteczko w ciekawym położeniu przyrodniczym. Zobaczymy tam między innymi leżące na wzgórzach ruiny zamku i basztę, z których roztacza się wspaniały widok na miasteczko i przepływającą przez nie Wisłę.

Kazimierz Dolny nad Wisłą jest elementem sławnego, lubelskiego trójkąta turystycznego – Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny. W XVI wieku Kazimierz Dolny był miastem królewskim. Leży w dolinie Wisły, pomiędzy wzgórzami, które przecinają liczne, malownicze wąwozy. Kazimierz Dolny ze względu na swoją burzliwą historię posiada mnóstwo ciekawych zabytków. Miasto oferuje także liczne atrakcje kulturalne i przyrodnicze.

Zobacz też: Miasto Lwa, Singapur - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne >>> 

Kazimierz Dolny atrakcje – spichlerze

Przez Kazimierz Dolny przebiegał bardzo ważny szlak handlowy na Wiśle. Spławiano tędy zboże z innych części Polski. Królewskie miasto miało duże zapotrzebowanie na żywność, dlatego, zanim trafiła do mieszkańców, piekarni i sklepów, musiała być ona gdzieś przechowywana. Stąd w Kazimierzu powstały liczne spichlerze. Rolę magazynów na zboże i inne towary pełniły dość duże, zabytkowe budynki. W Kazimierzu Dolnym znajdziemy aż 7 spichlerzy, a większość położona jest przy ul. Puławskiej. W jednym z nich znajduje się synagoga – dokładnie w budynku przy ul. Lubelskiej 7. W Spichlerzu Kobiałki funkcjonuje obecnie hotel, a w Spichlerzu pod Wianuszkami schronisko dla młodzieży. Przy ul. Puławskiej 34 znajdziemy mieścił się stary spichlerz , w którym obecnie znajduje się Muzeum Przyrodnicze.

Kazimierz Dolny – baszta i zamek

Na wzgórzu nad Kazimierzem Dolnym górują ruiny zamku obronnego z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesionego przez Władysława Łokietka i następnie jego syna, Kazimierza Wielkiego. Do budowy zamku użyty został miejscowy wapień i cegły. Budynek ten co roku odwiedza wielu turystów. Z jego tajemniczych, nieco złowieszczych ruin rozciąga się wspaniały widok na rzekę, miasto i kamieniołomy. Kazimierz Dolny, oprócz zamku, posiada również leżącą 200 m dalej basztę obronną.

Zobacz też: Boliwia – co warto zobaczyć, zwiedzić i zjeść? Jak żyją tamtejsi Indianie? >>> 

Kazimierz dolny – Góra Trzech Krzyży

Popularnym miejscem w Kazimierzu Dolnym jest Góra Trzech Krzyży . Na jej szczycie widnieją 3 krzyże, które zostały tu postawione w 1708 roku dla upamiętnienia ofiar epidemii cholery . Widok wzgórza przywodzi na myśl Golgotę. Można dostać się tam tą samą drogą, którą udajemy się do zamku. Z góry rozpościera się piękny widok na miasteczko i okolicę. Wstęp jest płatny.

Narty w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny posiada dobrze utrzymaną stację narciarską z czterema stokami . Znajduje się ona we wsi Rąblów, położonej wśród wzniesień i wąwozów lessowych. Stacja jest oddalona od miasta o 4 km. Na miejscu funkcjonuje dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardu. Stacja jest czynna codziennie w godzinach 9–22. Znajduje się tam również punkt gastronomiczny, dzięki któremu na stokach można spędzić cały dzień. Skorzystać też warto z dwóch talerzowych wyciągów . Kazimierz Dolny jest dobrym miejscem na narty dla tych, którym nie chce się jechać w góry. Można spędzić tutaj wyjątkowy weekend. Dwie godziny szusowania to koszt 35 zł.

Zobacz też: Nicea – raj, dwie godziny lotu stąd >>> 


Co sądzisz o tym artykule?
47
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0